Chorzelska „Jedynka” do likwidacji. Radni przyjęli uchwałę intencyjną

Rada Miasta Chorzele podjęła jednogłośnie uchwałę o zamiarze likwidacji Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Chorzelach. Uchwała ma charakter intencyjny.

 

Teraz opinię w sprawie likwidacji placówki musi wydać Mazowiecki Kurator Oświaty. Uczniowie PSP nr 1 w Chorzelach w przypadku zlikwidowania szkoły dalszą naukę mogą kontynuować w PSP nr 2 im Papieża Jana Pawła II w Chorzelach.

Jak podano w uzasadnieniu uchwały, główną przesłanką do likwidacji placówki jest systematycznie zmniejszająca się liczba uczniów.

PSP nr 1 i PSP nr 2 do 1.09.2017 funkcjonowały jako dwie odrębne jednostki: szkoła podstawowa i gimnazjum. Rada miejska po reformie edukacji zdecydowała o przekształceniu gimnazjum w Szkołę Podstawową nr 2. Decyzja uchroniła pracowników przed utratą pracy. Obie szkoły miały podobną liczbę uczniów w swoich obwodach i oddziałach – czytamy w uzasadnieniu.

 

Rodzice uczniów z obwodu Szkoły Podstawowej nr 1 w zdecydowanej większości wybierają dla swoich dzieci Szkołę nr 2. Dlatego liczba uczniów „Jedynki” maleje systematycznie. Według prognoz w ciągu 2/3 lat może zmaleć do 33 uczniów – napisano.

Radni i burmistrz Chorzel, Beata Szczepankowska podkreślają, że uchwała choć formalnie jest likwidacją jednej z podstawówek, to tak naprawdę mowa jest o połączeniu obu placówek usytuowanych przy jednej ulicy, w jednym zintegrowanym budynku, ze wspólną kotłownią.

Dzieci będą miały zabezpieczony transport autobusowy, godziny dojazdów i czas nie zmieni się. Reorganizacja przyczyni się do poprawy warunków dydaktycznych i wzbogacenia oferty edukacyjnej. Uczniowie będą mieli opiekę świetlicową i psychologiczno-pedagogiczną – uzasadniono.

 

Obecnie w Szkole Podstawowej nr 1, w klasach I– IV uczy się 18 uczniów, klasy V nie ma w ogóle, a w całej szkole jest 84 uczniów. Malejący trend w ostatnich latach narastał. Dla porównania liczba uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 systematycznie rosła. I tak: w roku szkolnym 2018/19 szkoła liczyła 274 uczniów, zaś w 2021/22 – 323 osoby.

Burmistrz Beata Szczepankowska zaznaczyła również, że konsultowała połączenie szkół z rodzicami i większość z nich nie jest przeciwna takiemu rozwiązaniu. Zapewniła, że wszyscy nauczyciele zatrudnieni na czas nieokreślony, będą mogli znaleźć zatrudnienie w PSP nr 2. Dotyczy to też pracowników administracji i obsługi.

 

ren

Sprawdź również
guest
11 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Grażka
Grażka
15 dni temu

No i dopięła swego pani burmistrZ

Ewa
Ewa
15 dni temu
Reply to  Grażka

Kobieto, toć radni podjęli uchwałę.

Wiola
Wiola
15 dni temu
Reply to  Grażka

Czytaj że zrozumieniem

Jola
Jola
15 dni temu

Uchwała to prośba radnych, nie burmistrz. Radni podjęli decyzję o wprowadzeniu jej do porządku obrad i przegłosowali. Burmistrz wykonuje decyzję Rady.

Darek
Darek
15 dni temu

Ta szkoła dawno powinna być zlikwidowana dka dobra dzieci. Lepiej późno niż wcale.

Adrian
Adrian
15 dni temu

Sprawnie ogarniają tam oświatę. Kilka miesięcy, znika poprzednia dyrektorka, która odchodzi sama, teraz połączą szkoły i wszyscy zadowoleni.

Michał
Michał
15 dni temu

Tylko został dyrektorem oświaty i już szkola znika.

Anna
Anna
15 dni temu
Reply to  Michał

I bardzo dobrze, my chcemy żeby nasze dzieci uczyły się razem, w jednej szkole, a nie sztucznie utrzymywanej dka kogoś .

Janina
Janina
15 dni temu

Wreszcie. Rodzice nie chcieli posyłać dzieci do jedynki, lata była utrzymywana a dzieci coraz mniej. Odeszła stara dyrektor i wreszcie zmiany z myślą o naszych dzieciach. Jedne Chorzele, jedna szkoła, wystarczy. I nikt nie będzie narzekał jak do tej pory.

Ewa
Ewa
15 dni temu

Najważniejsze, że wszystko odbywa się przejżyście, w zgodzie i przede wszystkim z myślą o dzieciach i nauczycielach. Id nas rodziców uzależniono decyzję, a my chcemy jednej wspólnej szkoły dka wszystkich. Może ta zgoda w tej sprawie nie wszystkim pasuje, ale decydenci podeszli od początku do tematu na poziomie, spotkania wysokiej kultury, bez krzyków, tylko konkretnie, grzecznie i profesjonalnie. Można dzięki temu być spokojnym o dzieci i pracę. Także do dzieła.

Barbara
Barbara
15 dni temu

To PiS doprowadził do powstania dwóch szkół. Po zlikwidowaniu gimnazjów pojawił się problem. Potem lokalni fanatycy PiS napuszczali rydzykowe media na gminę. Dobrze, że to koniec.