Ciechanów uznany „Innowacyjnym Samorządem” za wdrożenie systemu inteligentnych pojemników na odpady.

Miasto Ciechanów zdobyło główną nagrodę w konkursie „Innowacyjny Samorząd” organizowanym przez Polską Agencję Prasową pod patronatem Ministerstw: Rozwoju, Cyfryzacji, Funduszy i Polityki Regionalnej. Pilotażowy projekt inteligentnej segregacji odpadów w zabudowie wielorodzinnej uznano za jeden z najbardziej nowatorskich rozwiązań w skali kraju.

W 2019 r. w Ciechanowie wprowadzono pilotaż systemu „T-MASTER Inteligentne pojemniki na odpady”na osiedlu nr 5 „Płońska”. Program objął 336 gospodarstw. System umożliwia rozliczenie mieszkańców z zadeklarowanej przez nich segregacji odpadów. Pojemniki ważą i przypisują odpady do konkretnego mieszkańca. Miasto nie ponosiło kosztów wdrożenia pilotażu.

W ramach konkursu rozpatrzono ponad 300 projektów gmin, miast i powiatów. Ciechanów triumfował w kategorii: miasta.

Ciechanów planuje w 2020 roku aplikować o środki zewnętrzne, tak aby projekt zastosować na kolejnych osiedlach wielorodzinnych w mieście.

System ma zachęcać mieszkańców do odpowiedzialnej i skutecznej segregacji, tak by faktyczne działania były zgodne ze złożonymi deklaracjami. Każde gospodarstwo domowe ujęte w pilotażu ma dostęp do pojemników, poprzez naklejki z kodami kreskowymi. Dzięki kodom przypisanym do danego gospodarstwa, możliwe jest monitorowanie jakości i ilości wyrzucanych odpadów. Naklejkę nakleja się na worek z odpadami danego rodzaju, kod należy zbliżyć do czytnika znajdującego się na pojemniku z daną frakcją odpadów. W ten sposób odblokowuje się klapa pojemnika. Po wrzuceniu śmieci i zamknięciu wrzutni, są one automatycznie ważone – informuje ciechanowski magistrat.

Efektem zastosowania tego innowacyjnego technologicznie rozwiązania jest znaczne zwiększenie poziomu segregacji odpadów na osiedlu.


 

Źródło UM Ciechanów
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Maximus Segregatus
Maximus Segregatus
4 lat temu

W zasadzie to znamy sposób aby nawet w blokowiskach z małymi mieszkaniami możliwa była efektywna selektywna zbiórka odpadów i to bez mechanizmu odpowiedzialności zbiorowej! – ale wydaje się, że ani władzom centralnym ani samorządom ani nawet polskim „zielonym” i administratorom terenów blokowisk wielopiętrowych – nie chce się tego chcieć… innpoland.pl/154477,kary-za-smieci-dla-polskich-miast-pomoga-ich-uniknac-minisortownie-eko-ab … Najdroższym sposobem zagospodarowania odpadów jest dopuszczenie do ich zmieszania – jeśli więc ograniczymy ilość śmieci zmieszanych – to powinno być taniej… Niektórzy twierdzą jednak, że to właśnie obniżki comiesięcznych opłat mieszkańców – budzą opór tych którzy stają do przetargów bo najbardziej zależy aby z comiesięcznych opłat polskich rodzin jak… Czytaj więcej »