Chodniki w Szli zarosły zielskiem. Kto powinien o nie zadbać?

Chodniki w Szli zarosły trawą i chwastami. Zarządcą drogi, przy których się znajdują jest powiat. Zapytaliśmy dlaczego są w tak złym stanie.

 

Ponieważ chodniki znajdują się przy drodze powiatowej, do Starostwa Powiatowego skierowaliśmy nasze pytania.

– Informujemy, że zgodnie z informacjami uzyskanymi z Powiatowego Zarządu Dróg w Przasnyszu wspomniany chodnik w kwietniu 2021 roku został już oczyszczony z chwastów rosnących przy krawężniku oraz trawy i piasku pokrywających jego powierzchnię. Jednocześnie informujemy, że Powiatowy Zarząd Dróg określił stan techniczny całego chodnika jako bardzo dobry: bez wykruszeń i nierówności – informuje Referat Rozwoju, Aktywizacji Biznesu i Promocji w Starostwie Powiatowym w Przasnyszu.

 

Dbać powinni również mieszkańcy?

– Art. 5.1. pkt. 4 Ustawy z dnia 13 września 1996 roku o utrzymaniu czystości i porządku w gminach określa jasno, że to właściciel nieruchomości zapewnia utrzymanie czystości i porządku przez oczyszczanie ze śniegu i lodu oraz usuwanie błota i innych zanieczyszczeń z chodników położonych wzdłuż nieruchomości. W Wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 5 listopada 1997 roku stwierdzono natomiast, że obowiązek nałożony na właściciela wynika również z tradycji prawnej istniejącej w polskim ustawodawstwie, ponieważ od dawna obowiązek utrzymania czystości na własnej nieruchomości oraz na przyległym do niej chodniku i części jezdni spoczywał na właścicielach nieruchomości – dodają urzędnicy.

 

Sprawdź również
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Konowal
Konowal
11 dni temu

Taaa bo w Polsce od zawsze były chodniki przy polach. Nawet za mieszka pierwszego. I z tond siiem wzięła tradycja

Anka
Anka
10 dni temu
Reply to  Konowal

A ten chodnik przy polu ktoś położył chyba po to, żeby właśnie tak oto zarastał. A w Przasnyszu w niektórych miejscach stare płyty.

ewa
ewa
11 dni temu

Taki mały absurd. Jeśli właściciel posesji jest zobowiązany do dbania o przyległy chodnik, to za co będą brać pieniądze firmy które wygrały przetargi na utrzymanie ich?

Kefas
Kefas
10 dni temu
Reply to  ewa

Może niech w zamian zadbają o porządek u mnie na podwórku, skoro ja muszę o drogę😁

Ala
Ala
10 dni temu

Szkoda, ze nikt nie pyta mieszkańców przy wyborze firm wykonujących chodnik i tego z czego chodnik zostanie wykonany. Chodniki z kostki z reguły się niestarannie i niezbyt dobrze jakościowo wykonane przez co wymagają częstych i intensywnych pielęgnacji! A z drugiej strony skoro zarząd utrzymania dróg jest odpowiedzialny za utrzymanie porządku w rowach (jak np koszenie trawy) to dlaczego nie odpowiada już za utrzymanie porządku na chodnikach przykrywających rowy?