Ćwiczyli na wypadek nagłych sytuacji kryzysowych

5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej od 24 do 27 maja br. zorganizowała ćwiczenia pod kryptonimem RÓJ-21, w których oprócz „Terytorialsów” udział wzięli również czołgiści z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej razem z urzędnikami Wydziałów Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Przasnyszu i Ciechanowie, funkcjonariuszami Powiatowej Policji w Przasnyszu i Ciechanowie, a także innymi służbami.

 

Ćwiczenia dotyczyły zdarzeń kryzysowych, które mogą wystąpić w rzeczywistości. Wśród nich znalazły się między innymi sytuacje kryzysowe związane z rozszczelnieniem zbiorników z amoniakiem, niepokojami społecznymi wywoływanymi przez mniejszości narodowe, czy też próbami zatrucia ujęć wody. Służyły doskonaleniu współpracy różnych służb w celu opanowania sytuacji kryzysowych, aby szybko reagować w przypadku ich wystąpienia. Ćwiczenia miały charakter innowacyjny, gdyż po raz pierwszy zdarzyło się, aby wojsko ćwiczyło wspólnie z urzędnikami i policją.

 

Dowódca 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Mieczysław
Gurgielewicz wskazał, że jest to pierwsze, na tak dużą skalę, ćwiczenie organizowane w 5.Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej, dlatego jest nowym doświadczeniem zarówno dla sztabu, brygady jak i kierownictwa ćwiczenia, również dla ćwiczącego 51. batalionu.

Oprócz Jednostki Wojskowej w Ciechanowie do ćwiczeń wykorzystano min. Strażacką Remizę w Szulmierzu, gdzie ćwiczący pododdział (51blp) zorganizował stanowisko dowodzenia.

W trakcie ćwiczeń nie zapomniano także o prasie, dla której 26 maja w budynku Starostwa Powiatowego w Ciechanowie zorganizowano briefing prasowy, w którym udział wzięli m.in. Starosta Przasnyski Krzysztof Bieńkowski oraz Starosta Ciechanowski Joanna Potocka-Rak.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments