Cezary Pykała honorowym obywatelem Miasta Przasnysz

W czasie dzisiejszej sesji rady miasta przyznano Cezaremu Pykale tytuł Honorowego Obywatela Miasta Przasnysz.  Wyróżnienie otrzymał za zasługi w dziedzinie sportu i promocji miasta.

 

– Tytuł „Honorowy Obywatel Miasta Przasnysz” przyznaje się osobom szczególnie zasłużonym dla Miasta Przasnysz. W ocenie wnioskodawców przymiot takiej osoby posiada pan Cezary Pykała. Niewątpliwe sukcesy jego, jak i jego zawodników w zawodach o randze światowej i europejskiej w sposób wyróżniający przyczyniły się do promocji miasta i mają niebagatelne znaczenie dla rozwoju sportów siłowych wśród lokalnej społeczności. Niepodważalną wartością dodaną jest także większe zainteresowanie wśród osób młodych tą dziedziną sportu, co niewątpliwie w pozytywnym wymiarze wpływa na prawidłowe postawy społeczne – czytamy we wniosku.

Podkreślono, że podczas każdych zawodów Cezary Pykała wraz ze swoimi zawodnikami promują miasto Przasnysz.

–  W każdym z medialnych wywiadów podkreśla, że reprezentuje lokalny klub sportowy LKS GROM Przasnysz, z naciskiem na nazwę miejscowości. Pan Cezary Pykała swoim dotychczasowym postępowaniem, a także osiągnięciami w dziedzinie sportu spełnia statutowe kryteria do nadania mu tytułu „Honorowego Obywatela” – czytamy dalej.

 

***

Cezary Pykała urodził się 1964 r. w Makowie Mazowieckim, jednak wychował się w Przasnyszu. W wieku 13 lat tj. w 1977 r. rozpoczął swoją aktywność sportową w Ludowym Klubie Sportowym „GROM” Przasnysz, w dziedzinie zapasów. Wówczas trenerem był Pan Jan Ćwiek. W 1978 r. po raz pierwszy wziął udział w zawodach zapaśniczych w stylu wolnym. Startował do 1983 r. między innymi w mistrzostwach Polski, ogólnopolskich spartakiadach młodzieży, turniejach ogólnopolskich i makroregionalnych zdobywając medale i tytuły. Uzyskał także powołanie na Turniej Przyjaźni, który miał się odbyć w Ulan Bator w Mongolii w 1982 r. W tym samym roku przystąpił do warszawskiego klubu WKS Gwardia Warszawa, gdzie mógł trenować z najlepszymi zawodnikami, jednakże sytuacja osobista i rodzinna skutkowała koniecznością powrotu do Przasnysza.

W 1989 r. ukończył kursy instruktorskie przy Akademii Wychowania Fizycznego w Gorzowie Wielkopolskim i następnie od 1990 r. rozpoczął pracę szkoleniową z młodzieżą w ramach działalności LKS GROM w Przasnyszu. Wówczas jego podopieczni startowali z sukcesami w mistrzostwach Zrzeszenia LZS, w ogólnopolskich Olimpiadach Młodzieży, Międzynarodowych Mistrzostwach Polski kadetów i juniorów, a także w szeregu innych turniejów regionalnych zdobywając przy tym wysokie osiągnięcia. Do wyróżniających się zawodników należeli: Wojciech Kordowski, Jacek i Tomasz Gotlib, Grzegorz Mikołajczyk (zwycięzca zrzeszenia ludowych zespołów sportowych), Artur Orzoł, Adam Wójcik, Grzegorz Piotrowski, Cezary Stępniak (4 ostatnich powołano do kadry Mazowsza juniorów do lat 18).

Po tych sukcesach w 2003 r. nastąpiła przerwa w działalności sekcji zapaśniczej z powodów złych warunków w jakich zawodnicy trenowali. Po 20 latach, Pan Cezary Pykała zamierza wznowić sekcję zapaśniczą w Przasnyszu. W organizację tej sekcji włączyło się aktywnie Miasto Przasnysz.

 

W 1984 r. Pan Pykała swoją działalność skoncentrował na sportach siłowych. W 1992 r. założył w Przasnyszu sekcję trójboju siłowego, a w 1993 r. pierwszy zawodnicy wystąpili już w zawodach w Bielsku Białej. Wówczas Tadeusz Pykała zdobył wicemistrzostwo Polski, Andrzej Pykała zdobył brązowy medal, zaś Dariusz Donefner zdobył IV miejsce. Na przełomie 31 lat działalności sekcji, ogólnie zdobyto 197 medali, z czego 26 medali, to medale mistrzostw świata i Europy w trójboju siłowym, a około 100 medali są to tytuły Mistrzostw Polski w tej samej dyscyplinie.

Prowadzony przez trenera Pykałę LKS GROM Przasnysz ma w swoim dorobku Mistrza Świata, Mistrza Europy, ViceMistrza Świata i brązowe medale z tej rangi zawodów w kategorii do 18 lat. Należy tu wyróżnić zawodników: Jakub Bońkowski, Bartłomiej Kiersikowski, Hubert Bońkowski, Weronika Kiersikowska, Piotr Zwierzchowski. Tylko w tym roku kalendarzowym podopieczni trenera Pykały zdobyli już 12 medali; 6 złotych, 4 srebrne i 2 brązowe w Mistrzostwach Polski. W swoim dorobku zawodnicy w różnych kategoriach wiekowych (16, 18, 20 i 23 oraz seniorów) mają około 75 rekordów Polski. Jeszcze w tym roku (2023), planuje się start Jakuba Bońkowskiego w Mistrzostwach Świata i Pucharze Świata.

 

 

j.b.

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
18 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Iha
Iha
28 dni temu

MASAKRA. Popatrzcie jak ten Pan odzywa się do innych ludzi jest bardzo nieprzyjemny. I to jest honorowy obywatel Mojego Miasta Rodzinnego . Słabe

Ariel
Ariel
28 dni temu
Reply to  Iha

Odzywa sie adekwatnie do rozmówców. Zasłużył na ten tytuł jak mało kto. JEgo podopieczni to światowa czołówka, gratulacje dla trenera.

magda
magda
28 dni temu

Olbrzymi wkład w przasnyski sport. Zasłużone

NIKI12
NIKI12
26 dni temu
Reply to  magda

Gratuluje

Korsarz
Korsarz
28 dni temu

Proponuję następnego kandydata-Waldek Wesołowski 🤪

Edek
Edek
27 dni temu
Reply to  Korsarz

Bo co ze cie zgnoił jak psa na osirze bo cwaniakowales. Pamietam nak cie zje…ł.

Antos
Antos
27 dni temu
Reply to  Korsarz

Kim jest Waldek Wesołowski, bo mieszkam od niedawna w Przasnyszu?

Mieszkaniec
Mieszkaniec
27 dni temu
Reply to  Antos

Nie musisz wiedzieć

Mix kakao
Mix kakao
28 dni temu

Serdeczne gratulacje trenerze

Andzrej
Andzrej
28 dni temu

Odznaczenie jest za zasługi dla sportu a nie za to jak się do ciebie kiedyś zawracał. A zasługi ma potężne

Olech
Olech
28 dni temu

To pokazuje jakim dnem jest Przasnysz

Mieszkaniec
Mieszkaniec
28 dni temu
Reply to  Olech

Nie Przasnysz tylko włodarze

Eprezes
Eprezes
28 dni temu
Reply to  Olech

Weź się sam do roboty i zrób tyle w sporcie co Czarek. Ale zawsze to łatwiej głupi komentarz napisać.

Mariusz
Mariusz
27 dni temu

Zasłużone ! Brawo

JanJakubJankubowicz
JanJakubJankubowicz
27 dni temu

Co wam przeszkadza? Chłop pochodzący z bogatego domu, z zacnej dzielnicy, mający kochających i wykształconych rodziców, którzy nie szczędzili na edukację i rozwój osiąga sukces na polu sportowym. Ilu z Was nienawistne krasnale dało by radę startując z podobnego punktu? No ilu?

Zuza
Zuza
27 dni temu

wstyd wstyd wstyd

Muhamed Al Haboubi
Muhamed Al Haboubi
27 dni temu

Juz niedlugo KOchani to nasz czlowiek zostanie honorowym obywatelem Przasnysza.
Zaraz PO wyborach i PO wpuszczeniu nas z Bialorusi i relokacji z zachodu.

Ja wierze w imie a la ha ze bedzie to najmlodszy z mojego klanu 19 letni Mustafa Al Sabibi.
PO winien byc najlepszy. No ale inne klany tez maja swoje nadzieje.

zalej malej kum znaczy trzymajcie kciuki KOchani w niedalekiej przyszlosci.
KOniec niepewnosci.i oczekiwania na oczekiwane ubogacenie kulturowe.

Hubert Dęby
Hubert Dęby
25 dni temu

Czasem się zastanawiam, gdy ktoś coś robi z swojej pasji, to wylewa się taka fala krytyki. Myślę, że większość osób,które tu wypisują swoje poematy nic w życiu nie osiągnęła,a ta cała krytyka to wyłącznie zazdrość. Ja osobiście gratuluję trenerowi i życzę kolejnych sukcesów !