fot. UM Chorzele
Urząd Miasta i Gminy Chorzele kontynuuje intensywne działania mające na celu zapewnienie mieszkańcom całej Gminy pełnego i bezproblemowego zaopatrzenia w wodę niezależnie od pory roku. Opracowywana jest koncepcja rozwiązania problemu ilości wody oraz jej ciśnienia w sieci.
26 czerwca burmistrz Beata Szczepankowska wraz z dyrektorem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej spotkała się z przedstawicielami Zakładu Projektowania Wodociągów i Kanalizacji. Znający specyfikę Gminy Chorzele Stefan Pokorski wykona koncepcję pełnego zaspokojenia mieszkańców w wodę na terenie całej Gminy.
Kompleksowa koncepcja zapewnienia pełnego i bezproblemowego zaspokojenia mieszkańców całej Gminy w wodę będzie zakładała realizację w pierwszej kolejności budowy kolejnej studni wraz z rozbudową Stacji Uzdatniania Wody w Zarębach oraz budowę nowej Stacji między miejscowościami Poścień Wieś i Pruskołęka.
Wcześniej, w celu eliminacji zmienności ciśnienia wody w sieci został wykonany projekt na budowę stacji podnoszenia ciśnienia w Krukowie. Wykonawca przystąpił do budowy zbiornika o pojemności 150 m3 i zestawu hydroforowego.
Stacja będzie regulowała ciśnienie w sieci w wioskach: Krukowo, Rzodkiewnica, Rawki, Skuze, Binduga, Nowa Wieś, Wierzchowizna. Pozwolenie wodnoprawne określa pobór wód podziemnych na max 1200 m3 na dobę, a przepustowość systemu filtracyjnego to ok. 1000 m3 na dobę. Stacja wyposażona jest w dwa zbiorniki magazynujące – każdy po 100 m3.
Obecnie, w miesiącach od maja do sierpnia, w godzinach 17-22, w czasie zwiększonego poboru wody (pora dojenia, mycia dojarek, pojenia zwierząt, czas wieczornej higieny, podlewania upraw) zauważalne są czasami spadki ciśnienia wody w sieci.
