Chorzele. Tężnia solankowa już zamontowana. Uruchomiona będzie wiosną

Na terenie miejskiego placu zabaw przy ul. Grunwaldzkiej w Chorzelach zamontowano już tężnię solankową wraz z miejscami siedzącymi. Urządzenie zostanie uruchomione wiosną.

 

– Fotowoltaiczna, inteligentna tężnia jest samowystarczalna i nie wymaga podłączenia do żadnych sieci, w szczególności energetycznej oraz wodno-kanalizacyjnej, co z kolei wpływa na maksymalnie skrócony czas instalacji tężni – informuje Urząd Miasta i Gminy w Chorzelach. Konstrukcja ma wykorzystywać zasoby solanki oraz energii elektrycznej.

– Zasilana panelami słonecznymi produkuje aerozol solankowy tylko wówczas, gdy system wykryje obecność osób pragnących skorzystać z dobrodziejstwa inhalacji, dzięki czemu cenna solanka nie będzie marnowana, gdy w pobliżu tężni nie będzie nikogo, np. w nocy lub wczesnym rankiem – dodaje Urząd.

 

Chcąc skorzystać z inhalacji solankowej wystarczy po prostu usiąść na ławeczce, która jest jej częścią. Urządzenie samo będzie rozpoznawać naszą obecność i rozpoczynać generowanie solankowego aerozolu. Jeżeli mamy ochotę pospacerować, tężnia będzie generowała mikro kropelki solanki jeszcze przez dłuższy czas po opuszczeniu ławki.

– Tężnia będzie napełniana oryginalną Solanką z Zabłocia o największej na świecie zawartości jodu dochodzącej do 140 mg/litr. Solanka ta wydobywana jest od ponad 120 lat z odwiertów „KORONA” i „TADEUSZ” w miejscowości uzdrowiskowej Zabłocie – czytamy.

Koszt realizacji: 72 816,00 zł brutto. Środki będą pochodziły z budżetu Gminy.

 

 

ren

 

Sprawdź również
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Adaś
Adaś
16 dni temu

Ta przynajmniej nie zzielenieje jak nasza, tam jest gospodarz który dba o wszystko, dekoracje, kwiaty, czyściutko nie to co u nas.

Alina
Alina
16 dni temu
Reply to  Adaś

Ale mądra sama rozpoznaje ludzi,całe Chorzele będą zdrowe ,a umysły jakie mądre będą mieli

Qwerty
Qwerty
16 dni temu

Teżnie trzeba serwisować!!! No i podstawa to solanka, a nie woda która deski zazieleni.

Adam
Adam
16 dni temu

Tego nam było trzeba w naszej gminie, drogi boczne w Chorzelach prawie nie przejezdne ale za to solanki sobie poddycham. Mam nadzieję że będzie to miejsce tak klimatyczne jak altanka która jest obok.