Budżet Przasnysza na 2022 rok uchwalony. „Ma mankamenty, ale to budżet historyczny”

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, która odbyła się we wtorek, 14 grudnia uchwalono Wieloletnią Prognozę Finansową Przasnysza na lata 2022 – 2032 oraz budżet na 2022 rok.

 

Z punktu widzenia mieszkańców najbardziej istotne są wydatki majątkowe. Te zaplanowano na ponad 29 mln zł. Deficyt budżetu wyniesie 8,6 mln złotych.

– Ten budżet ma mankamenty, ale jednocześnie warto zauważyć, że to jest budżet historyczny. Przechodzimy do realizacji inwestycji, które były w sferze marzeń jeszcze parę lat temu – mówił burmistrz Łukasz Chrostowski. Wśród planowanych inwestycji wymieniał m.in. przebudowę ulicy Zawodzie, wymianę źródeł ciepła w budynkach socjalnych przy ul. Zawodzie, rozbudowę ul. Świerczewo, montaż instalacji odnawialnych źródeł energii i wymianę oświetlenia na ledowe w całym mieście, modernizację boiska przy ul. Orlika (potocznie zwanego Wembley) i budowę ścieżki przy Węgierce.

 

– Mówimy także o najważniejszej w mojej ocenie inwestycji, czyli o przebudowie Miejskiego Domu Kultury. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, by przebudować w przyszłym roku ulice na osiedlu Błonie, będziemy dążyć także do przebudowy ulic na osiedlu Starzyńskiego i remontu ulicy Pięknej, a także wyremontować miejski stadion i wybudować boiska dla szkół podstawowych nr 1 i nr 3 – stwierdził.

Zapowiedział także, że liczy na wsparcie powiatu przy budowie pomnika „powieszonych” i budowie parkingu przy ulicy Joselewicza. Dodał, że w budżecie na przyszły rok zabezpieczono dotację na wymianę źródeł ciepła w wysokości 200 tys. zł (przy czym kwota może zostać zwiększona).

Jeszcze przed głosowaniem na temat budżetu wypowiedział się radny Arkadiusz Chmielik.

– Faktycznie budżet bardzo ambitny, wydatki majątkowe znacznie się zwiększyły – co cieszy i życzyłbym sobie, burmistrzowi i mieszkańcom, żeby ten plan został zrealizowany w 100 procentach. Budżet ma również pewne mankamenty. Te są trzy: dług przekraczający 30 mln zł, historycznie wysokie obligacje (7,5 mln) i rekordowo niski wynik budżetu (ponad – 8 mln zł). Kiedy dojdzie kwestia MDK-u, a pan burmistrz powiedział, że ta pozostała co najmniej 10 mln zł kwota zostanie ze środków własnych sfinansowana, to również wpłynie to negatywnie na dalsze zadłużanie miasta – komentował.

Głos w temacie zabrał też radny Jarosław Włodarczyk. Odniósł się do remontu Miejskiego Domu Kultury i przypomniał, że od początku optował za tym, by miejską instytucję remontować „partiami”.

– Dom kultury z tego co widzę będziemy robić za środki własne. Skonsultowałem z poważną firmą, jakoby dachu oddzielnie nie można było robić w budynkach zabytkowych. Firma stwierdziła, że nie ma żadnego problemu. Każdy ksiądz zaczyna od dachu i fundamentów remontując zabytki – mówił odnosząc się do słów burmistrza, że „etapowanie przetargu jest niemożliwe z przyczyn techniczno–konstrukcyjnych i specyfiki robót”.

 

– Na remont MDK-u mogliśmy pozyskać pieniądze z Nowego Ładu, ale nie możemy, bo miasto zmieniło inwestora na MDK. Będą jeszcze dwa rozdania, więc wystarczy to zmienić i inwestorem uczynić miasto. Ja jestem za remontem MDK-u, ale nie z własnych środków. Bo za swoje pieniądze to mogliśmy zrobić to już 10 lat temu – stwierdził radny.

Uchwałę budżetową skomentował także radny Piotr Kołakowski.

– Ulica Zawodzie i Świerczewo, MDK, „Wembley” –  to są wizytówki miasta i inwestycje, które wzmacniają jego siłę. Takiego budżetu ja chciałem i jeżeli on się powiedzie, to da to mieszkańcom lepsze życie.

Ostatecznie uchwała budżetowa została przegłosowana 13 głosami. Głosów przeciw nie było, Jarosław Włodarczyk wstrzymał się od głosu.

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
40 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Konował
Konował
1 rok temu

Wizytówki miasta róbmy, a poza Świerczewem niech ludzie w błocie toną. Bo tam już asfalt niepotrzebny. Podatki i pensje to się podnosi, ale zwykłym ludziom życia nie ma co ułatwiać. Niech cieszą się wizytówką, o ile nie zgubią kaloszy na przasnyskich ulicach.

nie
nie
1 rok temu
Reply to  Konował

A konkretnie na której ulicy mieszkasz, bo ewidentnie widać, żal za swoją ulicę, która to ?

Konował
Konował
1 rok temu
Reply to  nie

Ulica błotna numer zachlapany. Proszę obejrzeć ostatnią dyskusje z rady miasta. Jeden radny walczy o kawałek asfaltu, a reszta olewa sprawę… Kiedyś zrobimy…. Kompleksowo…. Kiedyś…..

Agnieszka Ł
Agnieszka Ł
1 rok temu

Posłuchajcie dordzy mieszkańcy. Dług miasta wynosi ponad 30 milionów. Planowane są kolejne obligacje, bo oczywiście na remont domu kultury nie zostały pozyskane pieniądze. A to załdużenie o jakieś 10 – 12 milionów złotych. Po 4 latach kadencji burmistrz Chrostowski doprowadzi do ponad 40 milionów długu Przasnysza.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Agnieszka Ł

PiSiarnia zadłuża kraj na setki miliardów. Nie inwestuje, tylko to rozdaje i rozkrada. A mimo to ludziom w Przasnyszu to pasuje, bo PiS tu kochają.

Alllle
Alllle
1 rok temu
Reply to  Agnieszka Ł

Chwila chwila, ten dług to zasługa poprzedniego burmistrza!!

Agnieszka Ł
Agnieszka Ł
1 rok temu
Reply to  Alllle

24 miliony to dług po poprzednim włodarzu z trzech kadencji. Pan Chrostowski za chwilę go podwoi w przeciągu niespelna jednej kadencji. Remont MDK to około 18 – 20 milionów złotych – miasto ma na to 4 miliony. Prosta matematyka!

Basia
Basia
1 rok temu
Reply to  Alllle

Nie chodzi o dług Przasnysza tylko całej Polski Naprawdę ludzie nie widzicie tego

Agnieszka Ł
Agnieszka Ł
1 rok temu
Reply to  Basia

A co ma dług Polski do złego gospodarowania finansami Przasnysza. Jakoś Chorzele i Jednorożec zmniejszają dług, mimo, że inwestują dziesięć razy więcej niż Przasnysz.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Agnieszka Ł

Co ma dług Polski? To ma dług Polski, że PiS zadłużył ten kraj na potęgę, a w Przasnyszu dalej mają takie poparcie.

Booster
Booster
1 rok temu

I będą mieć

Edzio
Edzio
1 rok temu

No i dalej nie wyjasniles co ma piernik do wiatraka ! Takie to trudne ? Jeśli tak to nie wypowiadaj się na tematy , o których nie masz pojęcia .

nnn
nnn
1 rok temu
Reply to  Agnieszka Ł

Kadencja 5 lat.

Agnieszka Ł
Agnieszka Ł
1 rok temu
Reply to  nnn

Tak, ale olbrzymie obligacje na dom kultury wyemitują w czwartym roku kadencji.

nie
nie
1 rok temu
Reply to  Agnieszka Ł

No i? Mają się starać o dofinansowanie zewnętrzne. Zapewne też uda im się zdobyć pewne kwoty. Myślę, że zdecydowanie pomoże w tym były starosta Szczepankowski, dzięki którego interwencji dostali te 4 mln. Trochimiuk składał tylko wyborcze obietnice, wizualizował MDK i wydał ponad 300 tyś na opracowania remontów, które się przedawniły. Bardzo to przeszkadza PiS i PPP, że po 10 latach wizualizacji i obietnic, ktoś ma odwagę podjąć się tej inwestycji. MDK ma być wyremontowany, jest to oczekiwanie mieszkańców, jest to nasze żądanie. A PiS i PPP niech wreszcie przestaną mącić. Zamknijcie się !

Agnieszka Ł
Agnieszka Ł
1 rok temu
Reply to  nie

Mylisz się, podobne zdanie mam o poprzedniej ekipie, ale coś robili. W tym momencie nasz urząd zmaienił się w cyrk a burmistrz w wodzireja. Urzędnicy są traktowani jak robole, spychana jest na nich praca ponadobowiązkowa, tylko dlatego że nowi nie są kompetentni, ale są znajomymi burmistrza. O jakich dofinansowaniach mówisz? Od Struzika? Pokazał ostatnio w Chorzelach na jakim miejscu jest Przasnysz. W Polskim Ładzie złożyliśmy na kiepskie inwestycje, inni składali na domy kultury i dostali dużo większe kwoty. Za chwilę przasnyski PSL zostawi burmistrza i źródełko wyschnie.

nie
nie
1 rok temu
Reply to  Agnieszka Ł

I kolejny dowód na to, iż płacze pracownik urzędu miasta ! Od tego jesteś by pracować ! Nie pasuje się zwolnij. Pracownicy urzędu miasta to robole ! Tak jak każdy z nas. Do roboty a nie rozpisywać się jak Ci ciężko ! Do roboty. Może poprzednik was przyzwyczaił do nieróbstwa. Koniec ! A obecny burmistrz fakt, stał się wodzirejem i temu nie da się zaprzeczyć. Zatem burmistrz – raz jeszcze- ciężka praca i efekty obowiązują i Ciebie. O MDK jednak pani Agnieszko się nie martw. Należy go zrobić, jest to nam należne. Ma być zrobiony choćby się waliło i paliło.… Czytaj więcej »

Agnieszka Ł
Agnieszka Ł
1 rok temu
Reply to  nie

Tylko to właśnie ci robole pozyskują pieniądze i robią te inwestycje.

nie
nie
1 rok temu
Reply to  Agnieszka Ł

no i ? Od tego jesteście. Zwolnij się jak Ci źle.

nie
nie
1 rok temu
Reply to  nie

Burmistrz czytaj to i przemyśl sytuację. Jesteś koleżką dla ziomków, wodzirejem, czy Burmistrzem ?
Audyt by się przydał w urzędzie, bo masz leniwych pracowników. Im się należy więcej spokoju i mniej pracy.

Michał
Michał
1 rok temu
Reply to  nie

Już jeden audyt zrobili.

nie
nie
1 rok temu
Reply to  Michał

Tak wiem, gówno warty. Czas rozliczyć stękających pracowników urzędu. Jak widać po wpisach, mają zdecydowanie zbyt ciężkie warunki pracy. Czas to chyba rozliczać, albo ma się jaja, albo będą sobie pracownicy robić jaja.

Zenek
Zenek
1 rok temu

😀
Z podwyżek się dorzucą, będzie wszystko, nawet pocztę na maca zamienią 😀

Jan
Jan
1 rok temu

PiS i PPP się uaktywniło i skrzeczy bo inwestycje się zaczną kiedy ich odsunięto od władzy w Radzie, oj jak boli, a oni tak pięknie walczyli co by niczego nie było, bo niby zadłużenie a zapomnieli, że ich poprzedni burmistrz zostawił jakieś 25 mln zł długu

Konowal
Konowal
1 rok temu
Reply to  Jan

Inwestycje? Raczej marnotrawstwo pieniędzy sie zacznie. Inwestycja przynosi zysk. Remont Świerczewa czy zawodzia co spowoduje? Abp to, że że zaraz geniusze będą Progi zwalniające montować . A remont MDK za własną kasę to już mega inwestycja. Zwróci się. Tiry jadące przez środek miasta rozniosą tą informację po Polsce.

Basia
Basia
1 rok temu
Reply to  Jan

Boli boli bo lepiej było wszystko wstrzymać A potem powiedzieć że Łukasz nic nie zrobil jak wcześniejszy burmistrz

Agnieszka Ł
Agnieszka Ł
1 rok temu
Reply to  Basia

A co zrobił poza:

  • zatrudnieniem znajomych we wszystkich jednostkach
  • podwyżkami dla mieszkańców: śmieci, woda, nieruchomości
  • fikcyjnymi obietnicami
  • kaczkomatami, rowerami i mini tężnią
  • wprowadzeniem chaosu w urzędzie miasta, pracownicy stworzyli związki zawodowe

Jakie inwestycje zrobił burmistrz?

OSTRA
OSTRA
1 rok temu
Reply to  Agnieszka Ł

NIESTETY JAKO MIESZKANKA TEGO MIASTA MUSZĄ Z PRZYKROŚCIĄ STWIERDZIĆ ŻE NIC ZNACZĄCEGO DLA MIESZKAŃCÓW TEN WŁODARZ NIE ZDZIAŁAŁ…🙂🤔🙁
A JAKO ZWIERZCHNIK MDK MÓGŁBY PRZYNAJMNIEJ SFINANSOWAĆ ŚRODKI CZYSTOŚCI ALBO KOMUŚ DAĆ RUGI ZA STAN OBECNY….. SALA WIDOWISKOWA OD LAT NIEWIDZIAŁA SPRZĄTACZKI, KURZU I BRUDU CO NIE MIARA…👎👎👎

Basia
Basia
1 rok temu
Reply to  Agnieszka Ł

A niby jak mógł zrobić skoro większość radnych była przeciw blokując każdą inwestycję

Renata
Renata
1 rok temu
Reply to  Basia

nawet jakby nie blokowali to nie miał za co robić. Jeszcze niedawno nie było pieniędzy na ZUS pracowników urzędu. O czym ty mówisz? Teraz wziął prawie największą podwyżkę. Za chwilę podobną dostanie jego zastępca, a dla pracowników nie ma.

nie
nie
1 rok temu
Reply to  Renata

I już wiadomo kto pisze. Pracownicy którym mało pieniążków. Uważam, że podwyżki były skandaliczne, o tym trzeba pisać, nagłaśniać i od tej chwili, mieszkańcy miasta mają już tylko i wyłącznie oczekiwań spełnienia obietnic. Za takie pieniądze ma być już tylko zapierd@l w robocie, a nie zdjęcia na fejsbuka i śluby od wejrzenia z pseudo celebrytami. Zatem burmistrz do roboty i nieudolnych urzędników masz rozliczać i zwalniać !! Mają być efekty Twojej pensji !

Jan
Jan
1 rok temu

PiS i PPP biadoli i skrzeczy bo w mieście zaczną się inwestycje po odsunięciu ich od władzy, a przecież tak walczyli, żeby nie było niczego, bo niby zadłużenie, a zapomnieli, że ich poprzedni burmistrz zostawił Miasto z długiem na jakieś 25 milionów.

Anna
Anna
1 rok temu

Najrozsondniejszym radnym Jarosław Włodarczyk ,zawsze będzie miał mój głos na wyborach Takich ludzi nam trzeba

Niusia
Niusia
1 rok temu

No ludzie!!!nie wierzę jak czytam. Na osiedlu socjalnym są nowe bloki w ktorych mieszkaja ludzie żyjacy z zasiłków i teraz w nagrodę im sie jeszcze daje ogrzewanie nowe. A oni i tak nie szanują bo bloki sa zniszczone. A zwyklym mieszkańcom podatki w górę niech się cieszą.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 rok temu
Reply to  Niusia

Wiesz ile tam jest głosów do zgarnięcia?!

Adrian
Adrian
1 rok temu
Reply to  Niusia

Ktoś musi zapłacić za wszystko, a oni będą siedzieli tam za darmo sorry nie za darmo bo oddadzą głos na jaśnie panującego burmistrza.

Kazio
Kazio
1 rok temu

Ugrupowania partyjne nie mają znaczenia w tej układance.Nie ma sensu spierać się. Dom Kultury powinien być wyremontowany, bo to jest chyba ostatnia szansa, aby stworzyć t.zw. wizytówkę Przasnysza, pod warunkiem , że nie będzie to w stylu przaśnym, jak wszystko, co do tej pory stworzone. DK powinien mieć solidnego gospodarza, jeżeli chodzi o wykorzystanie wnętrz. Na górze, jak kiedyś, za kadencji p. Lesisza, dla młodzieży tenis stołowy, szachy , warcaby i inne, nauka gry na fortepianie, od biedy kibordzie, gitarze i inne

Kamila
Kamila
1 rok temu

MDEK musi być ogarnięty, jest to wizytówka miasta i zadne ścieżki ani inne dekoracje są niepotrzebne. Byłam ostatnio na filmie w kinie, zmarzlismy wszyscy, tyłek bolał od siedzenia na starych krzesłach a szyja bolała od patrzenia w ekran bo głowę trzeba podnosić jak się za kimś siedzi. W powietrzu czuć wilgoć ,ruina jednym słowem. Wszystko inne naprawdę może poczekać, Wembley nie jest też strasznie zrujnowany a kino, pozal się Boże, nawet w Makowie jest dużo lepsze. Jeśli nic nie pójdzie w tym kierunku trzeba będzie nagłośnić sprawę w telewizji i pokazać rowery, kocie budki, doniczki i inne bzdety bez sensu… Czytaj więcej »

michał
michał
1 rok temu

Pokażcie miasto w Polsce, które nie jest zadłużone. Widzę, że opozycjoniści wobec Burmistrza zaczynają powoli przygotowywać się do kolejnej kampanii wyborczej. Nikt nie zauważył, że pisowcy zadłużyli Nas na 146 mld złotych, a ile wynosi faktyczny dług tylko Oni wiedzą. Nie powiedzą, bo po co będą drażnić ciemnotę.

Genek
Genek
1 rok temu

To z ŁADU idzie!!! Każdy samorząd dostał!!! Wielkie halo…