Burmistrz Beata Szczepankowska: firma nie zrezygnowała z zakładu w Chorzelach, wstrzymała się z budową

W czasie ostatniej sesji rady miasta i gminy Chorzele, burmistrz Beata Szczepankowska przekazała, co obecnie dzieje się w sprawie firmy Kronospan, która miała w planach budowę zakładu pracy na strefie gospodarczej w Chorzelach.

 

W 2017 roku firma Kronospan wykupiła grunty w strefie gospodarczej w Chorzelach, by wybudować tu fabrykę sklejki. Jak zapowiadano wówczas, zatrudnienie, w pierwszej fazie realizacji inwestycji miało wynieść nawet około 250 osób, a docelowo razem z firmami kooperującymi, jeszcze więcej.

Z czasem pojawiły się stowarzyszenia, które protestowały przeciwko budowie fabryki, a przed firmą postawiono dodatkowe warunki do spełnienia, związane z decyzją środowiskową.

Do dziś na strefie gospodarczej w Chorzelach fabryka nie powstała. Burmistrz Beata Szczepankowska w czasie ostatniej sesji, poinformowała, że zakład nie wycofał się z inwestycji w Chorzelach.

– Firma nic przeciwko decyzji wydanej przez gminę nie miała. Moim obowiązkiem zaś było zabezpieczyć zdrowie moich mieszkańców. Wszystko co było tam napisane, było zgodnie z prawem. Firma nie przystąpiła do budowy z innego powodu – stwierdziła burmistrz, nawiązując do twierdzeń jakoby dodatkowe (środowiskowe) wymagania gminy, miały zablokować budowę zakładu.

– Część z tej firmy, która miała postać w Chorzelach, została wybudowana na Białorusi ponieważ tam firma dostała jeszcze dotacje ze strony państwa na budowę zakładu. Im zależało żeby powstały miejsca pracy. Na dzień dzisiejszy firma nie zrezygnowała z budowy zakładu w Chorzelach. Na tę chwilę, wstrzymała się z budową, bo nie ma drzewa – dodała.

– Przedstawiciele firmy byli tutaj u mnie, i mówili, że w dalszym ciągu planują budowę zakładu na terenie Chorzel. Nigdy jednak, ani prezes ani wiceprezes ani pracownicy, którzy przyjeżdżali do mnie do gminy nie mieli żadnych pretensji jeśli chodzi o decyzję środowiskową. Mało tego, godzili się na tą decyzję środowiskową, bo uważali, że spełnią wszystkie wymagania związane z ochroną środowiska i dzięki temu będą pozyskiwali środki z Unii Europejskiej – przekazała.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Pix
Pix
2 miesięcy temu

Ha,ha,ha!
Co mają mówić, grają na zwłokę. Cała ta sprzedaż to jeden wielki wałek,a firma g….o warta.

Anka
Anka
2 miesięcy temu
Reply to  Pix

Tam nic nie powstanie, bo to żadna atrakcją dla przedsiębiorców ale cóż przed wyborami trzeba coś mówić

Zygmunt
Zygmunt
2 miesięcy temu
Reply to  Anka

Przedsiębiorstwo nie szuka atrakcji tylko jeżeli ma w planach rozwój to szuka terenów do inwestycji. Ale co ty możesz o tym wiedzieć, twoja wiedza kończy się na TVP albo TVRepublika.

toon
toon
2 miesięcy temu
Reply to  Anka

„Tam nic nie powstanie, bo to żadna atrakcją dla przedsiębiorców ale cóż przed wyborami trzeba coś mówić” To artykuł dziś z Bussines Insider „Polskie fabryki, które posiada międzynarodowa sieć Ikea, będą miały ogromny problem z dostępem do drewna. Powodem jest decyzja Lasów Państwowych, przez którą zakłady produkcyjne Ikei praktycznie nie będą mogły kupować polskiego drewna. To może wpłynąć na wzrost kosztów produkcji, ponieważ niezbędny będzie import zagranicznego surowca. Przez ponad 25 lat Lasy Państwowe uczestniczyły w certyfikacie Forest Stewardship Council (FSC), przez co Ikea mogła spokojnie kupować polskie drewno. Jak przypomina serwis wnp.pl, agencja rządowa we wrześniu podjęła decyzję o wyjściu z… Czytaj więcej »

Zygmunt
Zygmunt
2 miesięcy temu
Reply to  Pix

Złóż zawiadomienie, jeśli twierdzisz że to wałek pajacu a nie wypisujesz tutaj jakieś swoje teorie.

Ora
Ora
2 miesięcy temu

Drewna nie ma i póki co nie będzie, dokąd Rząd i Lasy Państwowe nie zmienią polityki…zaczyna brakować drewna, ceny w Polsce są najwyższe w Europie. To powoduje, że drożeją materiały budowlane. Od wielu lat trwa wycinka na masową skalę, a sami leśnicy nie wiedzą, co dzieje się z pociętym drewnem.

toon
toon
2 miesięcy temu
Reply to  Ora

Money 03.08.2023 Polska ma najwyższe ceny drewna w Europie. Z tego powodu polski przemysł drzewny znalazł się na skraju bankructwa. Za tę sytuację branża wini Lasy Państwowe. Według jej przedstawicieli państwowa instytucja nakręciła drożyznę.  Zmieniły m.in. zasady sprzedaży drewna na 2023 r. To znacząco podniosło ceny surowca, średnio o 40 proc. – mówi money.pl Rafał Szefler, dyrektor biura w Polskiej Izbie Gospodarczej Przemysłu Drzewnego. Uderzyło to w zakłady zajmujące się obróbką drewna, jak i firmy z sektora przemysłu drzewnego, ale także w przeciętnego Kowalskiego, dla którego tak wysokie ceny były nie do zaakceptowania. W efekcie gwałtownie spadła sprzedaż. Z szacunków Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego wynika, że np. produkcja okien… Czytaj więcej »

Graffi
Graffi
2 miesięcy temu
Reply to  toon

Polska ad 2022 – brakuje węgla lub jest po 3,5tys z Kolumbii, brakuje drewna mimo że eksportujemy miliony metrów3 do Chin, cukeri najdroższy w UE mimio ze mamy III co do wielkości uprawy buraka. KartonKraj

Graffi
Graffi
2 miesięcy temu
Reply to  Ora

co sie dzieje z drewnem? ano eksportuja i zarabiają miliardy zlotówek. za to Ty: masz najdroższe drewno, materialy budowlane i meble z syfu po drzewnego. nie mozesz palic w kominku bo zabijesz delfiny z Acapulco i ocieplisz planete o 0,00000001 promila , co nie przrzeszkadza Chinom otworzyć 30 nowych elektrowni na wegiel.

Graffi
Graffi
2 miesięcy temu

i właśnie do tego sprowadzi nas (i inne kraje) ta cała UE „Część z tej firmy, która miała postać w Chorzelach, została wybudowana na Białorusi” produkcja ucieknie do krajów bez pseudo ekoterroryzmu….

Komisja Europejska
Komisja Europejska
2 miesięcy temu
Reply to  Graffi

Przenieś się na Białoruś.

Edmund
Edmund
2 miesięcy temu
Reply to  Graffi

Ciągle nie podoba Ci się ze nie można palić oponami? Jak ci się nie podoba bycie ekologicznym w federacj8 rosyjskiej się odnajdziesz. Polecam Norylsk