Co zmieni się w działaniu numeru 998 w powiecie przasnyskim? Informacja od naszych strażaków

Od 1 czerwca 2021 roku od godziny 10:00 na terenie powiatu przasnyskiego numer alarmowy 998 został przełączony do Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które obsługuje numer alarmowy 112.   Numer alarmowy  998 będzie nadal działał, zmieni się natomiast miejsce odbioru zgłoszenia.

 

Przełączenie numeru alarmowego 998  na terenie powiatu przasnyskiego jest jednym z etapów przejścia strażackiego numeru do  Centrum Powiadamiania Ratunkowego (CPR) w Warszawie i Radomiu, który już trwa od 20 maja na terenie województwa mazowieckiego. Całe województwo mazowieckie zakończy proces przełączenia w dniu 7 czerwca. Zaletą tego rozwiązania będzie możliwość powiadomienia o zdarzeniu wszystkich służb jednocześnie.

 

Podstawowymi zaletami koncentracji numerów alarmowych jest:

  • szybsze powiadamianie służb ratowniczych,
  • eliminowanie / filtrowanie wywołań niezasadnych,
  • zastępowalność na wypadek przeciążenia lub awarii systemu,
  • obsługa zgłoszeń alarmowych od obcokrajowców,
  • obsługa zgłoszeń typu eCall oraz SMS,
  • możliwość ciągłego podtrzymywania rozmowy ze zgłaszającym z jednoczesnym aktualizowaniem informacji w formatce przesłanej do odpowiednich służb

 

   Jak działa 112?

  • Numer alarmowy 112, to system powiadamiania ratunkowego, funkcjonujący na terenie kraju, który składa się z 17 centrów powiadamiania ratunkowego – po jednym w każdym mieście wojewódzkim oraz w Radomiu
  • Zgłoszenia z numerów alarmowych 112 ,997, 998 trafiają do operatorów numerów alarmowych zatrudnionych w centrach powiadamiania ratunkowego. Operatorzy przekazują drogą elektroniczną, wszystkie zebrane o zdarzeniu informacje do odpowiednich dyspozytorów Państwowej Straży Pożarnej i Policji, którzy decydują o zaangażowaniu odpowiednich jednostek.

 

 

Aplikacja mobilna Alarm112

  • Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uruchomiło aplikację mobilną Alarm112 do wysyłania zgłoszeń alarmowych do Centrum Powiadamiana Ratunkowego.
  • Aplikacja mobilna Alarm112 umożliwia w sytuacji zagrożenia życia, zdrowia, mienia, środowiska, bezpieczeństwa i porządku publicznego przekazanie zgłoszenia alarmowego do Centrum Powiadamiania Ratunkowego, przez osoby, które nie mogą wykonać połączenia głosowego, w szczególności osoby głuche i niedosłyszące. W Alarm112 możliwe jest poprzez wybór odpowiednich piktogramów określenie rodzaju i miejsca zdarzenia oraz wskazanie służby, której pomoc jest konieczna.

 


 

guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mieszkaniec
Mieszkaniec
14 dni temu

Proszę podać numer stacjonarny do dyżurnego strażaka. I tam dzwonić a nie na 112 .

Antyfan.
Antyfan.
14 dni temu
odpowiada  Mieszkaniec

Dokładnie!. Całe to CPR to jedno wielkie gówno. Pani na słuchawce jak nie wysłucha życiorysu zgłaszającego i opisu sytuacji to nie powiadomi służb bo ona ma czas na słuchanie pierdół po co, co i jak się stało. Przez taką jedną w zeszłym roku nie uratowałem człowieka który miał zawał bo pani na słuchawce jak usłyszała że potrzebujący jest pod wpływem alko to mnie wypytywała czy aby na pewno karetka jest potrzebna. Zamiast karetki przyjechała policja i mnie spisali bo baba przez telefon dostała kilka chujów na łeb a potrzebujący w drodze do szpitala zmarł. Karetka przyjechała dopiero na zgłoszenie policji.