Burmistrz postanowił: Opłaty za śmieci w Przasnyszu będą zależne od zużycia wody. Głosowanie we wtorek

W porządku obrad najbliższej sesji Rady Miasta, która odbędzie się  29 czerwca 2021 r., znalazł się punkt dotyczący podjęcia uchwały w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia stawki takiej opłaty. Pokusiliśmy się o bardzo ostrożne szacunki: ile po zmianach za śmieci zapłaci za śmieci 3-osobowa rodzina.

 

Choć projektu uchwały nie opublikowano jeszcze w Biuletynie Informacyjnym Urzędu Miasta w Przasnyszu, dotarliśmy do jego treści.

W dokumencie czytamy, że „Dokonuje się ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w taki sposób, że w przypadku nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy miesięczna opłata za gospodarowanie odpadami stanowi iloczyn zużytej wody z danej nieruchomości oraz stawki opłaty ustalonej”.

Przez ilość zużytej wody rozumie się jej średniomiesięczne zużycie obliczone na podstawie odczytów z wodomierza głównego, wynikających z faktur wystawionych przez przedsiębiorstwo wodno-kanalizacyjne w okresie 6 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc złożenia deklaracji.

 

Woda do prowadzenia działalności gospodarczej lub rolniczej nie będzie wliczana

Przy obliczaniu zużycia wody nie będzie uwzględniana woda bezpowrotnie zużyta na podstawie odczytów z dodatkowego wodomierza (podlicznika). Nie wlicza się ilości wody zużytej na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej lub rolniczej w miejscu zamieszkania oraz wody zużytej w lokalach użytkowych.

W przypadku nieruchomości niewyposażonych w wodomierz główny, nowo wybudowanych, nowo zamieszkałych lub niepodłączonych do sieci wodociągowej ilość zużytej wody będzie iloczynem liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość oraz przeciętnej normy zużycia wody na jednego mieszkańca wynoszącej 3 metry sześcienne. Jeśli możliwe będzie uzyskanie danych dotyczących średniomiesięcznego zużycia, opłata będzie ustalana na jego podstawie.

 

Stawki prawie warszawskie, zarobki przasnyskie

W projekcie uchwały znalazła się stawka w wysokości 12,00 zł za jeden metr sześcienny zużytej wody (w Warszawie jest to 12,73 zł). Taka opłata będzie obowiązywać w przypadku prawidłowej segregacji śmieci. Opłata dodatkowa za niewłaściwe sortowanie odpadów nie została w projekcie wpisana, ale ustawa stanowi, że może ona wynieść od dwu do czterokrotności opłaty podstawowej, czyli w tym przypadku od 24,00 do 48,00 zł za metr sześcienny.

Kompostujący bioodpady mogą liczyć na ulgę wynoszącą 1,42 zł za 1 metr sześcienny. Zmiany, zgodnie z projektem uchwały, mają wejść w życie 1 stycznia 2022 roku.

Ile to będzie kosztować?

Obecnie stawka za śmieci segregowane wynosi 25,00 zł miesięcznie od osoby. Jeśli radni wcielą w życie zmiany oraz stawki zaproponowane przez burmistrza i opłata za śmieci będzie zależna od ilości zużytej wody, można pokusić się o dokonanie bardzo ostrożnego szacowania, ile za odpady zapłaci statystyczny mieszkaniec miasta.

Choć MZGKiM nie posiada danych dotyczących przeciętnej ilości zużytej wody dla każdego domu czy mieszkania, to na podstawie danych za 2020 rok dotyczących wody sprzedanej na cele bytowe oraz liczby mieszkańców Przasnysza można przyjąć, że zużycie wody na jednego mieszkańca wynosi w naszym mieście około 3,4 m sześciennego miesięcznie. W przypadku stawki wynoszącej 12,00 złotych za metr sześcienny, łatwo policzyć, że opłata za odbiór odpadów wzrośnie do nieco ponad 40 zł za osobę. 3-osobowa rodzina zapłaci więc za śmieci około 120 złotych, zamiast obecnych 75.

Oczywiście o ile nie znajdziemy się w gronie osób nadmiernie oszczędzających wodę, bądź wśród tych, u których krany, prysznice, wanny oraz pralki są w bardzo częstym użyciu. W tym drugim przypadku opłaty za odpady mogą okazać się jeszcze wyższe.

 

Wiadome i niewiadome

Na pocieszenie zostanie ustawowy hamulec, który według najnowszych propozycji Ministerstwa Klimatu ma wynieść 150 zł od nieruchomości. Przy czym ustawa nie wyszła jeszcze z resortu, a wejdzie w życie dopiero po przegłosowaniu przez obie izby parlamentu, uzyskaniu podpisu prezydenta, publikacji w Dzienniku Ustaw i odczekania ustawowego vacatio legis. Kiedy to nastąpi? Tego nie wie nikt.

