Co słynny botanik robi w Przasnyszu?

Chcesz być szczęśliwy? Zajmuj się ogrodem – mawiali medycy starożytnego Egiptu. Nie bez powodu do Przasnysza zawitał jeden z najsłynniejszych botaników świata – Basilius Besler. Dzięki niemu w samym centrum miasta, mieszkańcy Osiedla Botaników mogą mówić bez ogródek – tam gdzie natura, tam szczęście człowieka.

 

Nie wrzucamy kamyczka do cudzego ogródka, mówiąc, że drugiego takiego osiedla w Przasnyszu nie było! A wszystko to dzięki obecności Basiliusa Beslera – średniowiecznego bawarskiego autora osławionego herbarium, którego ryciny są dla przyrodników niczym Mona Lisa dla koneserów dzieł sztuki. I właśnie misterne kopie jego dzieł, na wykonanej w najwyższym standardzie tapecie monochromatycznej, zdobią wnętrza modernistycznych apartamentowców. Piękna roślinność wita co dzień każdego mieszkańca i gościa Osiedla Botaników.

 

Park zabaw dla małych i dużych

To ta roślinność i wszechobecna zieleń wyróżnia Osiedle Botaników spośród innych miejskich przestrzeni. W ogrodzie nieopodal budynku znajdują się okazy pochodzące z kolekcji ogrodu botanicznego, a na terenie osiedla nie brakuje naturalnych miejsc rekreacji dla całej rodziny: ścieżki sensorycznej, dzięki której bawiąc się, możemy pobudzać nasze zmysły, toru parkour dla miłośników aktywnego  wypoczynku, którzy nie stronią od wyzwań i adrenaliny, wreszcie kącik malucha, gdzie nasze pociechy mogą się swobodnie bawić z innymi dziećmi.


Własny ogród w centrum miasta

Ogród jako miejsce, które koi, harmonizuje i uspokaja, znany był już w Europie w XVIII wieku, a dziś hortiterapia, czyli terapia ogrodem jest oficjalnym uniwersyteckim kierunkiem. Kontakt z mikroelementami ziemi, pielęgnowanie natury i obserwowanie jej cyklów, obcowanie z zielenią – to wszystko wpływa zbawiennie na nasz układ neurologiczny – redukując stres, uwalniając napięcia i bóle.

Dlatego na Osiedlu Botaników każde mieszkanie posiada własny ogród lub balkon, gdzie można zaaranżować swoje osobiste wiszące ogrody. Żyjąc w takim otoczeniu,  stajemy się częścią cyklu natury. Pierwsze po zimie kwiaty pnące się z cebulek dają nam okazję do celebrowania nadchodzącej wiosny,  lato pozwala cieszyć się słońcem i długimi ciepłymi wieczorami pod rozgwieżdżonym niebem, zaś złota polska jesień zaprasza nas do zbierania plonów, porządków i przygotowań do zimy.

 

Sąsiedzkie pikniki pod chmurką

Wspólne dla mieszkańców miejsca piknikowe zachęcają do integracji pod chmurką – rodzinnej majówki, letniej rekreacji czy jesiennego sąsiedzkiego grillowania z okazji Święta Pieczonego Ziemniaka. W ogrodzonym osiedlu dzieci mają przestrzeń na gry i zabawy, dzięki czemu mogą więcej czasu spędzać w ruchu, na dworze, wśród rówieśników, a rodzice nie mają powodów, aby martwić się o ich bezpieczeństwo i zdrowie.

Tajemniczy ogród czy raj utracony? A może po prostu naturalne miejsce do życia, w którym gra w zielone polega na czerpaniu energii z codziennego kontaktu z przyrodą.

 

 

guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
was85
was85
1 miesiąc temu

niezła reklama:)

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
odpowiada  was85

Nie byłoby z tym problemu gdyby tekst był oznaczony jako „materiał promocyjny”. A tak to trochę groteskowo to wygląda.

Mateusz
Mateusz
1 miesiąc temu

ale jest oznaczony XD