Całe fragmenty Przasnysza toną w ciemnościach. Burmistrz przestrzega, że problem może powracać

Trwa modernizacja oświetlenia, polegająca na wymianie sodowych lamp na LED-owe. Na części ulic świecą już energooszczędne żarówki, ale nie udaje się uniknąć problemów, na skutek których całe połacie miasta toną w mroku nocy. Niestety burmistrz przestrzega, że problemy mogą powracać, a wszystko związane jest z nawracającą awarią.

 

W tej chwili toczą się prace, związane z wymianą lamp na LED-owe, co ma zapewnić miastu znaczne oszczędności. Pojedyncza żarówka sodowa – a właśnie takie dominowały w Przasnyszu – pochłania kilkaset wat energii elektrycznej na godzinę. Oświetlenie LED z kolei, jedynie kilkadziesiąt, a więc koszty ich eksploatacji będą wielokrotnie niższe.

W Przasnyszu oświetlenie zostanie wymienione w dwóch etapach, oba zostaną zrealizowane z udziałem funduszy zewnętrznych. Choć zakładano, że wymiana lamp w ramach pierwszego etapu zakończy się zimą 2021 r., prace (z powodu czynników leżących po stronie Urzędu Miasta) zostały opóźnione, a zakończenie i odbiór inwestycji przewidziano dopiero na 24 czerwca br.

 

Niestety wykonawcy również nie udało się uniknąć problemów, ponieważ część latarni nie świeciła przez kilka nocy, a całe połacie miasta spowijały egipskie ciemności.

– Awaria jest poważniejsza. Po naprawie, co jakiś czas, usterka się powtarza. Jutro wykonawca (firma MADO) ma przeprowadzić kompleksowe sprawdzenie tego problemu, aby całkowicie wyeliminować usterkę – przyznał burmistrz.

Choć w tej chwili całość miejskiego oświetlenia działa, to awaria może się powtórzyć

– Musimy to kompleksowo sprawdzić. Dopóki nie odbierzemy całej inwestycji – mogą pojawiać się jeszcze problemy – dopowiada włodarz.

Prace, mające na celu wymianę wszystkich prądożernych opraw w Przasnyszu, powinny zakończyć się najpóźniej wraz z końcem lipca. Wykonawca drugiego etapu, mający zakończyć roboty 30 czerwca, poprosił Urząd Miasta o nieznaczne wydłużenie terminu. Miejmy nadzieję, że zakończy to cykliczne awarie, z którymi miasto zmaga się od lat.

 

M.Jabłońska

Sprawdź również
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Konrad
Konrad
11 dni temu

Te nowe oświetlenie jest za słabe. Na ulicach jest ciemno. Albo za mała moc albo są za wysoko.

Kleo
Kleo
10 dni temu
Reply to  Konrad

Co to jest zasmiecanie swiatlem? i co na zolwie? What is considered light pollution? Light pollution, or artificial light at night, is the excessive or poor use of artificial outdoor light, and it disrupts the natural patterns of wildlife, contributes to the increase in carbon dioxide (CO2) in the atmosphere, disrupts human sleep, and obscures the stars in the night sky. What are examples of light pollution? Light pollution can come in several forms: light trespass is when unwanted light escapes from one property into adjacent properties; over-illumination is using excessive light where it isn’t needed; light clutter is the… Czytaj więcej »

Krunek
Krunek
11 dni temu

LEDY oszczędzają energię ale niestety skutkiem tego są niedoświetlone ulice i za słabe światło. W deszczu będzie jeszcze więcej wypadków

Kris
Kris
10 dni temu

Na Chabrowej np.brak jakiegokolwiek oświetlenia i jakoś się żyje

przach
przach
10 dni temu
Reply to  Kris

i nie tylko… na ważne rzeczy pieniędzy nie ma, ale na głupoty zawsze się znajdują…

Konował
Konował
10 dni temu

Chcieliśmy dobrze wyszło jak zawsze. Mam nadzieję że przedstawią roczne porównanie kosztów energii. Wtedy zobaczymy ile za to cudo przasnyskie płacimy, my, podatnicy.

Lubomir
Lubomir
10 dni temu

Przyzwyczajajmy się. Niebawem w domach może nie być oświetlenia a co dopiero ulice .

Danzig2137
Danzig2137
10 dni temu
  • mamy oświetlenie LED na części ulic,
  • no nic, najważniejsze, że działa
  • i teraz najważniejsze: nie działa!