Chciał zainwestować w system gazociągów. Stracił prawie 13. tys. złotych

60-latek uwierzył fałszywym analitykom finansowym w obietnicę szybkiego zysku i zainwestował 920 zł w system gazociągów. Mężczyzna zainstalował na swoim telefonie aplikację, za pomocą której oszuści uzyskali dostęp do jego rachunku bankowego i wypłacili z jego konta 12 tys. złotych.

 

We wtorek, 2 stycznia do policji zgłosił się 60-letni mężczyzna, który poinformował, że w wyniku internetowego oszustwa stracił prawie 13 tys. złotych.

– 60-latek znalazł w Internecie ogłoszenie o możliwości inwestowania w gazociąg. Chęć szybkiego zarobienia pieniędzy skłoniła go do zainteresowania się ofertą. Po podaniu swoich danych 60-latek odebrał telefon od mężczyzny, podającego się za przedstawiciela firmy inwestycyjnej. Rozmówca wyjaśnił, na czym polega ich działalność i jak w szybki sposób można się wzbogacić. Zachęcony obietnicą dużych zysków 60-latek postanowił zainwestować 920 zł – tłumaczy asp. Magda Zarembska.

Z pokrzywdzonym skontaktowała się kolejna osoba i zachęcała do następnych inwestycji, jednakże 60-latek poprosił o zwrot wpłaconej kwoty.

– Wtedy zadzwoniła kobieta, która miała pomóc 60-latkowi w odzyskaniu wpłaconych pieniędzy. Rozmówczyni przekonała mężczyznę, że w tym celu konieczne będzie zainstalowanie w telefonie aplikacji do zdalnej obsługi pulpitu. Mężczyzna postępował zgodnie z instrukcjami. W rezultacie okazało się, że oszuści dzięki zainstalowanej aplikacji uzyskali dostęp do rachunku bankowego pokrzywdzonego i wypłacili z jego konta 12 tys. złotych – dodaje rzeczniczka.

Policja apeluje o rozsądek i czujność podczas wszelkich operacji finansowych.

– Zalecamy szczególną ostrożność przy inwestowaniu środków finansowych za pośrednictwem giełd internetowych, na rynkach kryptowalut czy podczas zakupu akcji różnych firm za pośrednictwem niesprawdzonych serwisów internetowych. Przestrzegamy przed instalowaniem programów, za pomocą których oszuści przejmują kontrolę nad naszymi mobilnymi urządzeniami. Nie należy też nikomu udostępniać danych logowania do bankowości elektronicznej i mobilnej czy przekazywać poufnych informacji dotyczących kart płatniczych – wyjaśnia policjantka.

 

 j.b.

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments