Chorzele wśród miast w Polsce z najmłodszymi mieszkańcami. Jak wypadają przasnyszanie?

Jak wynika ze statystyk Chorzele znajdują się w pierwszej dziesiątce miast województwa mazowieckiego, które zamieszkiwane są przez najmłodszych mieszkańców. Miasto wysoko znajduje się również na liście krajowej. Jak wypadł Przasnysz?

 

Główny Urząd Statystyczny prognozuje, że z roku na rok spadać będzie w Polsce liczba osób w wieku od 15 do 59 lat. W 2013 roku ludzi w tym przedziale wiekowym było 24 miliony. Szacuje się, że za 30 lat będzie ich tylko 16 milionów. Wzrastać będzie natomiast liczba osób powyżej 60. roku życia.

– Niski średni wiek mieszkańców w statystyce i demografii może mieć różne znaczenia w zależności od kontekstu. Ogólnie jednak, niski średni wiek mieszkańców może wskazywać na to, że populacja w danym obszarze jest młoda i dynamiczna. Może to wiązać się z wysokim tempem wzrostu demograficznego, ale też z większą aktywnością zawodową i społeczną mieszkańców, co może mieć pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy regionu. Z drugiej strony, niski średni wiek mieszkańców może także wiązać się z pewnymi wyzwaniami i problemami. Na przykład, jeśli populacja jest bardzo młoda, to może to oznaczać, że wiele osób jest jeszcze w trakcie edukacji i nie pracuje, co może wpływać na wysoki wskaźnik bezrobocia w regionie – informuje portal Polska w liczbach, który przygotował ranking.

Jak czytamy na polskawliczbach.pl, średni wiek mieszkańców wynosi w Polsce 42,2 lata (43,9 lata wśród kobiet oraz 40,5 lata wśród mężczyzn). Wśród wszystkich miast 494 miało średni wiek mniejszy, natomiast 485 taki sam lub większy.

Sporo poniżej średniej są Chorzele – tu bowiem średnia wieku mieszkańców wynosi 39,2 lata –  40,7 lat dla kobiet i  37,5 dla mężczyzn. Chorzelanie tym samym znajdują się na 10. miejscu listy najmłodszych mieszkańców miast województwa mazowieckiego i na 37. w całej Polsce.

Mieszkańcy Przasnysza też są poniżej krajowej średniej. Średni wiek przasnyszanina to 41,4 lata (43,1 lat dla kobiet i 39,5 lat dla mężczyzn) – 217. miejsce w kraju.

O ile odsetek mieszkańców w wieku przedprodukcyjnym wynosi w Polsce średnio 18,2%, tak w Chorzelach ludności z grupy wiekowej 0-17 lat, które nie osiągnęła jeszcze zdolności do pracy, jest aż 22,3% (Przasnysz – 19,3%).

– Niski średni wiek mieszkańców może mieć zarówno pozytywne, jak i negatywne konsekwencje dla regionu. Dlatego ważne jest, aby analizować ten wskaźnik w kontekście innych czynników demograficznych i społeczno – gospodarczych, aby uzyskać pełniejszy obraz sytuacji – podsumowują twórcy rankingu.

 

ren

Źródło Polska w Liczbach
Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Smutno
Smutno
1 miesiąc temu

Mamy się cieszyć? Jak się nad tym zastanowić, to powód do smutku. Świadczy to między innymi o źle świadczonej opiece lekarskiej i wysokiej umieralności.

Przyczyny
Przyczyny
1 miesiąc temu

Przyczyny takiej średniej wieku to:
1) pokłosie pandemii i nie funkcjonującej służby zdrowia
2) brak dbałości państwa o starszych ludzi
3) braku odpowiedniej infrastruktury służącej ludziom, co powoduje brak możliwości dojazdu do lekarzy specjalistów
4) drogie leki, bo te za darmo to mit
5) drożyzna spowodowana inflacją, powodująca złe odżywianie się starszych ludzi, niemożność korzystania z prywatnych siłowni, klubów fitnes, itp.
Przecież nie ma ogólnodostępnych i bezpłatnych tego typu placówek pomimo wielkiej ich ilości zbudowanej za społeczne pieniądze. Wszystko pozamykane.

Andrzej
Andrzej
1 miesiąc temu
Reply to  Przyczyny

Może jest w tym trochę racji ale ja to widzę nieco inaczej . Moim zdaniem jest to skutek braku perspektyw dla młodych ludzi którzy po ukończeniu szkoły wyjeżdżają z miasta w poszukiwaniu miejsca do życia i już tu nie wracają . Mamy więc ludzi bardzo młodych ( w wieku od niemowlęcia do lat 18-20 ) ,ludzi w średnim wieku (rodzice tych dzieci ) i niewielką grupę starszych emerytów ponieważ reszta z przyczyn podawanych przez przedmówcę wymarła .Ilość bardzo młodych mieszkańców jest o wiele większa niż tych emerytów i to zakłamuje obraz społeczeństwa. Słynne średnio emeryt i jego wnuczek niemowlak mają… Czytaj więcej »

No tak, tylko
No tak, tylko
1 miesiąc temu
Reply to  Andrzej

Tylko tych dzieci obecnie prawie nie ma. Ilość urodzeń jest najniższa w historii.

Można żyć inaczej
Można żyć inaczej
1 miesiąc temu

Najgorsze jest to, że większość ludzi nie mając możliwości wyjazdu na zachód Europy lub do USA, Kanady czy do innych bogatych krajów nie ma nawet wyobrażenia , że można żyć zupełnie inaczej, że np. lekarz rodzinny może przyjeżdżać raz w miesiącu do starszej osoby oraz wysłać pielęgniarkę aby pobrała krew do badań.

Gośka
Gośka
1 miesiąc temu

Tam dzieci mają dużo, i dlatego też są młodą społecznością, ale w urzedzie mają starszyzny dużo

Można żyć inaczej
Można żyć inaczej
1 miesiąc temu
Reply to  Gośka

Dzieci mogą mieć wszyscy. Dlaczego nasze kobiety nie chcą rodzic?

Starsza osoba przeszkadza?
Starsza osoba przeszkadza?
1 miesiąc temu
Reply to  Gośka

Co Ci przeszkadza starszyzna w urzędzie? Chciałabyś wyrzucić ich na głodowe emerytury? Dlatego między innymi stopa bezrobocia jest taka niska, bo powyrzucali ludzi na nędzne emerytury aby zatrudnić swoich niedouczonych. Jedyny ze swoim POplecznikem w tym przodował. A niby rządzący w TV kazali pracować dłużej, tymczasem dyrektywy wydane swoim sługusom były widocznie inne