
Chciał sprzedać telewizor, stracił 1700 złotych
46 – letni mężczyzna wystawił na sprzedaż telewizor. Zakupem zainteresowała się kobieta, która poprosiła o nadanie paczki firmą kurierską. Mężczyzna otrzymał sms z linkiem. Kliknął i stracił swoje pieniądze.
W poniedziałek, 15 maja na policjęe zgłosił się 46 – letni mężczyzna, który padł ofiarą oszustwa internetowego.
– Mężczyzna na jednym z portali ogłoszeniowych w internecie wystawił na sprzedaż telewizor. Wkrótce potem dostał za pomocą komunikatora wiadomość od kobiety zainteresowanej kupnem. Poprosiła ona mężczyznę, aby wysłał telewizor paczką nadaną w jednej z firm kurierskich. Mężczyzna otrzymał wiadomość sms od rzekomej firmy kurierskiej z potwierdzeniem opłacenia przesyłki – relacjonuje przebieg zdarzeń mł. asp. Magda Zarembska, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ciechanowie.
46 – latek kliknął w przesłany link i tym samym został przekierowany na stronę bankowości internetowej.
– Wybrał swój bank, a następnie wpisał swoje dane osobowe i wszystkie dane z karty. Kupująca zapewniała, że jest to niezbędne do sfinalizowania transakcji. W ten sposób przestępca uzyskał dostęp do pieniędzy mężczyzny. 46 – latek zorientował się, że padł ofiarą oszustwa gdy z jego konta zniknęło ponad 1700zł – dodaje rzeczniczka.
Co powinno wzbudzić czujność:
- szybka odpowiedź przesłana poprzez komunikator na złożoną przez ciebie ofertę sprzedaży
- sposób dostarczenia przesyłki sugerowany przez kupującego, a także namowa do skorzystania z proponowanej formy
- pomoc oferowana w przeprowadzeniu transakcji
- propozycja ze strony kupującego co do zorganizowania i pokrycia kosztów dostawy
- przesłanie przez kupującego linka z informacją, iż klikając na niego będzie możliwość odebrania od kupującego pieniędzy za wystawiony towar
- otrzymanie ponaglających pytań dotyczących wykonanych czynności bądź odbioru pieniędzy
- prośba o dane osobowe oraz z karty płatniczej.
Czego nigdy nie należy robić:
- podawać danych z kart płatniczych, czy też danych do logowań bankomatowych
- wchodzić w linki otrzymane za pośrednictwem sms, komunikatora czy też poczty elektronicznej. Kliknięcie w link niewiadomego pochodzenia, może przekierować nas na fałszywą stronę, na której musimy zalogować się do banku i podać kod weryfikacyjny.
j.b.