Chciał dopłacić do paczki, stracił 19 tys. złotych.

Policja otrzymuje kolejne zgłoszenia dotyczące oszustw na „dopłatę do paczki”. Jedna z oszukanych osób straciła z konta kilkanaście tysięcy złotych. Oszuści podszywają się pod znane firmy przewozowe.

Wysyłane przez oszustów smsy zawierają informację o konieczności dopłaty do przesyłki niewielkich kwot w wysokości około 1 zł. Sms w treści zawiera link do zrealizowania wpłaty. Po autoryzacji przelewu suma zostaje zmieniona i z konta zostaje pobrana kwota w wysokości kilku a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Jeden z mieszkańców Mławy w ten sposób stracił z konta osobistego prawie 3 tysiące złotych, drugi oszukany z konta firmy stracił 19 tysięcy złotych. Postępowania prowadzi referat do walki z przestępczością gospodarczą KPP w Mławie.

Kolejną metodą cyberoszustów są fałszywe faktury. Cyberprzestępcy włamują się na konta mailowe osób prywatnych i firm, mają podgląd na prowadzoną korespondencję dotyczącą płatności. Podszywając się pod firmę usługową, zmieniają cyfry w numerze rachunku bankowego, na który ma być zrealizowany przelew. Oszukana osoba jest przekonana, że opłaca oryginalną fakturę, tymczasem pieniądze trafiają na konto przestępcy.

Mławski referat do walki z przestępczością gospodarczą otrzymał już kilka zawiadomień od osób oszukanych metodą „na fakturę”.


Źródło KPP Mława
Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments