Ciechanów planuje wdrożyć system rowerów miejskich

Miasto rozpoczyna prace nad koncepcją wprowadzenia rowerów publicznych. Powstaną specjalne stacje dla rowerów, każdy po zarejestrowaniu się będzie mógł ze stacji wypożyczyć rower i zostawić go na tej samej bądź innej stacji. W ustalonym przedziale czasowym rower będzie do bezpłatnego użytku.

Założenia są takie, by system rowerów miejskich funkcjonował w Ciechanowie od połowy 2019 roku. Na początek planowanych jest 5 stacji w Ciechanowie oraz 1 w Opinogórze, w pobliżu Muzeum Romantyzmu.

– W mieście powstaje coraz więcej ścieżek rowerowych, sami mieszkańcy sygnalizują, że ideę rowerów miejskich, sprawdzających się w kilkudziesięciu miastach w Polsce, jak również w Europie i na świecie, warto przenieść do Ciechanowa – powiedział prezydent Krzysztof Kosiński.

Rowery publiczne funkcjonują nie tylko w dużych miastach, jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Poznań, ale także w mniejszych ośrodkach, np. w Szamotułach, Zgierzu, Konstancinie-Jeziornie, Kołobrzegu, Stalowej Woli. (Załączone zdjęcie przedstawia katowickie rowery miejskie).

W Ciechanowie stacje zostaną rozmieszczone w lokalizacjach, gdzie przemieszcza się dużo osób, w miarę możliwości i potrzeb – równomiernie w różnych częściach miasta. Do współpracy nad koncepcją zaproszono stowarzyszenie Ciechanowska Grupa Rowerowa.

Ciechanów w ostatnich latach coraz bardziej inwestuje w ścieżki rowerowe. Drogi dla rowerów powstają, w miarę technicznych możliwości, niemal przy każdej inwestycji drogowej. Obecnie na terenie miasta jest 31,5 km dróg dla rowerów. W tym roku rozpocznie się budowa kolejnych odcinków. Ścieżki rowerowe przewidziane są przy drodze obwodowej, która zostanie wybudowana między rondem Solidarności, a drogą krajową nr 60, przy ul. Kargoszyńskiej, Kwiatowej (realizacja wspólnie z powiatem), Mazowieckiej i Niechodzkiej, fragmencie ul. Granicznej oraz ul. Kąckiej. Jeżeli chodzi o drogę, której część stanowi ul. Kącka, poza prawie kilometrową ul. Kącką na terenie miasta, wybudowana zostanie we współpracy trzech samorządów ścieżka do Opinogóry (w ramach kompleksowej modernizacji drogi). W sumie, biorąc pod uwagę wszystkie powyższe inwestycje, powstanie około 18 km ścieżek rowerowych.

Miejskie inwestycje w ścieżki rowerowe będą w większości finansowane z pozyskanych środków zewnętrznych. Prócz ścieżek, w mieście powstaje oraz powstawać będzie dodatkowa infrastruktura rowerowa, w tym stojaki.

Źródło UM Ciechanów
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments