Burmistrz przypomina: odśnieżanie dachu jest obowiązkiem właściciela i zarządcy budynku.

Śnieg zsuwający się z dachu może stwarzać zagrożenie bezpieczeństwa osób pojawiających się w pobliżu, a także powodować uszkodzenie elementów dachowych oraz uniemożliwiać działanie urządzeń lub instalacji znajdujących się na nim. Dużym zagrożeniem są również sople i nawisy lodowe.

 

Jak stanowi prawo budowlane: W sytuacji wystąpienia niekorzystnych warunków atmosferycznych, które mogą spowodować uszkodzenie obiektu budowlanego lub sprowadzić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska, właściciele i zarządcy zobowiązani są do zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu budowlanego.

– W szczególności do obowiązków właścicieli i zarządców należy dbałość o należyty stan techniczny budynku, w tym niedopuszczanie do przeciążenia konstrukcji budynku przez zalegający na dachu śnieg i zapewnienie w razie konieczności odśnieżania dachu. Obowiązek ten obejmuje także usuwanie sopli, brył, nawisów lodowych i śniegowych, mogących zagrozić bezpieczeństwu osób znajdujących się bezpośrednio przy budynku – informuje burmistrz.

Jednocześnie należy przy tym pamiętać, że niewłaściwe wykonywanie prac związanych z usuwaniem śniegu z dachu może stwarzać ogromne zagrożenie, zarówno dla samego budynku, jak i dla osób wykonujących te prace. Dlatego muszą być one prowadzone z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i przepisów BHP.

 

ren


 

Sprawdź również
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Syn Zenka
Syn Zenka
2 lat temu

A ja przypominam burmistrzowi że jego obowiązkiem jako włodarza miasta jest utrzymanie porządku w czasie opadów śniegu. Jak okiem sięgnąć nic w tym temacie nie jest robione i jeden zrzuca winę na drugiego. Na Słowackiego ludzie chodzą ulicą bo chodnik jest ale tak jak by go nie było.Nie wspomnę sytuacji wczorajszej na runku w Przasnyszu. Przejścia dla pieszych zasypane zepchniętym śniegiem a ślisko jak nie powiem co. Niech pan włodarz zacznie od siebie a dopiero później upomina innych.

Gosia
Gosia
2 lat temu
Reply to  Syn Zenka

To co wiem to odśnieżanie chodnika należy do Rejonu Dróg, czyli pod inne zarządzanie! A to co zauważyłam to Burmistrz już od rana jest w temacie. Ja też wstałam rano aby ktoś iść mogl czystym chodnikiem . Ale proszę mi wierzyć, że przy padajacym śniegu to syzyfowa praca! No i jeszcze trzeba mieć czas ! Z ZIMOWYM POZDROWIENIEM !

Konrad
Konrad
2 lat temu
Reply to  Gosia

taaa najlepiej sie połozyc i czekac az sam sie rozpusci

Syn Zenka
Syn Zenka
2 lat temu
Reply to  Gosia

Pani jest spowinowacona że tak broni włodarza?

Last edited 2 lat temu by Syn Zenka