Słup żeliwny z pogranicza rosyjsko – pruskiego z widniejącym na nim dwugłowym orłem – herbem carskiej Rosji pochodzić może z początku XIX wieku. Dotychczas znajdował się przy plebanii kościoła parafialnego p.w. Wszystkich Świętych w Krzynowłodze Wielkiej.
Słup pierwotnie ustawiony był na ówczesnej granicy rosyjsko – pruskiej. Jest unikalnym zabytkiem.
– Ten słup graniczny jest materialnym dowodem krzywd jakie wyrządzili nam najeźdźcy. W 2000 r. został on wpisany do rejestru zabytków jako cenny obiekt podlegający ochronie prawnej. Dotychczas znajdował się przy plebanii kościoła parafialnego p.w. Wszystkich Świętych w Krzynowłodze Wielkiej – informuje wiceburmistrz Łukasz Machałowski.
Tematem żeliwnego słupa miejskie władze i Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Przasnyskiej zainteresował regionalista, Jan Chmielewski.
– O słupie granicznym, który stał na granicy naszego powiatu od początku XIX wieku tzn. od przegranej Napoleona, kiedy to tereny naszego powiatu przeszły spod zaboru pruskiego pod zabór rosyjski, wiedziałem od dawna. Ale w ostatnim czasie z różnych powodów bardzo zależało mi, aby ten eksponat historyczny znalazł się w naszym muzeum. Historii nie zmienimy, a jej namacalne dowody należy szanować i przechowywać dla potomnych. Szczególnie te związane z naszym miejscem zamieszkania – stwierdza i dziękuje wiceburmistrzowi Łukaszowi Machałowskiemu i dyrektor muzeum Agnieszce Brykner za zainteresowanie tematem.
W poniedziałek ks. Kazimierz Wójcik oficjalnie przekazał zabytek dyrektor Muzeum Agnieszce Brykner w obecności zastępcy burmistrza Łukasza Machałowskiego oraz prezesa TPZP Huberta Dębego i Bartosza Drejerskiego, zastępcy GRH 14 Pułk Strzelców Syberyjskich.
– Dziękujemy władzom miasta i TPZP za zaangażowanie w sprawę przejęcia zabytku. Dziękujemy również firmie Inter-Bor Sp.J. Grzegorz i Wojciech Borkowscy za przetransportowanie słupa granicznego do muzeum oraz Cezaremu Pykale z LKS Grom i jego podopiecznym Krystianowi Klarowskiemu i Bartoszowi Michalskiemu za pomoc podczas transportu. Zabytek będzie eksponowany na wystawie stałej dotyczącej I wojny światowej – skomentowano na stronie Muzeum Historycznego.