Co to jest całkowita kwota kredytu?

Zanim zdecydujesz się na pożyczkę – postaraj się w pełni zrozumieć z czym się wiąże to zobowiązanie finansowe. Jedną z kluczowych kwestii jest znalezienie odpowiedzi na pytanie: co to jest całkowita kwota kredytu. W praktyce bowiem okazuje się, że może to być suma zgoła inna od tej, którą wstępnie oszacowałeś w swoich obliczeniach. Spójrzmy na ten temat nieco bliżej!

 

Czym jest całkowita kwota kredytu?

Zasadne będzie już na początku przyjrzeć się temu, czym jest całkowita kwota kredytu definicja mówi, że mowa o opłacie, którą to klient zostaje obciążony przez  bank w związku właśnie z udzieleniem mu kredytu. Ważne! Całkowita kwota do zapłaty to nie to samo co całkowity koszt kredytu. Równie istotny jest fakt, że definicja całkowitej kwoty kredytu jest tak ważna, że została umieszczona w ustawie o kredycie konsumenckim – zatem, jeśli chcesz bardzo dokładnie zagłębić się w temat: jak nazywa się całkowita kwotę kredytu – najlepiej właśnie do tego dokumentu udać się po potrzebną wiedzę.

Zatem analizując dalej co to jest całkowita kwota kredytu – zachęcamy do bliższego spojrzenia na elementy, które będzie obejmować. Są to:

 • podatki,
 • marże,
 • opłaty,
 • odsetki,
 • prowizje,
 • wszelkie inne usługi dodatkowe np. ubezpieczenia.

Z racji tego, że tych elementów składowych jak widać jest bardzo dużo – bardzo pomocnym narzędziem do obliczenia całkowitej kwoty kredytu może się de facto okazać kalkulator kredytowy. Jest to narzędzie łatwo dostępne online, zwykle dostępne za darmo – pozwala na dokładniejsze obliczenia kredytowe.

Co oznacza całkowita kwota kredytu dla kredytobiorcy?

Jak już nadmieniono powyżej całkowity koszt kredytu a całkowita kwota do zapłaty to nie jest to samo. Zatem co to jest całkowita kwota pożyczki? Jest to nic innego jak suma całkowitego kosztu kredytu i całkowitej kwoty kredytu. Dlatego właśnie poszukując korzystnej dla siebie pożyczki powinieneś skupić swoją uwagę na całkowitym koszcie kredytu, a więc RRSO. Dzięki tej wartości najlepiej i najdokładniej porównasz oferty kredytowe banków, czy to wykorzystując do tego kalkulator kredytowy, czy też dokonując samodzielnych porównań.

Niemniej jednak całkowita kwota do zapłaty jest bardzo dobrym parametrem do porównania różnych ofert. To właśnie Ci pokazują, jaką sumę musisz ostatecznie zwrócić do banku jako klient. Zrozumienie RRSO pomoże Ci uniknąć pewnych pułapek, które czasem są zastawiane przez banki. Jeśli RRSO jest wysokie, a oprocentowanie danego kredytu atrakcyjnie niskie – koniecznie poświęć nieco więcej czasu na dokładniejszą analizę umowy kredytowej, oczywiście najlepiej jeszcze zanim zdecydujesz się ją podpisać i wziąć na siebie tego rodzaju zobowiązanie finansowe.

Jak obliczyć całkowitą kwotę kredytu?

Całkowity koszt kredytu kalkulator to narzędzie – łatwo dostępne, za darmo i online – dzięki któremu najłatwiej dokonać takich obliczeń. Zsumowanie wszystkich opłat, które muszą wejść do tej kwoty nie jest łatwym zadaniem, stąd warto ułatwiać sobie zadanie, korzystając z dedykowanych temu narzędzi.

Jak obliczyć całkowity koszt kredytu z RRSO? Najważniejsze jest być biegły w temacie terminologii i zasad, które panują w bankowości. To pozwoli Ci na upewnienie się, że otrzymana suma jest zgodna ze stanem faktycznym. Nie wystarczy zatem wiedzieć, co to jest całkowita kwota kredytu. Konieczne jest też pełne zrozumienie o wielości czynników, które wpływają na tę sumę.

Jakie przykładowe czynniki wpływają na końcową i całkowitą kwotę kredytu?

 • Rodzaj rat – stałe lub malejące.
 • Długość okresu kredytowania.
 • Wysokość zaciągniętej sumy kredytu.

Ważne! Z racji wielości czynników wpływających w każdym pojedynczym przypadku na całkowitą kwotę kredytu – nie istnieje jeden uniwersalny wzór, który obejmuje wszystkie te zmienne. Nowoczesne narzędzia, takie jak kalkulator kredytowy mogą jednak dokonać odpowiednich obliczeń przy wykorzystaniu wprowadzonych danych i na podstawie wcześniej ustalonych algorytmów.

Szukając ofert, sprawdź ranking kredytów gotówkowych

Co jeszcze musisz wiedzieć o całkowitej kwocie kredytu?

Już wiesz dokładnie co to jest całkowita kwota pożyczki. Jednak, aby wiedza ta była pełna – warto też wiedzieć, jakich wartości kalkulator kredytowy nie będzie uwzględniać w swoich obliczeniach.

Jakich opłat nie uwzględnia się w całkowitym koszcie kredytu?

 • Koszty związane z pozyskaniem dokumentacji kredytowej.
 • Koszty wynikające ze zmiany w kursie walut.
 • Opłaty związane z przedterminowym uregulowaniem zobowiązań.
 • Wszelkie kary związane z nieterminową spłatą.
 • Koszty produktów cross selling-owych np. lokata, czy konto oszczędnościowe zaproponowane przez doradcę podczas procedury kredytowej.
 • Koszty prowadzenia konta bankowego i obsługi karty, która została do niego wydana.

Jak widać, obliczenie całkowitego kosztu kredytu nie należy do łatwych zadań. Stąd, aby uniknąć pomyłek i błędnych oszacowań warto w tym temacie posiłkować się narzędziami online, które zostały zaprojektowane właśnie do tego celu – ułatwiając podjęcie mądrej decyzji finansowej.

 

materiał partnera

Sprawdź również

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.