Ciechanów wybuduje mieszkania na wynajem. Będzie ich około 500

W środę, 22 grudnia w ciechanowskim ratuszu podpisano umowę utworzenia spółki Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa SIM Północne Mazowsze. Planowane jest wybudowanie ponad 1000 mieszkań na wynajem w regionie.

 

Lokale mają być przeznaczone dla osób, które posiadają ograniczoną zdolność kredytową, ale jednocześnie mają możliwość utrzymania mieszkania i bieżącego regulowania swoich zobowiązań. Umowę utworzenia spółki podpisało 8 samorządów we współpracy z Krajowym Zasobem Nieruchomości.

SIM Północne Mazowsze sp. z o. o. utworzyło 8 samorządów: Ciechanów, Pułtusk, Płońsk, Sierpc, Glinojeck, Baboszewo, Załuski i Czernikowo. Siedziba spółki będzie mieściła się w Ciechanowie przy ul. Warszawskiej 10. Celem nowego podmiotu jest budowa niskoczynszowych lokali na terenie wszystkich ośmiu gmin. W ramach SIM Północne Mazowsze powstanie ponad 1000 mieszkań na wynajem, w tym około 500 na terenie Ciechanowa. Samorządy oraz Krajowy Zasób Nieruchomości będą przekazywały do spółki aportem nieruchomości, na których powstaną budynki wielorodzinne. Miasto Ciechanów już rozpoczęło procedurę aportu działek o powierzchni ponad 6 ha.

 

– Koszty kredytów hipotecznych gwałtownie rosną w wyniku podnoszenia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, a w związku z tym coraz mniej osób jest w stanie powziąć tak duże i długoterminowe zobowiązanie. Dziś materializujemy tworzenie spółki, której działalność umożliwi budowę mieszkań z atrakcyjnym rynkowo czynszem. Pracowaliśmy nad tym projektem wspólnie z innymi samorządami przez ostatnich kilka miesięcy. Formalności są już za nami, a przed nową spółką duże wyzwania inwestycyjne – powiedział prezydent Ciechanowa Krzysztof Kosiński.

Kapitał zakładowy spółki wynosi 24 mln zł. Dodatkowo każda gmina przystępująca do SIM Północne Mazowsze będzie mogła otrzymać bezzwrotne dofinansowanie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa w wysokości do 10% kosztów realizacji inwestycji. Do dyspozycji jest także bezzwrotny grant z Funduszu Dopłat (BGK) dla gmin na budowę mieszkań, który wynosi do 35% kosztów inwestycji.

Gminy, które przystąpiły do SIM będą mogły skorzystać z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Środki z niego posłużą sfinansowaniu części lub całości wydatków niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji mieszkaniowej. Każda z gmin otrzymała wsparcie (na założenie/przystąpienie do spółki SIM) kwotę do 3 milionów złotych.

 

Pierwszym krokiem do utworzenia SIM Północne Mazowsze była inicjatywa prezydenta Ciechanowa Krzysztofa Kosińskiego, w wyniku której w sierpniu tego roku podpisane zostało porozumienie o współpracy pięciu samorządów. Ostatecznie liczba uczestników projektu powiększyła się do ośmiu.

 

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ukasz Hrostowski
Ukasz Hrostowski
2 lat temu

A kaczkomaty macie?

Jerzy
Jerzy
2 lat temu

A my ocieplimy baraki

jano
jano
2 lat temu

Ciechanów i pozostali są na wyższym pułapie rozwoju,o którym Przasnysz może pomarzyć, oni są w szkole a my w piaskownicy.

Konowal
Konowal
2 lat temu

W Przasnyszu tylko pozostaje nabijanie kabzy deweloperom. Już nie wiedzą ile żądać za mieszkanie z widokiem na okno sypialni sąsiada.