Ciechanów na Walentynki rozda budki lęgowe dla ptaków.

500 budek lęgowych oraz porcje karmy dla ptaków rozda mieszkańcom ciechanowski ratusz z okazji święta zakochanych. Będzie można je odebrać 14 lutego przed budynkiem Urzędu Miasta.

 

Mieszkańcy Ciechanowa zainteresowani otrzymaniem bezpłatnej drewnianej budki, w której już wiosną mogą wykluć się pisklęta, będą mogli odebrać ją w niedzielę 14 lutego na placu przed ratuszem. Budki lęgowe będą rozdawane na świeżym powietrzu od godziny 11.00 do wyczerpania zapasów. Dla każdego miłośnika ekologii przygotowana będzie też porcja karmy do dokarmiania ptaków zimą. Nastrój święta zakochanych podkreśli ponad 2 metrowe czerwone serce, w którym będzie można wykonać pamiątkowe zdjęcie.

Budki lęgowe pomagają w udostępnieniu naszych przydomowych ogrodów i wspólnych terenów zielonych ptasim rodzinom i przyczyniają się do poprawy warunków bytowych ptaków w mieście. Dodatkowo stanowią niewątpliwą ozdobę każdego ogrodu czy fasady budynku.

Mniejsze budki chętnie zamieszkują m.in. jerzyki, wróble, mazurki i sikory (bogatki, modre, czubatki i sosnówki). Skrzynki można wieszać cały rok, ale najlepszy okres na ich instalowanie to jesień i zima.

– Odebrane z ratusza skrzynki będzie można zamontować samodzielnie w wybranym miejscu na terenie miasta. Zaleca się, aby instalować je w miejscach ocienionych od godzin przedpołudniowych, spokojnych i mało uczęszczanych przez ludzi, najlepiej otworem w kierunku wschodnim. To zabezpiecza pisklęta przed wiatrem i deszczem. Budka nie powinna rzucać się w oczy – tak, aby żaden ptasi lub czworonożny złodziej jaj jej nie zauważył. Wysokość, na której wieszamy budki, jest dowolna, aczkolwiek przyjęło się, iż nie powinna być mniejsza niż dwa metry. Nie należy montować skrzynek za pomocą drutów, ponieważ wrzynają się one w rosnące pnie drzew – informuje urząd.


 

Źródło UM Ciechanów
Sprawdź również
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Franc
Franc
2 lat temu

Najpierw wybudowali obwodnice, wyremontowali ulice, plażę, basen, kino w trakcie remontu itd a teraz rozdają budki. U nas tylko rozdają budki 🙂

Krystyna
Krystyna
2 lat temu

Bardzo dobry pomysł.