Chorzelska biblioteka tworzy archiwalne zbiory

Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Chorzelach należy do bazy instytucji, które udostępniają swoje archiwa z wykorzystaniem Otwartego Systemu Archiwizacji. Ich archiwum to ciekawa lekcja historii o mieście i gminie Chorzele.

 

– OSA służy do opracowywania zbiorów archiwów społecznych, które udostępniane są na portalu Zbiory Społeczne powstałym w marcu tego roku.  Archiwa bazy podlegają Centrum Archiwistyki Społecznej, instytucji kultury założonej w 2020 roku przez Fundację Ośrodka KARTA i Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Portal Zbiory Społeczne może być dla każdego z nas nieocenionym źródłem do poszukiwań historii regionów, miejscowości, rodzinnych korzeni – komentuje biblioteka.

 

Wchodząc w drzewo zasobu odnajdziemy zbiory podzielone na kilka elementów. Wśród nich są archiwalne materiały z chorzelskiej parafii, biblioteki, jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej, szkoły, urzędu, materiały dotyczące rodziny Kossaków i Radomskich, rodziny Milewskich i Borkowskich oraz wiele innych. Zasób obejmuje głównie XX wiek, jednakże najstarszy materiał archiwalny pochodzi z 1897 roku.

Otwierając każde ze zbiorów odnajdziemy stare dokumenty i fotografie, które pomogą nam wrócić do przeszłości. Pokażą, jak dawnej żyła chorzelska społeczność, a także jak wyglądały obchody świąt państwowych i kościelnych.

 

 

j.b.

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments