Chorzele. Apel pamięci w hołdzie Sybirakom

Wieczorem, 23 sierpnia na cmentarzu parafialnym w Chorzelach odbył się apel pamięci, tradycyjnie przygotowany przez Towarzystwo Przyjaciół Chorzel. Wydarzenie miało na celu upamiętnienie żołnierzy poległych w walkach z bolszewikami.

 

– Choć apel miał dużo skromniejszą oprawę niż rok wcześniej, w setną rocznicę walk – najważniejsza okazywała się pamięć i obecność przy mogile wszystkich ludzi, chcących oddać hołd poległym i zamordowanym Sybirakom – wspomina Towarzystwo Przyjaciół Chorzel.

Jak co roku, w uroczystościach na cmentarzu udział wzięli przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy, harcerze z drużyny Sanitas, przedstawiciele towarzystwa, a także mieszkańcy gminy i miasta Chorzele.

 

Najważniejszym momentem apelu było wspomnienie poległych żołnierzy.

– Po raz pierwszy odbyło się to dzięki Dzwonowi Pamięci, uroczyście odsłoniętemu rok temu. Przypomnijmy, że dzwon ten został ufundowany ze składek mieszkańców, a także zbiórki złomu prowadzonego przez wiele miesięcy przez Towarzystwo Przyjaciół Chorzel. Dodatkowo uruchomiliśmy specjalną iluminację zamontowaną na mogile. Od ubiegłego roku każde nazwisko jest upamiętniane nie zniczem, ale włączanym specjalnym reflektorem, symbolizującym poległego Sybiraka, znanego z imienia i nazwiska – dodali organizatorzy.

Przed apelem udało się ustalić kolejne, 36. już nazwisko osoby poległej – Stefana Muchy, członka Brygady Syberyjskiej, który zginął 23 sierpnia 1920 roku.

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments