Chorzele. Spotkanie informacyjne dla uchodźców z Ukrainy [FOTO]

17 marca, na sali „U Cichosza” odbyło się spotkanie informacyjne dla uchodźców z Ukrainy, którzy obecnie zamieszkują w gminie Chorzele.

 

Spotkanie odbyło się w celu przekazania informacji formalno-prawnych i organizacyjnych dotyczących pobytu w Polsce oraz sposobu realizacji wszelkich form pomocy, jakie są przewidziane dla osób z Ukrainy.

– Kolejno przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy w Chorzelach, Ośrodka Pomocy Społecznej, Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Chorzelach, Powiatowego Urzędu Pracy w Przasnyszu, Szkoły Podstawowej nr 2 w Chorzelach oraz Komisariatu Policji w Chorzelach przedstawili najważniejsze na chwilę obecną kwestie formalne i prawne. Szczegółowych informacji wszyscy uchodźcy z Ukrainy mogli dowiedzieć się przy specjalnie przygotowanych do tego stolikach tematycznych. Wszelkie instrukcje były przekazywane przy pomocy osób tłumaczących, a materiały informacyjne zostały przygotowane w formule wielojęzycznej. Tłumaczem na spotkaniu był ks. Łukasz Kopczyński, który będzie służył również pomocą w tłumaczeniach kwestii formalnych w Urzędzie Miasta i Gminy w Chorzelach – informuje Urząd Miasta i Gminy Chorzele.

 

Na spotkaniu zostały poruszone kwestie związane m.in. z bezpieczeństwem, nadawaniem numeru PESEL, rejestracją pobytu. Przekazano informacje socjalne, informacje dotyczące edukacji dzieci w szkołach i przedszkolach oraz możliwości zatrudnienia za pośrednictwem Powiatowego Urzędu Pracy w Przasnyszu. Uchodźców poinformowano również o możliwości skorzystania z darmowych szczepień przeciwko koronawirusowi i grypie w punkcie działającym na Stadionie Miejskim w Chorzelach.

– Na zakończenie, część integracyjną przygotował Ośrodek Upowszechniania Kultury w Chorzelach. Wszyscy mogli porozmawiać przy kawie, herbacie i domowym cieście. Spotkanie umiliła część muzyczna przygotowana przez Chorzelską Kapelę Biesiadną. Na scenie wystąpili również muzycy z Ukrainy, którzy zaprezentowali piękne ukraińskie utwory. Dla dzieci natomiast, by choć na chwilę odciągnąć ich myśli od tragicznych wydarzeń w ostatnim czasie, animatorzy przygotowali szereg zabaw i atrakcji. Wszyscy chętni mogli skorzystać również ze stoisk serwujących watę cukrową, popcorn, owoce i słodycze – czytamy.

 

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Bolek
Bolek
2 lat temu

SUPER!

Ela
Ela
2 lat temu

Ogromne dziękujemy

Wieśniak
Wieśniak
2 lat temu

Oo znowu chłopak Ksiądz co przestał mówić część i czeka na niech będzie pochwalony