
Chcesz mieć tanie OC? Takich aut nie kupuj
Choć polisa OC jest obowiązkowa dla każdego samochodu, nie każdy kierowca zapłaci za nią tyle samo. Na kwotę ubezpieczenia OC wpływ mają różne czynniki – zarówno dotyczące auta, jak i kierowcy. Okazuje się, że istotny jest nie tylko rocznik auta czy staż kierującego, ale także pojemność silnika. Za które auta trzeba zapłacić najwięcej? Analizujemy.
Ubezpieczenie OC – jak jest wyliczane?
Składka ubezpieczenia OC jest obowiązkowa i narzucona ustawą, natomiast prawo nie określa ile powinna wynosić. Oznacza to, że firmy ubezpieczeniowe, działając zgodnie z zasadami wolnego rynku, same ustalają, ile będzie wynosiła u nich opłata za polisę. Składka nie dla wszystkich kierowców jest taka sama, a jej wysokość jest wypadkową kilku czynników związanych z kierowcą oraz kilku związanych z samochodem.
Czynniki związane z kierowcą, które biorą pod uwagę ubezpieczyciele:
- wiek – im młodszy kierowca, tym większe ryzyko kolizji albo wypadku (według statystyk to właśnie najmłodsi kierowcy powodują najwięcej wypadków drogowych),
- staż za kierownicą – im mniej doświadczenia, tym większa szansa spowodowania wypadku,
- historia ubezpieczeniowa – kierowcy, którzy mają za sobą udział w kolizjach czy wypadkach (szczególnie jako sprawcy), muszą zapłacić za polisę więcej,
- miejsce zamieszkania – w dużych miastach zdarza się statystycznie więcej stłuczek, kolizji i wypadków,
- stan cywilny i dzieci – kierowcy, którzy mają rodzinę uważani są za bardziej ostrożnych i jeżdżących mniej ryzykownie.
Czynniki związane z pojazdem, wpływające na składkę OC:
- rocznik auta,
- szacowany roczny przebieg,
- pojemność i moc silnika,
- rodzaj paliwa (ubezpieczenie aut elektrycznych jest najtańsze),
- sposób użytkowania (auto firmowe czy na użytek prywatny).
Zestawiając powyższe czynniki, ubezpieczyciele oszacowują, na ile ryzykowne jest dla nich ubezpieczenie konkretnego auta. Im większe ryzyko, że kierowca spowoduje wypadek lub kolizję, tym wyższa opłata za polisę. Nie powinno to być zaskakujące – wypłaty odszkodowań powodują, że firma ubezpieczeniowa traci, natomiast na kierowcach, którzy jeżdżą bezszkodowo – zyskuje.
Jak pojemność silnika wpływa na cenę ubezpieczenia?
Pojemność silnika to jeden z ważniejszych czynników dotyczących samochodu, które bierze pod uwagę ubezpieczyciel. Większy silnik równa się bowiem bardzo często większej mocy pojazdu. A duża moc oznacza możliwość rozwinięcia większej prędkości, szybsze rozpędzanie samochodu i najczęściej większą masę własną auta. Duża pojemność silnika to także spora pokusa, by sprawdzić, co auto potrafi. W przypadku niektórych kierowców oznacza to nieodpowiedzialną i brawurową jazdę, niezgodną z przepisami ruchu drogowego i zdrowym rozsądkiem.
Prędkość z kolei wpływa na szkody w razie ewentualnego wypadku – rozpędzony samochód na pewno spowoduje większe straty podczas potencjalnego zdarzenia drogowego niż auto jadące wolniej. A im większe straty, tym więcej musi zapłacić ubezpieczyciel. Zatem jaki wpływ na cenę ubezpieczenia ma pojemność silnika? Auta z większą pojemnością silnika są przez towarzystwa ubezpieczeniowe traktowane jako bardziej ryzykowne, a więc cena za ich ochronę jest wyższa.
Za które auta zapłacisz najdroższą polisę OC?
Różnice w cenach pomiędzy konkretnymi wielkościami silnika mogą wynosić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Na najtańsze ubezpieczenia mogą liczyć kierowcy aut z silnikami do 1l, zaś najwięcej zapłacą właściciele samochodów z silnikami 4 l, 5 l i większymi. Wysoką cenę za ubezpieczenie zapłacą posiadacze aut takich jak Ferrari czy Lamborghini, ale również tych bardziej popularnych jak BMW, Audi czy Volkswagen. Firmy te mają bowiem w swojej ofercie całą gamę szybkich aut, zaprojektowanych z myślą o wysokich osiągach. To właśnie wśród nich najczęściej można spotkać się z silnikiem o pojemności powyżej 3 litrów, który z kolei przekłada się na wyższą składkę polisy OC.
Co można zrobić, by płacić za ubezpieczenie mniej? Jeśli korzystasz z auta głównie w mieście, zastanów się, czy nie korzystniej będzie kupić do codziennego jeżdżenia samochód z mniejszym silnikiem. Oszczędzić na składce OC, a także na paliwie!
Gdzie szukać tanich ubezpieczeń OC?
Ceny polis dla aut o dużych silnikach są stosunkowo wysokie, dlatego warto szukać okazji, by kupić ubezpieczenie jak najtaniej. Tym bardziej, że zakres OC jest zawsze taki sam – cena może być więc właściwie jedynym kryterium wyboru. Żeby znaleźć najtańsze OC nie trzeba umawiać się na spotkania z przedstawicielami firm ubezpieczeniowych ani przeglądać kilkunastu stron internetowych z ofertami. Szybko i wygodnie można zrobić to korzystając z porównywarek internetowych. To narzędzia, w których zestawione są oferty kilkunastu najpopularniejszych towarzystw ubezpieczeniowych. Wypełniając krótki formularz, możesz dowiedzieć się, ile będzie kosztowała ochrona twojego auta w poszczególnych firmach. Mając takie zestawienie, bez problemu zdecydujesz, która oferta najbardziej ci odpowiada. Niektóre firmy dają możliwość wykupienia ubezpieczenia przez internet, co dodatkowo skraca czas załatwienia tej formalności.
materiał zewnętrzny
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.