Co stosować na porost rzęs, a czego unikać?

Wiele kobiet marzy o długich i gęstych rzęsach. Stanowią one atrybut urody – optycznie powiększając oczy i przyciągając uwagę. Niestety, ze względu na genetykę i inne, indywidualne czynniki, nie każda z nas ma wyrazistą oprawę oczu. Na szczęście jednak podobnie jak w przypadku włosów na głowie, również w kwestii rzęs wiele może zmienić odpowiednia pielęgnacja. Warto pamiętać też o zdrowym odżywianiu, a w razie potrzeby także o suplementacji. Z tego artykułu dowiesz się, co na porost rzęs warto stosować.

 

Jak rosną rzęsy?

Średnio na górnej powiece mieści się od 150 do 250 rzęs o długości 8-12 mm, a na powiece dolnej od 50 do 150 rzęs o długości 6-8 mm. Z czego wynikają te różnice? Na pewno z uwarunkowań genetycznych i wieku, ale również z codziennych nawyków pielęgnacyjnych, stosowanego makijażu i zabiegów kosmetycznych. Dla kondycji rzęs nie bez znaczenia pozostaje stosowana dieta i tryb życia. Wszystko to odzwierciedla cykl wzrostu rzęs. Trwa on aż 2-4 miesiące! Dzieli się na 3 podstawowe fazy:

  • anagenu – aktywnego wzrostu włosków,
  • katagenu – stopniowego zanikania,
  • telogenu – spoczynku, gdy stare rzęsy wypadają. Po jej zakończeniu ponownie następuje faza anagenu.

Poprzez odpowiednią pielęgnację i dostarczanie organizmowi składników odżywczych możesz wydłużyć fazę anagenową wzrostu swoich rzęs i spowolnić ich wypadanie.

 

Co na porost rzęs?

Wiesz już, w jaki sposób rosną Twoje rzęsy. W takim razie pora przyjrzeć się konkretnym substancjom, które mogą przyczynić się do poprawy kondycji Twojej oprawy oczu. Szukaj kosmetyków do rzęs, które zawierają:

Olejki i ekstrakty roślinne

Jeden z najpopularniejszych, a zarazem naturalnych składników na porost rzęs jest olejek rycynowy. Zawiera odżywiające włoski kwasy tłuszczowe: oleinowy, linolowy, palmitynowy i stearynowy. Dzięki nim wzmacnia rzęsy, zwiększa ich elastyczność i zapewnia im barierę ochronną. Podobne właściwości mają również inne oleje: kokosowy i ze słodkich migdałów. Wiele kosmetyków odżywiających rzęsy wykorzystuje także ekstrakty z roślin. Bogaty w składniki odżywcze żel z liści aloesu stymuluje syntezę kolagenu. Działanie wzmacniające rzęsy ma między innymi ekstrakt z pączków brzozowych i jagód goji. Obfitują w przeciwutleniacze, składniki mineralne i witaminy.

Witaminy

Jeśli zastanawiasz się, co na porost rzęs przynosi najlepsze efekty, z pewnością miej na uwadze witaminy:

  • Biotyna – przyspiesza wzrost rzęs. Wzmacnia i pogrubia włoski i nadaje im lśniący wygląd.
  • Witamina B12 – przeciwdziała nadmiernemu wypadaniu rzęs.
  • Panthenol (witamina B5) – poprawia strukturę rzęs, zwiększając ich poziom nawilżenia i elastyczność.
  • Witamina E – silny antyoksydant zwiększa odporność rzęs na szkodliwe czynniki zewnętrzne.

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w naszym organizmie. Słynie z właściwości nawadniających, dzięki czemu wspomaga wzrost zdrowych rzęs. Nawilżone włoski są elastyczniejsze, a przez to mniej podatne na uszkodzenia.

Glikoproteiny

Odżywiają mieszki włosowe i stymulują ich pracę, pobudzając wzrost nowych rzęs.

Nanopeptydy

Przyśpieszają fazę anagenu rzęs i wydłużają ją, co sprzyja wzrostowi dłuższych i gęstych włosków.

Arginina

Ten aminokwas jest niezbędny dla prawidłowego wzrostu włosów, także rzęs. Zastosowany w odżywkach przyspiesza wzrost zdrowych i mocnych włosków.

Jak aplikować odżywki na rzęsy?

Jeżeli korzystasz z gotowych odżywek do rzęs, zwykle mają one specjalne aplikatory, na przykład pędzelki albo szczoteczki. Jeśli jednak planujesz stosowanie własnej kompozycji składników, na przykład olejków, możesz wykorzystać szczoteczkę z włosia po zużytej maskarze. Przed aplikacją dokładnie oczyść ją z resztek tuszu. Pokryj szczoteczkę olejkiem, a następnie rozczesz go na rzęsach w taki sam sposób jak podczas ich malowania. Pamiętaj, by mieć czyste ręce – w końcu dotykasz delikatnych okolic oczu. Czynność najlepiej wykonywać na wieczór, kiedy nie malujemy już rzęs, zaleca Magdalena Jaglarz, kosmetyczka publikująca na blogu Magdalenajaglarz.pl.

 

Dyskusyjne preparaty na porost rzęs

To, co na porost rzęs działa wyjątkowo intensywnie, to z pewnością bimatoprost – składnik stosowany w okulistyce. Stanowi pochodną prostoglandyn (hormonów naturalnie występujących w ludzkim organizmie), która w kroplach do oczu służy do obniżania zwiększonego ciśnienia wewnątrzgałkowego w przewlekłej jaskrze. Ponieważ skutkiem ubocznym bimatoprostu jest wzrost dłuższych i gęstszych rzęs, zaczęto używać go w niższych stężeniach także w odżywkach. Substancja charakteryzuje się wysoką skutecznością: zagęszcza i wydłuża rzęsy, a ponadto opóźnia ich wypadanie. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że bimatoprost działa tylko podczas stosowania. Po zaprzestaniu aplikacji rzęsy wracają do swojego pierwotnego wyglądu.

Kontrowersje wokół stosowania bimatoprostu w celach kosmetycznych dotyczą jego potencjalnych skutków ubocznych. Może powodować między innymi przekrwienie spojówek i stany zapalne rogówki oraz spojówki. Wiąże się to z dyskomfortem w postaci świądu, pieczenia, łzawienia, a nawet bólu oka i głowy. Z tego względu odżywki zawierające bimatoprost nie są dla każdego. Jeśli po nałożeniu na rzęsy preparatu bazującego na tej substancji zauważysz niepokojące objawy, koniecznie zaprzestań kolejnych aplikacji. Wzrok jest przecież najważniejszy. Miej na uwadze, że kosmetyki aplikowane na rzęsy w mniejszym lub większym stopniu przedostają się do oczu wraz z filmem łzowym. Dlatego też w miarę możliwości wybieraj kosmetyki o naturalnym składzie, bez substancji drażniących. Unikaj alergenów kontaktowych takich jak parabeny. Także naturalne olejki mogą podrażniać oczy – rozwiązaniem może być wybór kosmetyków w gęstszej formie.

 

Długie, gęste rzęsy a suplementacja kolagenu

Aby cieszyć się mocnymi, pięknymi rzęsami, warto dostarczać im niezbędne składniki także od środka, czyli poprzez zdrowe odżywianie. W Twoim jadłospisie powinny gościć witaminy i składniki mineralne, zdrowe tłuszcze i białko. Organizm warto zasilić również kolagenem, który stanowi jeden z budulców rzęs. Nie zawsze utrzymuje się na stabilnym poziomie. Z wiekiem obniża się zdolność organizmu do jego produkcji (więcej jest obumarłych aniżeli nowych komórek tego białka). To proces naturalny i nieunikniony – informuje Kamila Wawrzynowska, autorka bloga lifestajlowego Wawrzynowska. Źródła pokarmowe kolagenu nie każdemu mogą przypaść do gustu pod względem smakowym. Dlatego dobre rozwiązanie może stanowić suplementacja kolagenu. Suplementy w formie kolagenu rybiego będą szybciej i lepiej przyswajalne przez organizm, zaleca Ania Macierewicz, autorka bloga kosmetycznego Pięknomania.

 

materiał zewnętrzny

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments