Chciała sprzedać buty, a straciła ponad 7 tys. złotych

28-latka wystawiła na jednym z internetowych portali buty na sprzedaż. Odebrała telefon z informacją, że omyłkowo kupujący wpłacił zbyt dużą kwotę i musi podać teraz kod szybkiej płatności, by wyrównać tę transakcję. Zmanipulowana sprzedająca wykonała polecenia i tym samym straciła ponad 7 tys. złotych.

 

– Dokonując transakcji w Internecie, musimy uważać na każdym kroku. Oszuści czyhają na kupujących, ale i na sprzedających. Przekonała się o tym 28-letnia mieszkanka powiatu ciechanowskiego, która na jednym z internetowych portali ogłoszeniowych wystawiła na sprzedaż buty – informuje asp. Magda Zarembska, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie.

Bardzo szybko znalazła się osoba zainteresowana kupnem butów. Napisała do sprzedającej wiadomość z prośbą o podanie adresu mailowego.

– Następnie kobieta otrzymała powiadomienie o sprzedaży butów mailem. Wiadomość zawierała link do odbioru środków. Link przekierował 28-latkę do strony logowania do bankowości elektronicznej, przez który zalogowała się na swoje konto. Gdy to zrobiła, zadzwonił do niej mężczyzna podający się za pracownika platformy sprzedażowej, informując, że przez pomyłkę kupująca wpłaciła zbyt dużą kwotę za zamówienie. Polecił, aby kobieta podała kod szybkiej płatności w celu wyrównania transakcji – dodaje rzeczniczka.

Mężczyzna tak zmanipulował kobietę, że podała mu kilka kodów. Gdy zauważyła, że z jej konta zniknęło ponad 7 tys. złotych, wtedy 28-latka uświadomiła sobie, że padła ofiarą oszustwa.

Policja apeluje o rozwagę podczas internetowych transakcji:

  • nie klikajmy w otrzymywane od nieznanych osób linki;
  • nie przekazujmy nieznanym osobom kodów systemu płatności mobilnych;
  • rozliczajmy się bezpośrednio przez dany portal, uważajmy na próby nawiązania kontaktu poza portalem, poprzez komunikatory;
  • nie logujmy się na stronach do rzekomych płatności czy „otrzymania pieniędzy”;
  • nie przekazujmy danych takich jak login i hasło do bankowości internetowej, czy informacji zapisanych na karcie płatniczej.

 

j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
gość23
gość23
14 dni temu

Mi to nie grozi na szczęście, moje buty kosztują tylko 2 tysiące.