
Chcesz podłączyć gaz? Przez kolejne dwa lata może być to niemożliwe
W styczniu 2022 r. Polska Spółka Gazownictwa ogłosiła, że nie będzie już podpisywać z nowymi klientami umów o przyłączenie budynku do krajowej sieci gazowej. Powód: brak środków.
Zadaniem Polskiej Spółki Gazowej jest modernizacja istniejących już sieci gazowych i przyłączenie nowych odbiorców. Jak się niedawno okazało, do 2023 roku drugie zadanie może nie być realizowane.
Kilka dni temu Polska Spółka Gazownictwa ogłosiła, że nie będzie już podpisywać z nowymi klientami umów o przyłączenie budynku do krajowej sieci gazowej. Przyczyną jest brak funduszy na budowę nowych przyłączy. Środki inwestycyjne na lata 2022 – 2023 już się wyczerpały – zostały zarezerwowane na zrealizowanie dotychczasowo zawartych umów przyłączeniowych.
W 2022 r. powstanie ponad 89 tys. przyłączy, zaś w 2023 r. – ponad 45 tys. Osoby, które zechcą podłączyć gaz w tym roku muszą liczyć się z odmową. Tak przynajmniej będzie do czasu znalezienia dodatkowych funduszy przez PSG. Kłopoty finansowe wynikać mają m.in. z bardzo wysokich cen gazu w Europie, który musi kupować PSG, by mieć co dostarczać odbiorcom. Wielu klientów już otrzymało pisma odmawiające przyłączenie ich budynku do sieci.
Problem PSG jak się okazuje może wpłynąć także na realizację programu „Czyste Powietrze”. W mediach społecznościowych tą informację potwierdził Piotr Woźny, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
– Nie ukrywam, ze dla mnie to jest niewyobrażalne. Państwowa spółka z grupy PGNiG, która jest głównym beneficjentem programu Czyste Powietrze – 50% wymian kopciuchów to przejście na gaz – nagle masowo zaczyna odmawiać podłączenia do sieci… – informuje na Twitterze prezes.
PSG zadeklarowała, że „pracuje nad rozwiązaniami”. W pismach, jakie otrzymują Polacy widnieje informacja, że jeśli dana osoba będzie dalej zainteresowana podłączeniem to może ponownie złożyć wniosek, ale nie wcześniej niż w 2023 roku.
j.b.
A ja chciałem zamienić kopciucha na gaz i co teraz.
To sobie butle podziemną/naziemną zamontuj. Zawsze jest opcja.