Centrum opiekuńczo-mieszkalne. Czy Miasto Przasnysz wciąż ma w planach budowę obiektu?

W ubiegłym roku Miasto Przasnysz przymierzało się do złożenia wniosku na budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego. Potem okazało się jednak, że nieuregulowana jest sprawa własności działki przy ulicy Magnolii, gdzie centrum miałoby ewentualnie zostać wybudowane. Ostatecznie więc, wniosku nie udało się złożyć. Od tej pory minął rok. Tymczasem Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej poinformowało, że rozpoczął się nabór wniosków do kolejnej edycji programu. Czy Miasto Przasnysz tym razem złoży wniosek?

 

Trwa nabór wniosków do programu „Centra opiekuńczo-mieszkalne”. Na realizację zadań rząd w 2022 r. przeznaczył kwotę 30 mln zł. Głównym zadaniem centrów jest łączenie niezależnego zamieszkiwania ze wsparciem udzielanym przez wykwalifikowaną kadrę. Zapytaliśmy burmistrza czy samorząd miejski wciąż ma w planach pobudowanie takiego centrum w Przasnyszu i czy weźmie udział w konkursie.

– Miasto Przasnysz w terminie do 16 sierpnia br. złoży wniosek na budowę Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego – poinformował burmistrz Łukasz Chrostowski i dodał, że sprawa własności działki przy ulicy Magnolii została uregulowana. – Miasto Przasnysz jest prawnym właścicielem, wobec czego może podejmować działania prowadzące do realizacji inwestycji.

 

O szczegółach projektu mówi nam dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przasnyszu Joanna Cieślik.

– W Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnym w Przasnyszu planowanych jest 20 miejsc, w tym 9 miejsc pobytu całodobowego dla dorosłych osób niepełnosprawnych ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności  lub orzeczeniem traktowanym na równi z orzeczeniem o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, które otrzymają decyzję administracyjną o przyznaniu usługi pobytu całodobowego lub dziennego. Osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności stanowić będą minimum 40 % ogółu uczestników – mówi nam dyrektor MOPS.

– Wszystkie osoby korzystające ze wsparcia w formie całodobowej będą miały do dyspozycji jednoosobowe pokoje o powierzchni 20 m2 z łazienką. Pokoje i łazienki zostały tak zaprojektowane, by osoby poruszające się na wózkach mogły swobodnie poruszać się. Należy podkreślić, że wszystkie pomieszczenia pod względem powierzchni uwzględniają możliwość korzystania z nich przez osoby przemieszczające się na wózkach – dodaje Joanna Cieślik.

W Centrum zapewniona ma być również terapia zajęciowa, zarówno dla osób przebywających w COM całodobowo jak również dla osób na pobycie dziennym, o charakterze artystycznym i ruchowym, dostosowana do potrzeb i zainteresowań niepełnosprawnych (arteterapia, biblioterapia, muzykoterapia).

– Terapia zajęciowa to głównie praca ruchowo-artystyczna. Ma prowadzić do aktywowania i integracji umysłu z ciałem. Główną jej zaletą jest praca w grupie, która nie tylko motywuje do wykonywania określonych zadań, ale jednocześnie tworzy poczucie przynależności, eliminując alienację, która negatywnie wpływa na samopoczucie i chęć do pracy nad sobą. Rodzaj zajęć jest zawsze dopasowany do indywidualnego problemu i stopnia niepełnosprawności – komentuje nasza rozmówczyni i dodaje, że przewidziane są również zajęcia usprawniające fizycznie, tj.  fizjoterapeutyczne, rehabilitacyjne oraz kinezyterapia – terapia poprzez ruch (np. gimnastyka, spacery) – podaje nasza rozmówczyni.

 

– Zakłada się również prowadzenie treningów usprawniających, w zależności od potrzeb osób niepełnosprawnych, np.: trening czynności codziennych; trening higieniczny, kulinarny, budżetowy, trening umiejętności interpersonalnych, terapia mowy, trening słuchu, trening wzroku, trening pamięci. Dla uczestników Centrum dostępny będzie również psycholog, wspierający indywidualnie bądź grupowo. Wyposażenie poszczególnych pomieszczeń będzie gwarantowało wysoką jakość świadczonych usług oraz opieki. Zagospodarowany wokół Centrum teren sprzyjać będzie spacerom, uprawie roślin, odpoczynkowi, spotkaniom na świeżym powietrzu – dodaje.

Planowana powierzchnia użytkowa budynku to  622 m2.

 

ren

 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Pan Stanisław
Pan Stanisław
1 rok temu

To ile kasy pójdzie na ten budynek, w którym będzie 20 pacjentów? W szpitalu ma być oddział senioralnym, w Przasnyszu są już dwa domy pomocy społecznej, starosta buduje też dom ppcy społecznej i teraz jeszcze burmistrz? Urząd miasta niech skończy jedna inwestycje chociaż. O przepraszam tężnie zbudowali dla seniorów, ale z niej śmierdzi.

Amator
Amator
1 rok temu

Jeszcze parę lat w Polsce „B” bez perspektyw na dobrze płatną pracę, bez masowego dostępu do kultury i obiektów sportowych a awansujemy do p0lski „C” i wtedy całe miasto będzie można przekształcić w ośrodek opiekuńczy.