Chcesz leczyć się w przasnyskim szpitalu? Podpisz dokument, że zgłaszasz się z podejrzeniem SARS-CoV-2.

Po raz kolejny polska rzeczywistość przekonuje nas, że gdyby głupota miała skrzydła, latałaby niczym łabędzica. Sprawa dotyczy przasnyskiego szpitala i procedury, którą muszą przejść wszyscy zgłaszający się po pomoc. Nim pacjent zostanie przyjęty na oddział, musi wypełnić stosowną ankietę, w której potwierdza, że zgłasza się z “powodu podejrzenia koronawirusa”, choćby przyszedł na operację zaćmy. Mamy stanowisko dyrekcji i Ministerstwa Zdrowia.

 

Absurdalnie zatytułowaną ankietę musiało do tej pory wypełnić blisko 5 tysięcy pacjentów przasnyskiej placówki.

Wspomniana sytuacja spotkała m.in. rodzącą kobietę z Przasnysza: – Podali mi ankietę, w której jest napisane “pacjent zgłasza się z powodu podejrzenia koronawirusa”. Przecież rodziłam, nie zgłaszałam się z żadnymi objawami, a tym bardziej koronawirusa! Wyjaśniono mi, że podpisanie tej ankiety to jedyna droga, aby dostać się na porodówkę. Podpisałam, aby nie rodzić na ulicy – pisze do naszej redakcji świeżo upieczona mama.

Chodzi o to, że od kwietnia 2020 r. wszystkie szpitale niezakaźne (a do takich należy placówka w Przasnyszu) muszą podtykać swoim pacjentom ankietę związaną z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Zgodnie z wytycznymi, taka ankieta musi być wypełniona przez każdego, kto wymaga pomocy lub potrzebuje świadczenia medycznego. Trudno zrozumieć jednak przyczynę, dla której wszyscy muszą deklarować, że zgłaszają się z podejrzeniem koronawirusa.

O wyjaśnienia zwróciliśmy się do dyrektora przasnyskiego szpitala Grzegorza Magnuszewskiego.

– Dyrektor SP ZZOZ w Przasnyszu informuje, że ankieta jest jednym z elementów, opracowanego przez Ministerstwo Zdrowia i Konsultanta Krajowego w dziedzinie chorób zakaźnych, algorytmu postępowania “triaż w szpitalach niezakaźnych” z dnia 4 kwietnia 2020 r. Ankieta została dotychczas przeprowadzona wśród ok. 4.850 pacjentów zgłaszających się do SP ZZOZ w Przasnyszu. Ankieta dotyczy wstępnej segregacji osób, zgłaszających się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, Nocnej Pomocy Lekarskiej oraz planowych przyjęć do szpitala – usłyszeliśmy.

 

Choć nie można winić szpitala, który boryka się z narzuconymi przez polityków bzdurnymi procedurami, trudno nie przyznać racji naszej czytelniczce, którą wprawił w osłupienie nagłówek “Ankieta pacjenta zgłaszającego się z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-COV-2”. Podpisując tak zatytułowany dokument, musiała przecież przyznać się do czegoś, co nie miało miejsca. Nie zgłaszała się z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem, tylko z powodu nieoczekiwanie rozpoczętego porodu.

W związku z faktem, iż konieczność wypełnienia takiej ankiety narzuciło szpitalom Ministerstwo Zdrowia, wysłaliśmy nasze pytania do biura prasowego resortu. Zwróciliśmy uwagę, że ankietę pacjenta, zgłaszającego się z powodu podejrzenia koronawirusa SARS-CoV-2, muszą podpisać rodzące kobiety lub pacjenci z urazami, niemający najmniejszych podejrzeń zakażenia koronawirusem, poświadczając swoim podpisem oczywistą nieprawdę. Pytaliśmy więc: Czy niepodpisanie ankiety jest równoznaczne z tym, że pacjent zostanie odesłany do domu? Tytuł ankiety – sugerując zakażenie wszystkim pacjentom – nie ma żadnego logicznego uzasadnienia. W ogromnej większości przypadków treść nagłówka nie tylko kłóci się ze zdrowym rozsądkiem, ale jest formą robienia z obywatela wielbłąda. Czy zostanie on zmieniony?

Sporządzenie trzech zdań zajęło Ministerstwu Zdrowia bite 2 tygodnie, czyli dokładnie tyle, ile wynosi maksymalny termin udzielenia odpowiedzi. Nie było nam jednak dane poznać odpowiedzi na nasze pytania. Dowiedzieliśmy się jedynie, że resort zdrowia, wydając wytyczne dla dyrekcji i personelu placówek leczniczych, nie był świadomy ich treści, a winny jest kto inny.

Informuję, że ankieta pacjenta zgłaszającego się z powodu podejrzenia zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 stanowi załącznik do zaleceń konsultanta krajowego w dziedzinie chorób zakaźnych z dnia 4 kwietnia 2020 r. Zalecenia te zostały opublikowane na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia. Wystąpiliśmy do konsultanta krajowego w dziedzinie chorób zakaźnych z prośbą o stanowisko w sprawie tej ankiety odparło biuro prasowe w imieniu Wojciecha Andrusiewicza, rzecznika Ministerstwa Zdrowia.

Jak widać, zalew kuriozów nie skończył się w epoce barwnie opisywanej przez Bareję. Gorzej, że absurdalne wykwity wyobraźni naszych polityków mają znaczący wpływ na nasze życie. Wspomnijmy choćby sławetne uwięzienie w domach całego narodu przy kilkudziesięciu zakażeniach (dziś ta liczba przekracza 88 tysięcy i rośnie codziennie o ponad 1000 przypadków) oraz zakaz wstępu na place zabaw, do parków i lasów. Aż strach się bać, co jeszcze wymyślą.

guest
18 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Patry Ł
Patry Ł
7 miesięcy temu

Sami jesteśmy sobie winni, zgadzamy się na każdą głupotę jaką nam zaproponują… jak można było dać sobie wmówić chodzenie w maszeczkach nawet na zewnątrz!? Zwłaszcza w takim mieście i powiecie jak Przasnysz, tu każdy jest w stanie utrzymać odpowiedni bezpieczny dystans o ile w ogóle czuje się zagrożony… drugie primo, ludzie którzy zgrywali bohaterów i chwalili się tym, że dali się zamknąć w domach i mieszkaniach jak zwierzęta w klatkach, teraz się tego wstydzą, wypierają i znowu zgrywają bohaterów twierdząc, że epidemia to ściema… Dbajmy o osoby starsze i schorowane, a my zasówajmy do roboty odbudować gospodarkę, bo za chwilę… Czytaj więcej »

Justyna
Justyna
7 miesięcy temu
odpowiada  Patry Ł

dokładnie. patrząc na poczyniania (nie)rządu mam wrażenie celowego dokonania zapaści polskiej przedsiębiorczosci (bo covid dowalił małym przedsiębiorcom a nie koncernom, wielkie sieci handlowe zyski jak sprzed covid). to co jest grane? Rząd bierze 100mld pożyczek (od kogo? za ile %?) a z drugiej strony wali 500+, 13 emerytura, podwyzki dla wybranych grup czy i zapeninie dotacji węgla na 30 lat? co jest grane??

Adam
Adam
7 miesięcy temu
odpowiada  Justyna

Zapaść gospodarcza to cena zniewolenia niestety. Jeśli ludzie nie wyjdą w końcu na ulicę to niedługo żeby wyjść z domu będziesz prosić o pozwolenie.

ate
ate
7 miesięcy temu
odpowiada  Patry Ł

“zasówajmy” hahaha 🙂 Do szkół , do szkół nigdy na naukę nie jest za póżno.

zatroskany
zatroskany
7 miesięcy temu

Dobra zmiana bije już rekordy absurdów –naprawdę można mieć duże obawy co ci ludzie jeszcze wymyślą–to co pisze redakcja to aż się w głowie nie mieści jedni nie wiedzą jakie wytyczne wydają drudzy–chaos i niekompetencja w tak trudnym czasie.

Bolek
Bolek
7 miesięcy temu

Jeżeli cytujemy dr Strosmajera ze “Szpitala na peryferiach”, to powinno być gołębica, a nie łabędzica,

Marcin
Marcin
7 miesięcy temu

Mam nadzieję że odpowiecie za to przed sądem i będziecie ludziom płacić gigantyczne odszkodowania. Przyjdzie czas rozliczenia za to wszystko za te ankiety, maseczki i życie w zniewolonym kraju

Damian
Damian
7 miesięcy temu

Dopiero teraz o tym napisaliście? Zaczęło być niewygodnie? Zabierają po trochu naszą wolność, no ale cóż idiotow na tym świecie jest więcej

Antoni Krakus
Antoni Krakus
7 miesięcy temu

Dziękuję redakcji za ten artykuł. Dobrze, że zaczynacie pokazywać sytuację z drugiej strony bo jak do tej pory tylko straszyliście naciąganymi statystykami.

Darek
Darek
7 miesięcy temu
odpowiada  Antoni Krakus

Jak podawanie statystyk może kogoś wystraszyć? Straszy to rząd i TVP ze swoimi obostrzeniami i strefami! Ja dziękuję za to, że jako jedyni sumiennie wykonują swoją pracę i informują ludzi o wszystkim.

Justyna
Justyna
7 miesięcy temu
odpowiada  Darek

oczywiście że statystyki są elementem zastraszania i podpierania teori. jeśli codziennie jesteś bombardowany krzykliwymi nagłówkami w tv, necie, radiu, prasie “rekord zakażeń!!” “tysiace zakażonych!” (a zmarły 2 osoby w slusznym wieku, do tego w tym samym czasie na raka odesżło 10 razy więcej) to co to jest?

Ajax
Ajax
7 miesięcy temu
odpowiada  Justyna

Serio? Boisz się cyferek? To może zamknij się w domu, bo może spadnie ci cegła na ulicy na głowę. Mi bardziej dają do myślenia artykuły o wypadkach, a nie informacje z sanepidu.

Lola
Lola
7 miesięcy temu
odpowiada  Ajax

Większość boi się cyferek stąd siedzi cicho i jest posłuszna wobec opresyjnej władzy. Co to za kraj, w którym policja jest aparatem opresji i obrony władzy a nie dbającym o jej konstytucyjne obowiązki zapewnienia obywatelom bezpieczeństwa na terytorium RP? Siedźmy wszyscy cicho i posłuszne wykonujmy fanaberyjne pomysły rządu a zniewolą nas całkowicie. Państwo, które okrada obywateli wprowadzając ogromne daniny a później próbuje je łaskawie w części oddać najczęściej nierobom to państwo niewolnicze. Ja nie chce żyć w takim kraju, w którym obywatel jak owca idzie na rzeź i nie ma nic do powiedzenia 🙁

MARIA
MARIA
7 miesięcy temu

TA ANKIETA TO PIKUŚ Z ZACHOWANIEM PERSONELU MEDYCZNEGO / zgłaszamy się do poradni w szpitalu z skierowaniem w maseczce wypisując procedury a obok nas przechodzi personel medyczny bez maseczki bez sprawdzania śmiejąc się nam w twarz / a my jak idioci jesteśmy kontrolowani

Justyna
Justyna
7 miesięcy temu

co na to RODO? co na to ochrona danych – tysiace ankietek z danymi osobowymi leżakowane w poczekalni?

Lola
Lola
7 miesięcy temu
odpowiada  Justyna

Teraz Rodo nie obowiązuje bo rząd w imię wyższych celów działa 🤣

Krzyniall PGRy
Krzyniall PGRy
7 miesięcy temu
odpowiada  Justyna

Bo teraz jest RONDO ,jedź Macieju w koło z propagandą.

Bolek
Bolek
7 miesięcy temu

Na zdjęciu widać, że jest załącznik nr1. Być może personel powinien dać do wypełnienia właściwą ankietę epidemiologiczną, a nie ten załącznik