Co dalej z dawnym poligonem w Ślubowie? – zapytaliśmy Ministerstwo Obrony Narodowej
Jak informowaliśmy w ubiegłym roku, wojsko przejęło w użytkowanie (od Lasów Państwowych Nadleśnictw Jedwabno i Wielbark) część terenu dawnego poligonu Muszaki – o ogólnej powierzchni ok. 6 tys. ha. Jednocześnie, na wniosek MON, Dyrektor Generalny Lasów Państwowych we wrześniu 2023 roku wydał zgodę na przekazanie w użytkowanie wojska terenów dawnego poligonu w Ślubowie w Nadleśnictwie Przasnysz o powierzchni ok. 3.7 tys. ha.
Kiedy pisaliśmy artykuł przygotowywane były dokumenty protokolarnego przyjęcia nieruchomości. W kolejnym etapie miały być opracowywane koncepcje zagospodarowania tego terenu, w tym ewentualnych inwestycji obronnych.
Postanowiliśmy zwrócić się do Ministerstwa Obrony Narodowej z zapytaniem czy te (po zmianie władzy) dalej planuje inwestycję w przejęty od Nadleśnictwa Przasnysz teren w Ślubowie, zwłaszcza, że jak donoszą nam mieszkańcy, w miejscu o którym mowa, widziany jest pracujący sprzęt.
Oto odpowiedź jaką otrzymaliśmy:
„Dokumenty koncepcyjne resortu obrony narodowej zakładają utworzenie na terenie kompleksu wojskowego w Ślubowie oddziału nowo formowanej 1 Dywizji Piechoty Legionów oraz Dywizyjnego Ośrodka Szkolenia. Szczegóły dotyczące tworzonych struktur stanowią informację niejawną” – poinformował nas Wydział Prasowy Centrum Operacyjnego Ministra Obrony Narodowej.
„Aktualnie w resorcie obrony narodowej trwają prace programowo – projektowe związane min. z określeniem priorytetów i potrzeb implikowanych inicjatywą utworzenia jednostek wojskowych w tej lokalizacji. Pod koniec ubiegłego roku został opracowany i zatwierdzony szczegółowy Plan Zabudowy Terenu w m. Ślubowo. Prowadzone prace zakładają utworzenie w całości od podstaw infrastruktury stałej dla potrzeb nowotworzonej JW – przekazano.
Przypomnijmy, że na terenie w Ślubowie, w gminie Krzynowłoga Mała nieopodal poligonu w Muszakach, znajduje się nieczynny od lat poligon 15 Dywizji Lotnictwa Bombowego od 1951 r. , później od kwietnia 1955 r. – poligon Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych.
W pobliskim Wielbarku od podstaw ma być z kolei tworzona jednostka wojskowa –-1. Pułk Przeciwpancerny. Jednostka, jak mówiono w ubiegłym roku, ma powstać na terenach należących obecnie do Skarbu Państwa – Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa i Lasów Państwowych, m.in. w bezpośrednim sąsiedztwie zmodernizowanej linii kolejowej nr 35.
ren
Wychodzi na to ,że za „demokracji ” trzeba było najpierw zniszczyć(lub doprowadzić do ruiny )istniejące wraz z infrastrukturą jednostki wojskowe po to by po 35 latach wrócić do tego co było i wydać pieniądze na odtworzenie istniejącej wtedy infrastruktury. Jednostka w Muszakach miała poligon na Puchałowie , awaryjny pas startowy na Przeździęku i lotnisko w Szymanach co razem stanowiło jedną całość . Z tego co wiem to w Szymanach jest lotnisko cywilne , budynki w Muszakach wyprzedano (AMW ) , budynki na Puchałowie popadły w ruinę a awaryjny pas startowy na Przeździęku odbudowano dwa lata temu i otwarto z wielką… Czytaj więcej »
Szkoda gadać, czasy miały być mądrzejsze a są coraz głupsze (to znaczy ludzie). Dobry ogień ludzki się wypalił, został tylko żar.
Biorąc pod uwagę procentowy udział kosztów utrzymania wtedy całości budynków poligonów etc do udziału procentowego kosztu budowy tej infrastruktury warto zauważyć że koszt budowy ma o wiele mniejszy udzial (w tamtych czasach były pilniejsze wydatki np ratowanie bytu tego państwa) a mądrość tej demokracji polega na tym że znajduje środki i jest świadoma aktualnego zagrożenia.
4 tysiące hektarów ziemi wyłączone z użytkowania na wiele lat bez celu? 1/10 tego terenu starczy na duże manewry.
Nie bardzo wiecie o czym piszecie. Mon też was zbył bo co się będzie tłumaczył jak kto innym tym zarządza…