Chorzele. Przy cmentarzu powstanie parking. Radny pyta o zasadność wycinania drzew

Gmina Chorzele przymierza się do całkowitej przebudowy ulicy Cmentarnej oraz do budowy parkingu przy cmentarzu. Przewodniczący rady Michał Wiśnicki pyta o zasadność wycinania drzew.

 

Przebudowa ulicy Cmentarnej zakłada budowę między innymi ciągu pieszo – jezdnego z kostki betonowej, jezdni o szerokości 6 m, chodnika, odwodnienia, zjazdów na posesje, stanowisk postojowych, a także miejsca do składowania śniegu w okresie zimowym.

– Oprócz przebudowy tych ulic, wybudujemy również bezpłatny parking z kostki betonowej przy ulicy Cmentarnej, który zapewni dodatkowe 56 miejsc postojowych dla samochodów osobowych, w tym dla osób niepełnosprawnych. Po realizacji tej inwestycji mieszkańcy zyskają nowe i przede wszystkim bezpieczniejsze drogi, prowadzące do ich nieruchomości, a także na zlokalizowany przy ulicy Cmentarnej cmentarz parafialny, który służy mieszkańcom całej gminy – poinformowała burmistrz Beata Szczepankowska.

Michał Wiśnicki, przewodniczący Rady Miasta i Gminy Chorzele wystosował interpelację, w której pyta, ile drzew zostanie usuniętych w związku z przebudową ulicy i budową parkingu i czy nie ma możliwości „wplecenia” drzew w krajobraz parkingu.

 

Zaznacza przy tym, że w ostatnich kilkunastu latach podczas innych inwestycji miejskich zostało usuniętych już wiele drzew.

– Działo się tak podczas: modernizacji ul. 1 Maja, budowy Przedszkola Samorządowego przy ul. Wesołej, rozbudowy parkingu na stadionie miejskim przy ul. Padlewskiego, budowy pumptracka na stadionie miejskim, parkingu na terenie przykościelnym, wzdłuż ul. Kościelnej i budowy palcu zabaw przy ulicy Grunwaldzkiej – pisze.

Pojawiła się już odpowiedź na interpelację przewodniczącego. Czytamy w niej, iż w związku z planowaną inwestycją pn.: ,,Budowa parkingu przy ul. Cmentarnej w Chorzelach”, na działce o numerze ewidencyjnym 1602/3 zostanie usuniętych 20 sztuk drzew gatunku: brzoza brodawkowata – 16 sztuk oraz sosna zwyczajna – 4 sztuki. Drzewa kolidują z ww. przedsięwzięciem – rosną w miejscu zaprojektowanych miejsc parkingowych oraz na trasie przejazdu.

W związku z planowanym zadaniem pn.: ,,Przebudowa ulic Cmentarnej, Rzemieślniczej i Księżycowej w miejscowości Chorzele wraz z budową parkingu przy ulicy Cmentarnej”, na działce o numerze ewidencyjnym 1608/13 zostały usunięte 4 sztuki drzew gatunku brzoza brodawkowata – drzewa rosły w pasie drogowym zaprojektowanej drogi – poinformowano.

W ramach kompensacji przyrodniczej Gmina Chorzele dokona nasadzeń drzew gatunku brzoza brodawkowata na działce o numerze ewidencyjnym 1602/3. Po przebudowie na działce 1608/13 będzie możliwe ustalenie, czy istnieje możliwość skompensowania ilości usuniętych drzew – czytamy.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
10 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tubylec
Tubylec
2 lat temu

Tak jak w Przasnyszu… Jak to leciało? Za mojej kadencji żadne drzewo w Przasnyszu nie zostanie wycięte

Agcus
Agcus
2 lat temu

Lepiej nic nie robić dla mieszkańców tylko krytykować. Zamiast coś robić to można przecież dietę rozdać, namalować motylki na ścianie internatu, ustawić regał na znicze lub wybudować dzwony z torami na cmentarzu.

Waldek
Waldek
2 lat temu
Reply to  Agcus

Żeby nie Ci dla których te tory i dzwon powstał to byś cyrylicą pisał ten komentarz. A jak byś nie wiedział co to cyrylica to sprawdź. Może zrozumiesz.

ANDRZEJ
ANDRZEJ
2 lat temu
Reply to  Agcus

W przypadku p. Michała ” nic nie robienie” nie bardzo tu pasuje ale : Myślę ,że jako Przewodniczący Rady ma duży wpływ na to co dzieje się w Gminie . Może znacząco wpływać na wygląd planowanej inwestycji . Przecież to inwestor ostatecznie akceptuje projekt a w trakcie jego przygotowania określa swoje oczekiwania i sugeruje zmiany .Myślę ,że projektant ma obowiązek opracować projekt jak najbardziej zbliżony do oczekiwań inwestora i uwzględniający wszelkie możliwe do zastosowania sugestie a w tym także zachowanie istniejących zadrzewień. Posadzenie zamiennie drzewko za drzewo nie rozwiązuje problemu a rzeczywiście w trakcie inwestycji ubyło z Chorzel sporo zieleni.

Rambo
Rambo
2 lat temu
Reply to  ANDRZEJ

Rada czy przewodniczący rady albo radni nie są inwestorem i za wiele do gadania w tej kwestii nie mają. Mogą apelować albo sugerować pewne kwestie związane z daną inwestycją, nic poza tym.

Jola
Jola
2 lat temu
Reply to  Rambo

Królowa jest tylko jedna

Robert
Robert
2 lat temu
Reply to  ANDRZEJ

Przewodniczący rady to jest od zwoływania sesji i prowadzenia obrad rady. Nic więcej nie może.

Krzych
Krzych
2 lat temu

Wycinają drzewa źle, nie zrobili ulicy źle, mało miejsc parkingowych źle. Czy temu człowiekowi ktokolwiek pasuje oprócz niego samego? Tylko jego działania są słuszne i trafione. Co za przewodniczący się trafił.

Zioło
Zioło
2 lat temu

Michaś to że utrudniasz pracę naszej kochanej P.Burmistrz to wszyscy wiemy ,ale Sp.twoj Tata nie tyle drzew przerobił i wszyscy żyją,więc jak chcesz to je przekop może pod Bank Limes , dziewczęta będą je podlewać systematycznie i wszyscy będą żyć długo i szczęśliwie, a my chcemy parking bez blota !!!!.
Nudzi ci się zagraj w LottkA może wygrasz talon na ku..we i balon.

Zioło
Zioło
2 lat temu

Michaś lepiej wstaw się za otwarciem coffishopu, młodzi jak popala to wyjdą na ludzi a po Mateuszu to tylko zjeb i pustka w głowie,aaaa i jakie poparcie byś zgarbił hahaha.
P.S będziesz miał drzew nie do przerobu.
Pozdro Lufka