Co ze strzelnicą w powiecie przasnyskim? Zapytaliśmy w starostowie

W marcu 2019 r. powiat przasnyski wystąpił z inicjatywą budowy na terenie gminy Czernice Borowe strzelnicy sportowej, która miała służyć również wojsku. Pomysł ucieszył wielu mieszkańców, bo to dodatkowa atrakcja i forma spędzania wolnego czasu. Minęło ponad 2 lata. Zapytaliśmy starostwo o dalsze plany.

 

Zgodnie z obietnicami, jakie składali politycy PiS, do końca 2020 roku w każdym powiecie miała powstać strzelnica, co oznaczało budowę 380 obiektów, bo tyle jest w Polsce powiatów i miast na prawach powiatu.

Służyć temu miał program „Sokół – strzelnica w każdym powiecie”, w ramach którego rząd miał dopłacić samorządom do 80 proc. inwestycji na budowę lub rewitalizację profesjonalnych strzelnic. Aby rozpropagować program, ówczesny wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk otworzył w Centrum Konferencyjnym PGE Narodowy w Warszawie dwudniową konferencję, dotyczącą organizacji strzelnic.

 

Powszechny z założenia program okazał się  niewypałem. Portal Onet odkrył, że do sierpnia 2020 r. w ramach programu zrewitalizowano jedną strzelnicę i nie wybudowano ani jednej nowej.

Chrapkę na budowę obiektu miał także powiat przasnyski. 8 marca 2019 r. z inicjatywy starosty doszło do spotkania z płk. Andrzejem Wasielewskim – dowódcą 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w Ciechanowie, Wojciechem Brzezińskim – wójtem gminy Czernice Borowe i władzami powiatu przasnyskiego – Krzysztofem Bieńkowskim i Waldemarem Trochimiukiem. Spotkanie miało doprowadzić do budowy strzelnicy sportowej w naszym powiecie w gminie Czernice Borowe.

„Warunkiem utworzenia takiej strzelnicy jest udostępnienie przez gminę Czernice Borowe odpowiedniego terenu. Dysponując przygotowanym gruntem, Starostwo mogłoby się podjąć opracowania projektu, zabezpieczenia wkładu własnego i wystąpienia do Ministerstwa Obrony Narodowej z wnioskiem o dofinansowanie przedsięwzięcia” – czytamy w zapowiedzi powiatu z marca 2019 r.

 

Od tego czasu minęły 2 lata, dlatego zapytaliśmy starostwo, co dzieje się w sprawie oraz czy strzelnica ma szanse powstać?

Ze względu na panującą od marca 2020 roku pandemię koronawirusa realizacja pomysłu została zawieszona, co jednak nie oznacza, że z niego zrezygnowano. Wstępnie rozpatrywano dwie możliwości zlokalizowania strzelnicy na terenie Gminy Czernice Borowe: w Chojnowie lub w Pierzchałach. Pierwsza z wymienionych lokalizacji budzi jednak wątpliwości w odniesieniu do uciążliwości dla mieszkańców, którą mogłaby spowodować strzelnica, funkcjonująca w odległości 500 metrów od zabudowań mieszkalnych i gospodarczych, szczególnie z uwagi na fakt możliwości płoszenia zwierząt odgłosami strzałów. Druga ze wskazanych lokalizacji objęta jest aktualnie umową dzierżawy, zatem czekamy do wygaśnięcia zobowiązania, które potrwa jeszcze przez najbliższy rok – wyjaśnił powiat.

 

Starostwo dodało ponadto, że: „Samorząd powiatowy, jak też i gminny wyrażają nadzieję, że w tym czasie sytuacja epidemiologiczna w kraju zostanie opanowana dzięki szczepieniom na COVID-19, a co za tym idzie – łatwiej będzie zrealizować różne przedsięwzięcia skierowane do szerszej grupy odbiorców”.

Doceniamy optymizm powiatu, dotyczący opanowania epidemii koronawirusa w ciągu roku. Biorąc jednak pod uwagę, że pełnomocnikiem rządu ds. szczepień jest Michał Dworczyk (ten sam który w 2017 roku jako wiceminister obrony narodowej zapowiadał budowę strzelnicy w każdym powiecie), w kwestii powodzenia tego przedsięwzięcia należy wyrazić zdrowy sceptycyzm.

 

M. Jabłońska


 

Sprawdź również
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu

W łeb sobie strzelcie z korkowca.

xcx
xcx
1 rok temu

Jeszcze tylko strzelnicy brak (:

andrzej
andrzej
1 rok temu

Rządzący poświęcają na planowanie różnych przedsięwzięć tyle czasu że na realizację planów nie ma szans ( doba jest za krótka ) Sprawdza się powiedzenie :Albo plan szwankuje albo sz..c planuje.

Tomek
Tomek
1 rok temu

Jeżdżę regularnie do Warszawy na strzelania bo mam tam klubową strzelnicę.
W Mławie się umówić jest dość ciężko przez sytuację covidową.
Obiekt taki potrzebny jest w okolicy i jak powstanie, mam nadzieję, że będzie ogólnodostępne dla osób licencją PZSS jak i amatorów 🙂

Romek
Romek
1 rok temu

W powiecie mamy dwie strefy gospodarcze. Dlaczego na nich nie jest planowana taka inwestycja?