Były starosta chce pozwać obecnego. O co poszło?

W czasie ostatniej sesji były starosta Zenon Szczepankowski zapowiedział, że rozważa wynajęcie prawnika w związku, z jak mówił „mocnymi oszczerczymi doniesieniami” kierowanymi przez obecnego starostę wobec jego osoby. Krzysztof Bieńkowski odpowiedział.

 

Starosta Zenon Szczepankowski zapowiedział, że z uwagi na jego zdaniem, nasilone oszczerstwa mające na celu zdyskredytowanie go, rozważa wynajęcie prawnika.

– W ostatnich dniach nasiliły się mocno oszczercze doniesienia w tzw. social mediach, ale nie tylko tam. Rozmawiam też z ludźmi i słyszę, że każda rozmowa pana starosty Bieńkowskiego rozpoczyna się od tego jakie to straty poniósł powiat przeze mnie w związku z inwestycją w Zdziwóju (budową Edukacyjnego Inkubatora Przedsiębiorczości – red.) – stwierdził Zenon Szczepankowski.

– Panuje atmosfera jakby tam został zrobiony jakiś przekręt i cały czas jest podnoszona kwestia rzekomych strat finansowych spowodowanych jakąś nieprawidłowością przetargu i nałożonymi karami – dodał i zapowiedział, że musi z prywatnych środków wynająć prawnika i obronić swoje dobre imię. – Chyba nie mam innego wyjścia. Nie chciałem tego robić, ze względów finansowych, bo starostwo ma prawników z budżetu powiatu, ale ja muszę zrobić to z własnych pieniędzy.

 

Potem wrócił do sprawy, dotyczącej nałożenia na powiat korekty finansowej, czyli obniżenia dofinansowania jakie powiat otrzymał na Edukacyjny Inkubator Przedsiębiorczości w Zdziwóju Starym i Nowym. O sprawie pisaliśmy w ubiegłym roku: Wojna w przasnyskim samorządzie powiatowym. Chodzi o stratę kilku milionów

– Już w tamtym roku Prokuratura Rejonowa w Pułtusku umorzyła sprawę i nie stwierdziła żadnych znamion złamania prawa, w tym prawa zamówień publicznych. Pan starosta wie, że takie postanowienie zapadło. Prokuratura dwa razy umorzyła ten temat. Zwróciłem się do Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych o zrobienie rekontroli z moim udziałem, żeby korektę znieść. Zgodzili się. Chciałem wziąć w niej udział, ale nie zostałem dopuszczony. I był taki moment kiedy jednostka mazowiecka była zdecydowana od odstąpienia od tej korekty, ale kiedy okazało się że korzystne dla powiatu postanowienie prokuratury władze powiatu zaskarżały, to mazowiecka jednostka pozostawiła sprawę korekty. Prokuratura jeszcze raz przeprowadziła całe postępowanie, zarzuty, które były w doniesieniu złożonym przez pana Bieńkowskiego nie potwierdziły się i prokuratura znowu umorzyła temat. Starostwo w międzyczasie zgodziło się na korektę, nie odwołało się i w związku z tym zapłaciło na zasadzie kto bogatemu zabroni – opowiadał.

– Potem ciągle było upominanie o karanie mnie i obwinianie mnie o tę sprawę, co moim zdaniem jest wyjątkowo wredne. Ja nie zrobiłem żadnego przekrętu, a wy znowu temat rozwijacie. Oświadczam, że będę musiał podjąć kroki prawne, bo inaczej się nie obronię przed ciągłym szkalowaniem i kłamaniem na temat tego zdarzenia – podsumował.

Do słów odniósł się obecny starosta Krzysztof Bieńkowski, który stwierdził, że nie opowiada ludziom o żadnym przekręcie. Wrócił też do nałożonej przez Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych, finansowej korekty.

– Prawidłowość przetargu była badana nie przez prokuraturę, a przez Urząd Zamówień Publicznych i Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych i te dwie jednostki stwierdziły, że przetarg był zrobiony źle. Prokuratura badała czy pan przekroczył uprawnienia – mówił. – Czy to umorzenie było korzystne było dla powiatu? Korzystne było tylko dla pana, a nam nie dawało żadnych atrybutów finansowych, żadnego zwrotu. Dlatego odwołaliśmy się do sądu i sąd stwierdził, że trzeba jeszcze raz rozpatrzyć tę sprawę – dodał.

 

– Na moje pytanie skierowane do Urzędu Zamówień Publicznych odpowiedź jest jasna: zarzuty się potwierdziły w całości. Powiat zdecydował się ponieść konsekwencje finansowe i oddać część dotacji = przypomnę bowiem, że za każdymi zwrotami stoją odsetki, które narastają każdego dnia. Gdybyśmy tego szybko nie zapłacili, to byśmy narazili powiat na ogromne straty, a przy dzisiejszych rosnących stopach procentowych to straty liczylibyśmy już w milionach – stwierdził Bieńkowski.

Szczepankowski odparł, że „Urząd Zamówień Publicznych nie stwierdził żadnych nieprawidłowości, a przekierował sprawę do prokuratury”.

– Jedyną jednostką, która się przychyliła do waszej prośby o nałożenie korekty była Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych, ale skoro prosiliście jako beneficjent o korektę, to jednostka nie miała żadnego wyjścia i musiała ją dać.