Wiemy za to kiedy ma nastąpić głosowanie w sprawie zmian w systemie śmieciowym w Przasnyszu. Losy uchwały będą się ważyć na posiedzeniu Komisji Stałych Rady Miejskiej 28 czerwca o godzinie 15.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta, podczas którego przewidziano dyskusję. Sesja i głosowanie ma się odbyć w tym samym miejscu, ale dzień później – o godzinie 16.00.

O ile projekt uchwały decyzją radnych nie zostanie wycofany z porządku obrad.

 

M. Jabłońska

 

Sprawdź również
guest
40 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jan
jan
1 rok temu

W cytowanym fragmencie uchwały jest mowa o dwóch składnikach: zużycie wody oraz cenie jednostkowej. Proszę o wyjąśnienie skąd w wyliczeniach uwzględniona została liczba osób w mieszkaniu, w którym zużywa się wodę?

Majka
Majka
1 rok temu
Reply to  jan

Dokładnie, tak jest. Statystycznie 3 osoby zużyją 10m x 12 zł to 120zł. Należy podkreślić statystycznie. Brudaski zapłacą mniej za śmieci.

Anna
Anna
1 rok temu

Niewątpliwie część zapłaci mniej, a część więcej.

Majka
Majka
1 rok temu
Reply to  Anna

Zaoszczędzą tylko ci co używają mało wody. Rodzice z małymi dziećmi będą płacić więcej.

siup
siup
1 rok temu
Reply to  Majka

Nie tylko rodzice z małymi dziećmi (: Inne grupy również , tylko brudasy są chronieni.

siup
siup
1 rok temu

„Burmistrz postanowił ” -burmistrz może przedkładać projekt uchwały , a decyzja należy do Radnych. No jak przejdzie to co niektórzy panowie radni będą zadowoleni.

Iwona
Iwona
1 rok temu

Zapłacę za śmieci conajmniej trzy razy więcej niż obecnie. Dziękuję. Czas się naprawdę wyprowadzić z tego miasta. W innych się da a tu wszystko zwalają na przepisy. Zarobki przasnyslkie a życie drożdże jak w Warszawie. Tragedia. Jeżeli jeszcze radni nas zawiodą to koniec…

Ait
Ait
1 rok temu
Reply to  Iwona

Tu nie trzeba się wyprowadzać tylko trzeba kogoś kopnąć w du.., żeby leciał aż zgłodnieje.

LUB
LUB
1 rok temu
Reply to  Ait

TAK jest – taczuszki i wywózka …

Patryk
Patryk
1 rok temu

To kpina co Burmistrz wyprawia, widzi na pewno, że wśród ludzi wrzy a on nadal swoje. Moi Rodzice wyrzucają małe wiadereczko śmieci dziennie ale należą do ludzi którzy dbają o swój wygląd i czystość, zużywają dużo wody i co teraz maja do śmieci dopłacać tylko dlatego, że nie chodzą brudni?

Byłem widziałem
Byłem widziałem
1 rok temu

Burmistrz to ma Was i Wasze zdanie gdzieś taki otwarty na ludzi i ich problemy liczy się kasa i dobra zabawa. Szkoda że się z tą decyzją po domach nie przeszedł jak przed wyborami by naciągnąć ludzi na głosy których zawiódł zaraz po wyborach. P burmistrzu w tym mieście się żyje coraz biedniej…

Zośka
Zośka
1 rok temu

Wielki cyrk. Co roku rozliczane bylo c.o. ale nie w tym roku bo przeciez my mieszkańcy bloków musimy zwrócić za śmietniki do segregacji. Teraz dochodzi oplata za smieci w połaczeniu z zużytą wodą i zakup z wlasnych pieniedzy podlicznikow ha ha ha tragedia. Nasz burmistrz wraz ze swoją radą puszczą nas z torbami bo i tak te jego pomysly przejdą.

Mmmm
Mmmm
1 rok temu

Pierwsza i ostatnia kadencja… miała być kraina mlekiem i miodem płynąca. A co jest???!

LUB
LUB
1 rok temu

SUPER – tak jest – trzeba się budzić – to nie może tak być – nie możemy pozwolić by oni robili z nami co sie im podoba – nie potrafią zarzadzać reformować ? To do widzenia bo podnoszenie cen w kosmos bez końca to każdy taką reformę zrobić potrafi…geniuszem być nie trzeba…szkoda że po domach nie biega teraz…

Konował
Konował
1 rok temu

Popieram Burmistrza. Wszyscy go wybraliśmy i teraz nauczymy się oszczędzać wodę. Nasz kochany Burmistrz wie najlepiej co dla nas dobre. Przecież nie od dziś wiadomo, że częste mycie skraca życie. Poza tym jak będziemy smierdzieć to więcej wydamy na perfumy. Lokalny biznes zarobi. A i może firmy usuwające robale zarobią.

Mmmm
Mmmm
1 rok temu
Reply to  Konował

No i zachowany będzie dystans społeczny 😀

mieszkaniec
mieszkaniec
1 rok temu

w takim razie powinno być jak z ogrzewaniem CO, że jakaś ryczałtowa opłata, bo ktoś przy liczniku na ciepło ma grzejniki pozakręcane, bo dwóch sasiadow ma nastawy na 5, i oni bulą, a jeden cwaniakuje.. czyli teraz będą co miesiąc spisywać liczniki dla potrzeb śmieci?? czy też będziemy płacić 12x średnie zużycie, a potem ROZLICZENIE półroczne? kwartalne? i te sortowanie śmieci w blokach…. śmiech na sali… nikt tego nie pilnuje, jest bo jest a straszy się ludzi NIBY KARAMI a w domach jednorodzinnych muszą składować śmiecić bo mpgk się nie wyrabia z odbiorem… i jeszcze opłata z wody??? bo ktoś… Czytaj więcej »

Mati*
Mati*
1 rok temu

To ja mam w takim razie głęboko w (wiadomo gdzie) segregscje śmieci… Nie będę 4 koszy w domu trzymał i płacił za to nie wiadomo ile

Last edited 1 rok temu by Mati*
Adriano
Adriano
1 rok temu

Ktoś tu chyba za dużo na słońcu przebywał

maxx
maxx
1 rok temu

Mineralna z Biedry tańsza od kranówki 😀

Mieszka
Mieszka
1 rok temu

Ja bym chętnie przeczytała zestawienie dot. cen śmieci w innych miastach i sposoby radzenia sobie z tym problemem. Jestem ciekawa jak to wygląda w Ciechanowie, Mławie, Makowie, Ostrołęce. Jak ktoś ma taki artykuł to proszę o linka

Konowal
Konowal
1 rok temu

No będzie: siku 2 grosze, kupa 4 grosze, rozwolnienie 10 groszy, prysznic 20 groszy, kąpiel w wannie 1,80 zł, umycie podłogi w pokoju 24 grosze. Wyciek z instalacji przez 8 godzin 120 zł, przez długi weekend 1500 zł. Podlanie kwiatków w domu 3 grosze. Remont pokoju 6 zł (mam nadzieję, że śmieci po remoncie pokoju to burmistrz swoim samochodzikiem odwiezie do pszoku, w końcu opłatę śmieciowa od remontu ustalił). Ciekawe kto zacznie dość na podwórku. Ciekawe jaką procedura na wypadek wycieku z instalacji. A tak wogole to gdzie jest napisane, że opłata ma być od litra wody? Niech porobi geniusz… Czytaj więcej »

Gość
Gość
1 rok temu

Czas najwyższy chyba zebrać się zacząć jakiś strajk Panu Burmistrzowi chyba już wystarczy nieudolnego zarządzania ten człowiek nie potrafi słuchać swoich wyborców. Zwrotów za ogrzewanie CO nie widać i teraz jeszcze numer z wodą. Przed wyborami jakoś potrafił chodzić i prosić o głosy, a teraz ma problem bo nie wie ile osób mieszka pod danym adresem. Podpowiedź: Juz dawno było by to załatwione jeśli pokusił by się o takie tourne po mieście i spytał ludzi o ilość osób zameldowanych. Przed wyborami potrafił teraz się nie da hmmmm wystarczy chciec !!

Ait
Ait
1 rok temu

Kupił dom nad rzeką to będzie się kąpał za darmo i za śmieci nie zapłaci.

Patryk
Patryk
1 rok temu
Reply to  Ait

Akurat On będzie miał z czego płacić

Radek
Radek
1 rok temu

Miała być segregacja śmieci,teraz zmiana koncepcji,naliczanie opłaty za śmieci od zużycia wody.To po co bloki wydały ogromne pieniądze na wiaty śmietnikowe,(15-20 tysięcy)nowe pojemniki pod segregację śmieci? Po co to wszystko? Czy aby wy nie myślicie że my będziemy nadal segregować a wy naliczać będziecie opłatę za śmieci od ilości zużytej wody?.Jeśli tak to grubo się mylicie.A panu burmistrzowi to już dziękujemy.Jak przyjdziesz po raz drugi prosić o głos,ja ci drzwi nie otworzę.

Patryk
Patryk
1 rok temu

Bardzo mądre podejście. Jak podnosić ceny za śmieci żeby nie było co jakiś czas wrzawy ? Podpiąć pod zużycie wody, woda ciągle drożeje to i śmieci będą systematycznie droższe. P O R A Ż K A

adas
adas
1 rok temu

Myślę że kariera burmistrza kończy się i odejdzie w cień a tak miało być pięknie i liczy się z wyborcami przecież to jakaś kpina porażka na całej linii.

Piotr
Piotr
1 rok temu

Pan Burmistrz chyba zapomniał, że nie wszyscy mieszkańcy Przasnysza mają wysoką pensje. Przasnysz to nie Warszawa. Opłaty za śmieci i tak już są wysokie, a jak będą większe ludzie nie zagłosują w przyszłych wyborach na te osoby ,które to wymyśliły i zagłosowały w radzie za przelicznikiem śmieci na wodę czyli podwyżkę opłat i nie pomoże to, że będą chodziły po domach i przekonywały żeby na nich głosować. Pan Burmistrz jak zależy mu na głosie mieszkańców miasta w sprawie opłat za śmieci niech ogłosi referendum suweren się wypowie co myśli na temat takiego przelicznika opłat za śmieci. Radni miasta powinni pamiętać,… Czytaj więcej »

Adriano
Adriano
1 rok temu

Warto uczyć się na błedach innych, mimo że w Łodzi stawka jest 9,6zł/m3 wody…
https://lodz.naszemiasto.pl/pierwsze-rachunki-za-smieci-szokuja-ogromne-podwyzki-od-1/ar/c3-8320152

Miejmy nadzieje że radni pokażą gdzie mają pomysły Burmistrza populisty. Ja cały czas czekam na obiecaną obniżkę.

Last edited 1 rok temu by Adriano
siup
siup
1 rok temu
Reply to  Adriano

Przecież to 2 radnych z opozycji napiera na burmistrza , aby przyjąć taką opcję opłat za śmieci. Poczekajcie za 2 lata wybory i ta opozycja wykorzysta tą sprawę przeciwko burmistrzowi gdziekolwiek będzie kandydował. Pożyjemy /daj Panie Boże/ zobaczymy.

snb
snb
1 rok temu

Jutro oglądajcie transmisję z sesji Rady Miejskiej , wiele usłyszycie.

Mmmm
Mmmm
1 rok temu

To tylko pogorszy sprawę. Prawidłowo segregując śmieci wcześniej je myje. Każde opakowanie po jogurcie, mleku itp. Jest wyczyszczone. Jeśli z automatu będę płacić za wodę więcej, to mi się nie opłaca myć pudełek po produktach i segregować odpadów. Niech SZANOWNY BURMISTRZ zmieni tok myślenia. Niestety… panie burmistrzu… nie każdy zarabia 10 tys. Większość zarabiać 2800 brutto…

LUB
LUB
1 rok temu

To w ramach polityki prorodzinnej zapewne…więcej dzieci więcej zużytej wody…gratuluję pomysłowości, gratuluje radnym zwłaszcza tym co na gębach mają wypisane frazesy prorodzinne i troskę o przyrost – ale…pińcet jest najważniejsze…socjal najważniejszy…gratuluję i proszę wszystkich ludzi – zapamiętajcie tych którzy nam to robią – zapamiętajcie pomysłodawcę i do zobaczenia przy urnie – mam nadzieję ze nie damy się ponownie zbajerować…

Ait
Ait
1 rok temu
Reply to  LUB

Przecież to radni bezradni Zagłosują jak im burmistrz będzie kazał.

2 razy za to samo
2 razy za to samo
1 rok temu

Podziękujcie PiS-owi, że znowelizował ustawę śmieciową nakazując by opłata za śmieci stanowiła 100% pokrycia kosztów ich utylizacji. Niby logiczne, a jednak spowodowało to, że firmy śmieciowe już nie muszą negocjować cen. Mogą je narzucać. A gmina tylko administruje pieniędzmi, które zedrze od mieszkańców, a skądś zedrzeć musi, więc powstają takie kombinacje Tylko dlaczego konsument musi drugi raz płacić za utylizację np. butelki PET, gdy już raz zapłacił za to, bo w cenie napoju jest opłata za utylizację butelki, którą doliczył producent, bo on musi za to zapłacić bezpośrednio?

Konowal
Konowal
1 rok temu

Wymień firmy śmieciowe odbierające śmieci w przasnyszu.

Tu tkwi problem….

Kargul
Kargul
1 rok temu

Statystycznie to dzielnica Warszawy Praga-Południe ma jednego burmistrza i ok. 180 tysięcy mieszkańców, a Przasnysz ma około 18 tys mieszkańców, więc jest to tylko 1/10 tego, a więc etat i zarobki burmistrza Przasnysza powinny wynosić 1/10 warszawskich zarobków. Zresztą po co tak małemu miasteczku burmistrz? Zbędny balast, który ciągnie miasto na dno!

Konowal
Konowal
1 rok temu
Reply to  Kargul

Jesteś moim idolem.

Franek
Franek
1 rok temu

Kuzyn czaskoskiego ?