
Chorzelska Kapela Biesiadna została Laureatem Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego. Uroczysta gala podsumowująca konkurs odbyła się w poniedziałek, 22 listopada.
Konkurs Nagroda Marszałka Województwa Mazowieckiego zorganizowany został już po raz 23. Przyznawana nagroda honoruje najcenniejsze osiągnięcia mieszkańców regionu w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony szeroko pojętej kultury oraz promocję województwa mazowieckiego w tych dziedzinach.
– To uhonorowanie pracy i talentu ludzi niepospolitych, którzy z potrzeby serca intensywnie działają na rzecz wspólnoty mazowieckiej. Spośród nominowanych Kapituła wyłania 10. laureatów, którzy otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł oraz pamiątkową statuetkę – informuje Samorząd Województwa Mazowieckiego.
Wśród tegorocznych laureatów znalazła się Chorzelska Kapela Biesiadna. Kapela odebrała nagrodę podczas uroczystej Gali w Teatrze Muzycznym w Warszawie z rąk marszałka Adama Struzika, wicemarszałek Elżbiety Lanc oraz radnych wojewódzkich, m in.: Konrada Wojnarowskiego i Adama Orlińskiego.
W uroczystości kapeli towarzyszyła burmistrz Beata Szczepankowska, były starosta Zenon Szczepankowski, radny Radosław Zakrzewski i ks. Grzegorz Ostrowski, proboszcz parafii w Duczyminie.
Chorzelska Kapela Biesiadna została utworzona z inicjatywy Janusza Nidzgorskiego – dyrektora Ośrodka Upowszechniania Kultury w Chorzelach w styczniu 2006 r. W pierwszym składzie kapeli grali: Janusz Nidzgorski – gitara, śpiew; Zbigniew Borowski – akordeon, śpiew; Krzysztof Drężek – gitara basowa, śpiew i Paweł Grabowski – instrumenty perkusyjne. Członkowie kapeli z wielkim animuszem przystąpili do stworzenia repertuaru, który z powodzeniem prezentowali podczas letnich imprez organizowanych przez Chorzelski Ośrodek Kultury latem 2006 r. W 2007 r. do kapeli dołączyli Marek Roman – (akordeon) i Włodzimierz Kowalski – (saksofon), a w 2016 r. Wojciech Jabłoński grający na saksofonie tenorowym. Kapela początkowo grała głównie popularne powszechnie znane piosenki biesiadne i ludowe. Z czasem członkowie zespołu zaczęli komponować i prezentować podczas występów własne utwory. Piosenki takie jak: ,, Moje Chorzele”, ,,Gdy rankiem idę Grunwaldzką”, ,,Idę na festyn”, ,,Chorzelskie mosty” czy ,,Chorzelska dziewczyna” są powszechnie znane w naszym regionie. Chorzelska Kapela Biesiadna do tej pory wydała 3 płyty długogrające. Kapela koncertowała m.in. na wojewódzko-diecezjalnych dożynkach w Wyszogrodzie oraz dożynkach gminnych i powiatowych w powiecie mławskim, nidzickim, przasnyskim, elbląskim, szczycieńskim i ostrołęckim. Ponadto kapela jest laureatem ogólnopolskich przeglądów kapel podwórkowych w Białej Piskiej, Parczewie i Łęcznej. Największy dotychczasowy sukces zespołu to zajęcie l miejsca na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Ulicznych i Podwórkowych w Łęcznej w kategorii debiuty w 2019 r.
ren
Pani burmistrz piękna jak światełko od kombaina 🙂
Powinni ja nie wybrać na następną kadencję ludzie wody na chorzelach nie mają wstyd