Budżet Przasnysza na 2020 rok uchwalony. Nie było konsensusu. Był jedynie chaos.

Większościowa koalicja w Radzie Miejskiej w Przasnyszu uchwaliła swój budżet. Stało się to wbrew alarmującym głosom wyrażającym obawy o funkcjonowanie miasta, instytucji kultury, szkół i przedszkoli. Zmniejszono środki na promocję, oświatę i kulturę. W zamian będziemy remontować trzy niewielkie ulice wyłącznie z ich okręgów wyborczych. W ten sposób radni koalicji większościowej pominęli potrzeby mieszkańców pozostałych obszarów Miasta.

Dziś podczas sesji Rady Miejskiej, odbywającej się 3 stycznia uchwalono Wieloletnią Prognozę Finansową Przasnysza na lata 2020 – 29 oraz budżet na 2020 rok. Finanse miasta, z uwzględnionymi poprawkami koalicji PPW (dawniej PPP) oraz PIS, uchwalono 9 głosami „za” przy 5 „wstrzymujących się”.

Podczas dzisiejszej sesji radni koalicji PPW i PiS przegłosowali zmiany w projekcie uchwały budżetowej na rok 2020 zaproponowanej przez burmistrza Łukasza Chrostowskiego. Zmniejszono środki na promocję, oświatę i instytucje kultury, zdjęto remont ulicy Żytniej, a w zamian wprowadzono remonty ulic Azaliowej, Brzoskwiniowej i Inżynierskiej oraz budowę boiska przy szkole.

Dyrektorzy szkół  alarmują, że cięcia wydatków w oświacie grożą ograniczeniem statutowej działalności, problemami z funkcjonowaniem placówek oraz zagrażają bezpieczeństwu uczniów. Przeciwko ograniczaniu wydatków zaproponowanym przez koalicjantów wielokrotnie sprzeciwiali się także dyrektorzy przedszkoli.

Do podobnych wniosków prowadzą ograniczenia w wydatkach na Miejski Dom Kultury i Miejską Bibliotekę Publiczną. Cięcia kwot przeznaczonych na promocję miasta to z kolei wybór pomiędzy istnieniem Miejskiego Klubu Sportowego, sięgającego swoją historią 1923 roku, a wszelkimi miejskimi imprezami, ponieważ środki na oba te cele znajdują się w jednym budżetowym paragrafie.

Zdejmujemy, ale dajemy więcej

Przypomnijmy, że dzisiejsza sesja była kontynuowana po przerwie, którą ogłoszono 30 grudnia. O godzinie 8.00 rano zwołano posiedzenie jednej z komisji Rady Miejskiej w celu przygotowania wniosku o zmianę w projekcie uchwały budżetowej. Wnioskodawcy (wniosek złożył radny PiS Bogdan Ćwiek) podkreślali, że nie zmniejszają środków na funkcjonowanie biblioteki, muzeum, MDK, szkół podstawowych, urzędu miasta i promocji, a wręcz odwrotnie – zwiększają – porównując projekt budżetu na 2019 r. z projektem budżetu na 2020 r.

Urzędnicy z kolei twierdzą, że jest to zestawienie niemiarodajne, ponieważ należy szacować rzeczywiste wydatki i zmiany w ciągu roku, nie zaś prognozę na rok 2019, która w toku realizacji budżetu ulegała wielokrotnym zmianom. Jak zauważają, zestawienia prezentowane przez radnych nie oddają istoty rzeczy, ponieważ porównano ze sobą wartości nieporównywalne. Wielokrotnie podkreślano, że projekt budżetu zaproponowany przez burmistrza zawiera wydatki inwestycyjne w wysokości podobnej do lat poprzednich.  Wyjątkiem jest rok 2019, w którym budżet inwestycyjny był rekordowy ze względu na kumulację zadań niewykonanych w 2018 r.

Chcemy budować ulice, ale jak pozyskamy środki

Burmistrz zapewniał, że wszelkie inwestycje zaproponowane przez koalicjantów będzie można wprowadzić w ciągu trwania roku budżetowego w miarę pozyskiwania środków, bez zagrożenia dla funkcjonowania najważniejszych sfer życia miasta.

Podobnego zdania jest radny Piotr Kołakowski, który zwracał uwagę, że powinno się wprowadzić więcej inwestycji, ale pod warunkiem, że znajdą się na ten cel środki. Jako przykład przywołał inwestycje planowane za poprzednika, które mimo, że były zapisane w budżecie, nie zostały wykonane. Tego typu sytuacją jest przebudowa ulicy Świerczewo, która widniała w uchwałach budżetowych przez wiele lat, ale do realizacji inwestycji dotychczas nie doszło. Podobnie rzecz się ma z basenem, który znajduje się w uchwałach, ale fizycznie nie ma na niego środków.

