Co z potrzebami mieszkańców sołectw Kadzielnia i Kosmowo?

Ryszard Bońkowski, radny gminy Czernice Borowe postanowił zawalczyć o pilne potrzeby mieszkańców sołectwa Kadzielnia i Kosmowo, którzy licznie proszą go o interwencję w sprawie utwardzenia dróg gminnych.

 

Do Rady Gminy Czernice Borowe wpłynęła interpelacja Ryszarda Bońkowskiego, radnego, który zwraca uwagę na brak inwestycji potrzebnych mieszkańcom sołectw Kadzielnia i Kosmowo.

– Rolnicy płacą podatek do urzędu gminy, a nie przekłada się to na zaspokajanie potrzeb w ich miejscu zamieszkania. To znaczy, społeczność ubiega się od wielu lat o utwardzenie nawierzchni drogowych. Zadanie to, jest obiecywane od wielu lat przez władzę gminną i kończy się tylko na obietnicach – informuje radny.

Zauważa, że rolnicy odprowadzają bardzo duże sumy podatku, a nie korzystają z tych pieniędzy.

– Rolnicy z sołectw Kadzielnia i Kosmowo płacą podatek rolny. Kadzielnia w stosunku rocznym płaci łącznie 26 191 złotych. Sołectwo Kosmowo płaci w stosunku rocznym podatek w wysokości 71 810 złotych. Na tym terenie  znajdują się gospodarstwa wysokotowarowe. Jest wielu producentów mleka. Ciężarówki odbierające mleko  z gospodarstw niszczą drogi żwirowe, co wymaga corocznego remontu, a wykonanie nawierzchni asfaltowej będzie służyć mieszkańcom kilkadziesiąt lat. W roku 2020 należy wykonać wzmocnienie nawierzchni tłuczniem kamiennym, który po zajeżdżeniu może służyć jako podkład pod asfalt. Wyżej wymienione inwestycje można wykonać w dwa lata. Jako radnemu wydaje mi się, że , że te inwestycje nie są zbyt kosztowne, jak na kwoty podatku rolnego wpływające z tych sołectw – dodaje Bońkowski.

Wojciech Marek Brzeziński, wójt gminy Czernice Borowe odpowiedział, że obecnie nie ma środków na taką inwestycję.

– W budżecie gminy na rok 2020 nie ma środków przewidzianych  na inwestycje drogowe w zakresie wymienionym w interpelacji. Remont dróg żwirowych będzie wykonywany, podobnie, jak w latach poprzednich, w ramach bieżących napraw – wspomniał.

Dodał, że nie zgadza się z zarzutem o braku inwestycji na tym terenie.

– Nie można się zgodzić z zarzutem braku inwestycji drogowych na terenie sołectw Kosmowo i Kadzielnia. Nie wszystkie jednak drogi mogą być zrealizowane w 100% na danym terenie. Wymaga to potężnych nakładów finansowych – dodał informując o robotach drogowych w 2012 roku za kwotę około 3,5 mln złotych i przebudowie drogi w Kosmowie w 2019 roku.

Wójt poinformował, że radni powrócą do tematu przy tworzeniu budżetu na następny rok.

 

w.b.


 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments