Chwilowe utrudnienia z rejestracją wniosków o dowód. Nowe dokumenty już od 8 listopada

Rejestracja wniosków o wydanie dowodu osobistego, w piątek, 5 listopada, w urzędach w całym kraju, będzie odbywać się tylko w określonych godzinach.

 

– Uprzejmie informuję, że w dniu 5 listopada  br. (piątek) od godziny 12.00 nie będzie możliwości rejestracji wniosków o  wydanie dowodu osobistego w Rejestrze Dowodów Osobistych. Powyższe wynika z konieczności zapewnienia bezpiecznego wdrożenia z dniem 7 listopada rozwiązań technicznych umożliwiających wydawanie dowodu osobistego zawierającego odciski palców. Osoby, które chciałyby złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego w tym dniu, proszone są o dokonanie tej czynności do godz. 11.30 – informuje burmistrz Łukasz Chrostowski.

Podobną informację przekazała już także wójt gminy Przasnysz, Grażyna Wróblewska. W Urzędzie Gminy Przasnysz, 5 listopada wnioski będzie można składać do godziny 11.00.

 

Przerwa techniczna w działaniu Rejestru Dowodów Osobistych będzie obowiązywała w urzędach w całej Polsce.

– We wszystkich urzędach w Polsce wnioski o dowody osobiste tego dnia będą przyjmowane tylko do godz. 12. Od tego czasu do zamknięcia urzędów nie będzie także możliwości załatwienia innych spraw związanych z dowodami osobistymi – nie będzie można odebrać też gotowego, już spersonalizowanego dokumentu – poinformował Wydział Promocji Polityki Cyfrowej KPRM.

W związku z wdrożeniem nowych dowodów osobistych nie ma już możliwości zawnioskowania online o nowy dokument tożsamości. Można to załatwić tylko podczas osobistej wizyty w urzędzie.

– Od piątku 5 listopada od godz. 12 do soboty 6 listopada do godz. 17 niedostępna może być część e-usług działających w oparciu o Rejestr Dowodów Osobistych. W tym czasie może pojawić się problem z korzystaniem z e-dowodu w aplikacjach login.gov.pl i podpis.gov.pl oraz z działaniem aplikacji mObywatel (w zakresie pobierania danych) – dodał.

 

Nowe dowody z odciskami palców

Odciski palców i odwzorowanie podpisu właściciela dowodu osobistego – to nowe elementy, które znajdą się w warstwach elektronicznej i graficznej wydawanych w Polsce od 7 listopada dowodów osobistych. Rozwiązania dotyczące nowych dowodów wynikają z dostosowania prawa polskiego do wymogów prawa unijnego. Nowe dokumenty tożsamości będą wydawane na 10 lat dla osób powyżej 12. roku życia (z odciskami palców). Dla osób do 12. roku życia dowód będzie wydawany na 5 lat, bez pobierania odcisków palców.

 

– W nowym dowodzie – poza odciskami palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznym podpisem właściciela dowodu (w warstwie graficznej) – będzie też kilka innych dostrzegalnych na pierwszy rzut oka zmian. Pojawi się m.in. oznaczenie państwa członkowskiego (na tle flagi Unii Europejskiej) – informuje wydział i dodaje: W związku z wprowadzeniem w Polsce nowych dowodów nie będzie konieczności obowiązkowej wymiany ważnych dokumentów. Z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność.

 

ren

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments