Ciechanów pozyskał 200 tys. zł na nowy skatepark i pumptrack!

Jak informuje Urząd Miasta Ciechanów miasto pozyskało dotację z budżetu Województwa Mazowieckiego w wysokości 200 tys.zł na budowę nowoczesnego skateparku i pumptracku.

Na miejskim terenie przy stawku w okolicy kościoła Św. Piotra wybudowany będzie skatepark i pumptrack, o co postulowała przede wszystkim młodzież. Zostały wszczęte procedury przetargowe. Obszar, na którym zrealizowane będą inwestycje jest systematycznie zagospodarowywany.

Ani w mieście, ani na terenie powiatu ciechanowskiego nie ma jeszcze tego typu obiektów sportowych. Skatepark umożliwi bezpieczną jazdę na rolkach, deskorolce, longboardzie czy hulajnodze. Pumptruck będzie miejscem do ćwiczeń sportów rowerowych. Obiekty zostaną przystosowane do różnych poziomów zaawansowania, więc będą mogły z nich korzystać osoby w różnym wieku i o zróżnicowanych umiejętnościach. Ważnym aspektem inwestycji jest propagowanie aktywnego, zdrowego stylu życia oraz stworzenie ciekawej alternatywy dla młodszej części ciechanowian. Do prezydenta od dawna trafiały prośby o wybudowanie w Ciechanowie skateparku i pumptracku. Przede wszystkim pomysłem zainteresowana jest młodzież oraz rowerzyści. Był on konsultowany z przedstawicielami tych grup.

– Obiekty tego typu to nie tylko ciekawa rozrywka. Dają one możliwość rozwijania zainteresowań i zachęcają do aktywności, sprzyjają także integracji. Ponadto mogą odciągnąć młodych ludzi od ekranów komputerów i smartfonów, jak również używek. Uprawianie sportów w odpowiednich do tego warunkach jest zdecydowanie bezpieczniejsze niż w przypadkowych i prowizorycznych miejscach. Skatepark i pumptruck z pewnością będą atrakcyjnym uzupełnieniem rozwijającej się w Ciechanowie infrastruktury rowerowej – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.

Powierzchnia skateparku wyniesie 500 m2, jednocześnie będzie mogło z niego korzystać około 20 osób. Pojawią się m.in. banki, quartery, murki, poręcze, platformy, otwarty basen typu „Bowl” oraz inne elementy charakterystyczne dla tego typu obiektów. Wszystkie będą usytuowane w sposób umożliwiający płynną i bezpieczną jazdę. Skatepark z betonową nawierzchnią będzie miał dwa poziomy, aby ułatwić korzystanie z niego osobom o różnych umiejętnościach.

Pumptrack będzie miał 1500 m2 powierzchni i dwa tory. Pierwszy tor o długości 50 m i 1,4 m szerokości powstanie z myślą o dzieciach. Drugi tor o długości 150 m i 1,7 m szerokości przeznaczony będzie dla młodzieży i dorosłych uprawiających sporty rowerowe na wyższym poziomie zaawansowania. Obydwa tory będą umożliwiały jednoczesne korzystanie z nich przez kilka osób. Konstrukcja ziemna torów będzie miała nawierzchnię bitumiczną. Tor dla młodzieży i dorosłych umożliwi naukę umiejętności rowerowych, jak skręcanie w obie strony bez konieczności zmiany kierunku jazdy. Skarpy torów i przestrzenie wewnątrz nich będą obłożone trawą.

Na terenie obiektów zamontowane zostaną ławki, stojaki na rowery, urządzenie serwisowe, kosze na śmieci. Przewidziane jest oświetlenie terenu i objęcie go monitoringiem.

Inwestycja będzie realizowana przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ciechanowie.

Pod koniec maja ubiegłego roku na części obszaru, gdzie powstanie skatepark oraz pumptrack, zrealizowane zostały dwa projekty obywatelskie, w ramach których powstały: plac zabaw, siłownia zewnętrzna, alejki oraz zamontowano elementy małej architektury. Kolejny etap zagospodarowania terenu (także projekt obywatelski), zakłada  budowę zatoki postojowej, chodnika, 3 altan rekreacyjnych oraz montaż kolejnych elementów małej architektury.


Źródło UM Ciechanów
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments