Czarne punkty wodne w powiecie przasnyskim. Tu obowiązuje zakaz kąpieli
W województwie mazowieckim znajdują się 123 czarne punkty wodne, w tym 2 w powiecie przasnyskim. O tym, jak ważne jest bezpieczeństwo nad wodą, mówili marszałek Adam Struzik oraz przedstawiciele policji i WOPR. W spotkaniu wziął udział radny województwa Konrad Wojnarowski.
W tym roku na terenie województwa mazowieckiego utonęło już 18 osób. Tymczasem najtragiczniejsze w skutkach są lipiec i sierpień. W zeszłym roku było 69 utonięć, a w 2021 r. – 38.
– Statystyki potwierdzają, że do wypadków przede wszystkim dochodzi w miejscach niestrzeżonych i nieznanych. Woda potrafi być niebezpieczna i nieobliczalna. Zachowajmy więc rozsądek, nie ignorujmy tablic ostrzegawczych, stosujmy się do poleceń policji i ratowników medycznych – podkreśla marszałek Adam Struzik.
W tym roku, po raz pierwszy, w identyfikację miejsc szczególnie niebezpiecznych nad wodami na terenie Mazowsza zaangażowane zostały podmioty uprawnione do wykonywania ratownictwa wodnego.
– Wśród mieszkańców wciąż popularne są niebezpieczne odcinki nad Narwią czy Wisłą. A przecież w naszym regionie jest wiele kąpielisk strzeżonych i to właśnie z nich należy korzystać. Niech te wakacje będą spokojne i bezpieczne – apeluje radny województwa mazowieckiego Konrad Wojnarowski.
Najwięcej niebezpiecznych miejsc jest w subregionie ostrołęckim (24 czarne punkty), ciechanowskim (23 czarne punkty) i w Warszawie (23 czarne punkty). Następne w kolejności są subregiony: siedlecki (15 czarnych punktów), żyrardowski (10 czarnych punktów), warszawski zachodni (9 czarnych punktów), radomski (9 czarnych punktów), płocki (7 czarnych punktów) i warszawski wschodni (3 czarne punkty).
Oznaczenie akwenu czarnym punktem jest tożsame z zakazem kąpieli. W powiecie przasnyskim są dwa takie miejsca:
- Rzeka Orzyc, Jednorożec (gm. Jednorożec, pow. przasnyski);
- Zbiornik retencyjny, Łoje (gm. Krzynowłoga Mała, pow. przasnyski);
Kilka zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą:
- Pływaj tylko na kąpieliskach strzeżonych przez ratowników wodnych.
- Przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym przebywasz. Stosuj się do uwag i zaleceń ratownika.
- Nie pływaj w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni).
- Nie pływaj w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność jest poniżej 50 m), gdy wieje porywisty wiatr.
- Nie skacz rozgrzany do wody. Przed wejściem do wody ochlap nią klatkę piersiową, szyję, krocze i nogi – unikniesz wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.
- Nie skacz do wody w miejscach nieznanych. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem.
- Nie baw się w przytapianie innych osób korzystających z wody, spychanie do wody z pomostów, z materacy.
- Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających.
- Kąpiąc się na kąpieliskach, zwracaj uwagę na osoby obok ciebie. Może się okazać, że ktoś będzie potrzebował twojej pomocy.
ren
A jak tam kąpielisko w Chorzelach, trawa wykoszona? Telewizja TVP była ? Przyjechać popływać już można ? Bieńkowski obiecywał za 80 milionów, renowację zbiornika w Chorzelach, zrobił już ?
Karwacz nie został oznaczony jako czarny punkt ! 🙂
Wspaniale, można się kąpać !
Tam cię moczarka i kapelony uduszą🤣🤣🤣.
Zalew w Przasnyszu, też nie jest oznaczony jako czarny punkt. Znaczy kąpiemy się nie tylko na basenach.
Proponuję przejechać się w weekend na Łoje i zobaczyć jak to jest respektowane.