Obecny starosta, któremu wtórował wicestarosta Waldemar Trochimiuk zwrócił się do byłego starosty z prośbą o przedstawienie dowodów na to, że powiat prosił o korektę, czy też o pokazanie dokumentu z którego wynikałoby, że mazowiecka jednostka chciała umorzyć karę powiatowi. – Urząd Zamówień Publicznych badał dokumenty i to jest opisane w wystąpieniu mazowieckiej jednostki, która na te badanie się powołała.

Burzliwą dyskusję przerwała Katarzyna Wróblewska, przewodnicząca rady powiatu.

 

ren

Sprawdź również
guest
23 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jana
jana
8 miesięcy temu

O Matko Boska kiedy ta wojna się skończy.

Kazik
Kazik
8 miesięcy temu

Skończy się niedługo, jak odsuną od władzy Bieńkowskiego i Trochimiuka. To najgorsze co mogło spotkać ten powiat.

Pasjonat
Pasjonat
8 miesięcy temu
Reply to  Kazik

Czy to słychać Chorzele?

Anna
Anna
8 miesięcy temu
Reply to  Kazik

Dokładnie

Ait
Ait
8 miesięcy temu
Reply to  Kazik

I jeszcze byłego Zenona. Niech odejdzie i nie wraca

Mistrz
Mistrz
8 miesięcy temu

Zenonie Chorzelski pogódź się z porażka przełknij w końcu ta gorzka pigułkę

Danuta
Danuta
8 miesięcy temu
Reply to  Mistrz

Porażka to porażka ale ze de il u władzy to dla mieszkańców hańba

???????
???????
8 miesięcy temu

Jeden wart drugiego.

Brat Pit
Brat Pit
8 miesięcy temu

Pan Szczepankowski za sam fakt budowy tego czegoś w Zdziwuju powinien odpowiedzieć. Dla kogo to jest, czemu ma służyć? To pływalnia i lodowisko mają na siebie zarobić a na utrzymanie „kaprysu” byłego starosty trzeba wykładać ponad milion rocznie.

Danuta
Danuta
8 miesięcy temu
Reply to  Brat Pit

Lubię takie wypowiedz 🤣 ludzie nie znają się na pozyskiwaniu dotacji na robieniu inwestycji A krzyczą 👌

Maxx
Maxx
8 miesięcy temu
Reply to  Danuta

To czy się znają nie ma znaczenia. Ważne czy inwestycja jest sensownie zlokalizowana. Czy z dofinansowaniem też nie ma znaczenia bo i tak wkład własny jest olbrzymi.

Last edited 8 miesięcy temu by Maxx
Miód
Miód
8 miesięcy temu
Reply to  Danuta

Danka sranka skakanka

Piotr
Piotr
8 miesięcy temu

Być może niewiele osób wie, ale Pan Zenon jest zatrudniony w Zdziwoju. Ten człowiek nie ma wstydu! Inwestycja za tyle milionów i powiat musi dopłacać 4 mln przez 48 miesięcy do tego. W jakim miejscu? Zdziwoju co ma 150 mieszkańców. Jaki to sens, ciekawe kto tam korzysta z tego Zdziwoju. W Przasnyszu jakby stało to byłby nieporównywalne większy pożytek. Szkoda

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
8 miesięcy temu
Reply to  Piotr

Musi dopłacać? A kto mu każe? Budowa tego czegoś to jedno. Ale sto tysięcy miesięcznie za „zarządzanie” to już jest przegięcie.

Miejscowy
Miejscowy
8 miesięcy temu

Kolego sympatyczny Marku. To że budynek stoi na „uboczu” to wpływa też na cenę obsługi. Ale utrzymanie takiej kubatura kosztuje,a przychodu żadnego.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
8 miesięcy temu
Reply to  Miejscowy

100 tysięcy miesięcznie za „zarządzanie”. Nie uważasz, że to ciut za grubo?

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
8 miesięcy temu

Ręce opadają. Jak dzieci w piaskownicy. Całe szczęście to pierwsza i ostatnia kadencja obecnego Starosty. Gość nie dorósł mentalnie to takiego stanowiska, mimo że już swoje lata ma na karku. Ciągłe pstrykanie fotek na fejsbunia już na nikim nie robi wrażenia. Lata lecą, a jakichkolwiek sukcesów w zarządzaniu Powiatem brak. Mimo że PiS u władzy. Miała być obwodnica, obwodnicy nie ma. 2 durne ronda będą 2 lata projektować. I jak tu się dziwić, że młodzi uciekają z tej mieściny?

Marek
Marek
8 miesięcy temu

Przygadał kocioł garnkowi!

Karol
Karol
8 miesięcy temu

Jak można donosić na swój własny powiat i to w sposób oszczerczy?

Wiesia
Wiesia
8 miesięcy temu
Reply to  Karol

Widocznie są ludzie bez sumienia co tam że powiat straci aby Zenkowi dokopać

Wiesia
Wiesia
8 miesięcy temu

Jak się jest na stołku to zaniedbania straty dla powiatu wszystko zamiast się pod stół Dopiero jak się ze stołka spadnie wszystko ujrzy światło Jak obecni trzej rządzący przestaną być u władzy to dopiero będzie nam ciężko na myśl zmarnowanych 4 lat I kupy kasy

michał
michał
8 miesięcy temu

Minister propagandy III Rzeszy Joseph Goebbels mówił, że kłamstwo powtarzane 1000 razy staje się prawdą.

Michał
Michał
8 miesięcy temu
Reply to  michał

I tę zasadę wyznaje obecny starosta i cały PiS. Masakra, a ludzie wciąż się nabierają na te farmazony.