Chorzele. Chcą uhonorować absolwentów profesorów

Towarzystwo Przyjaciół Chorzel poszukuje absolwentów chorzelskiego liceum, którzy uzyskali profesurę w swojej specjalności. Chcą ich uhonorować w związku z planowanym Zjazdem Absolwentów.

 

W 2023 roku minie 70 lat od utworzenia w Chorzelach szkoły średniej. W czerwcu zostanie zorganizowany Zjazd Absolwentów Liceum i Technikum połączony z balem.

– Od kilku miesięcy cyklicznie publikujemy informacje na temat poszczególnych klas, roczników czy nauczycieli z liceum, technikum czy klas zawodowych chorzelskiego zespołu szkół. Za niecałe cztery miesiące czeka nas zjazd – relacjonują organizatorzy.

Jednym z pomysłów jest uhonorowanie osób, które w ciągu minionych 70 lat opuściły mury chorzelskiej szkoły i zaszły w swojej drodze naukowej najwyżej, czyli poszukiwani są absolwenci, którzy uzyskali profesurę w swojej specjalności.

 

Na chwilę obecną udało się im odnaleźć trzech profesorów. Są nimi:

Prof. n. med. Mariusz Kuśmierczyk

Polski kardiochirurg i transplantolog kliniczny; maturę zdawał w 1989 roku; sześć lat później ukończył Akademię Medyczną w Warszawie. W 2004 ukończył Europejską Szkołę Kardiochirurgii w Bergamo, prowadzoną pod auspicjami Europejskiego Towarzystwa Kardio – Torakochirurgicznego. Habilitował się w 2010 na podstawie oceny dorobku naukowego i rozprawy pt. Późne reoperacje pacjentów dorosłych z Tetralogią Fallota, z zastosowaniem własnych modyfikacji technik operacyjnych. W 2011 uzyskał specjalizację z transplantologii klinicznej, awansował na stanowisko profesora nadzwyczajnego oraz został zastępcą kierownika Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii. Tytuł naukowy profesora nauk medycznych został mu nadany w 2017.

 

Prof. dr hab. inż. Cezary Orłowski

Profesor informatyki technicznej. Od wielu lat zajmuje się problematyką zarządzania projektami informatycznymi i stosowaniem metod inteligentnych (modeli rozmytych i sieci neuronowych) dla Internet of Things i Smart Cities. Jest dyrektorem IBM Center for Advanced Studies on Campus w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku. Kierował wieloma projektami informatycznymi głównie dla Environmental Engineering. Obecnie wraz z zespołem prowadzi badania nad systemami informatycznymi dla oceny jakości powietrza.

 

Prof. dr hab. Kazimierz Rykowski

Leśnik, pracownik naukowy, profesor doktor habilitowany, specjalista w dziedzinie fitopatologii leśnej i biologicznych metod ochrony lasu przed chorobami grzybowymi, publicysta, malarz, grafik, rzeźbiarz, autor ceramiki. Był przewodniczącym Europejskiej Komisji Leśnictwa FAO oraz członkiem Światowej Komisji Leśnictwa i Trwałego Rozwoju ONZ (World Commission of Forest and Sustainable Development). Jest członkiem Szwedzkiej Królewskiej Akademii Rolnictwa i Leśnictwa, a także trzech Komitetów Naukowych Polskiej Akademii Nauk. W latach 1993–1997 był wiceprzewodniczącym Rady Naukowej Europejskiego Instytutu Leśnego w Joensuu w Finlandii. Ekspert w sekretariacie Konwencji o Różnorodności Biologicznej (AHTEG CBD). Autor ponad 200 publikacji naukowych, artykułów, rozpraw oraz książek.

Poszukiwania nadal trwają, organizatorzy będą wdzięczni za każdą pomoc.

– Pora na kolejne takie osobistości? Czy ktoś jest Wam znany? Czy wiecie, jak do takiej osobistości dotrzeć? Każda wiadomość jest na wagę złota – dodają.

 

 

j.b.

 

Sprawdź również
Subskrybuj
Powiadom o
guest
5 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Joanna
Joanna
1 rok temu

Heniek spod Biedronki. Mówią mu „profesor” ale nie wiem czy zwyczajny czy honoris causa??

Marta
Marta
1 rok temu
odpowiada  Joanna

Profesor życia przyziemnego…. nie spoko myślę że Panowie są warci uhonorowania , jednak tyle życia na naukę. Miło że promują region skąd pochodzą.

Ala
Ala
1 rok temu

Moim zdaniem taki profesor jest to jakaś wartość dla regionu z którego pochodzi, ale żeby ich specjalnie wyróżniać przy okazji zjazdu absolwentów-to żałosne.To poniżenie całej reszty absolwentów.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
odpowiada  Ala

Ale co jest poniżającego w uhonorowaniu osób, które coś tam w życiu osiągnęły?

Marta
Marta
1 rok temu
odpowiada  Ala

Jednak Ci panowie poświęcili życie i często inne rzeczy nauce I to warto docenić. Do tego jest to promocja naszego regionu.