Radny Sławomir Czaplicki podnosił wątpliwości prawne, co do prawidłowości zwołania Komisji, ponieważ o ważnym posiedzeniu nie zawiadomiono w sposób prawidłowy wszystkich radnych.

Radni PiS oraz PPW uznali jednak, że wykorzystają swoją liczebną przewagę, uchwalając uchwałę w totalnym chaosie, nie licząc się z niczyimi uwagami. Cięcia dokonane w wielu paragrafach koalicjanci nazywają eufemistycznie „korektą” lub „dostosowaniem”, a miejski mecenas ocenia ich działania jako obstrukcję.

Problemy z realizacją tak procedowanej uchwały budżetowej spadną teraz na barki burmistrza, skarbnik Iwony Domańskiej, urzędników i dyrektorów miejskich jednostek organizacyjnych.

Dyrektorzy miejskich placówek zaniepokojeni

Przypomnijmy, że do urzędu wpłynęły pisma dyrektorów przasnyskich szkół, MDK, muzeum i biblioteki, którzy alarmują, że uszczuplone przez radnych środki nie wystarczą na utrzymanie i ograniczają wykonywanie przez nich zadań statutowych. To może stanowić podstawę uchylenia budżetu przez organy nadzoru. Z kolei cięcia w sferze promocji skutkować mogą brakiem organizacji takich wydarzeń jak Piknik Staropolski czy Dni Przasnysza.

Ostatecznie zmiany wprowadzono, większością 9 głosów do 5 wstrzymujących się. Teraz uchwała trafi do Regionalnej Izby Obrachunkowej celem zbadania jej zgodności z prawem. Jeśli RIO orzeknie, że z uchwały budżetowej Przasnysza wypadł trup, grozi nam, że przez cały 2020 rok miasto będzie funkcjonowało w trybie awaryjnym, realizując jedynie podstawowe zadania.

Jeśli w ten sposób uchwalony budżet pozostanie w obrocie prawnym, jego realizacja stanie pod znakiem zapytania, ponieważ od przerzucania środków pomiędzy paragrafami pieniędzy nie zrobi się więcej. Za to radni PiS i PPW udowodnili, że potrafią postawić na swoim, nie licząc się z głosami rozsądku. Warto aby wzięli pod uwagę, że energiczne mieszanie herbaty w filiżance nie powoduje, że napój zrobi się słodszy. Grozi za to przewróceniem naczynia.


Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
36 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kasia
Kasia
4 lat temu

Czyli nie zmienili zdania. I po co tak mieszać. Szkoda, że nie sluchaliscie dyrektorów.

Marta
Marta
4 lat temu

Padłam xD

Adam
Adam
4 lat temu

No i wyszło pięknie. Doszły nam 3 uliczki a w zamian pewnie poleci kilka etatów w szkołach, muzeum i bibliotece. Jak można sugerować, że instytucje sobie same pozyskają pieniądze.

Agata
Agata
4 lat temu
Reply to  Adam

Biblioteka tak bardzo chwalona przez Pana Burmistrza, właśnie została doceniona

Wkurzony
Wkurzony
4 lat temu
Reply to  Adam

Zawsze można trochę nauczycieli pozwalniać. Przecież klasy w podstawówkach mogą liczyć 40 uczniów. A jak w przyszłym roku pieniędzy na inwestycje w okręgach radnych znowu zabraknie, zawsze można ścieśnić do 50. Potem pomyśli się o likwidacji. Kto silniejszemu zabroni?

Magda
Magda
4 lat temu
Reply to  Adam

Tak pozyskają, co doskonale widać po ich wynikach i zestawieniu pozyskanych środków publikowanym chociażby na tym portalu. https://www.infoprzasnysz.com/wiemy-ile-srodkow-zewnetrznych-pozyskalo-miasto-przasnysz-w-2019-roku/
Ale każdorazowe uzyskanie dofinansowania to konieczność wkładu własnego.

Adam
Adam
4 lat temu
Reply to  Magda

Ja Panią rozumiem. Wiem że mamy świetlne placówki miejskie. Ale na sesji nawet prawnik mówił, że nie wolno warunkować budżetu od pozyskanych środków. Bo raz się uda, a następnym razem nie.

Waldek
Waldek
4 lat temu

Z czyjego okręgu te uliczki? Że były tak ważne kosztem obniżenia środków na funkcjonowania jednostek? Który z tych radnych ma aż tak wielkie poparcie wśród pozostałych kolegów radnych?

Przasnyszanka
Przasnyszanka
4 lat temu

A ja mam pytanie dlaczego właśnie te ulice? Który radny albo jego rodzina tam mieszka?

Waldek
Waldek
4 lat temu
Reply to  Przasnyszanka

smutne

Syn Zenka
Syn Zenka
4 lat temu

Świń przy korycie od nich nie odróżnię

Marek
Marek
4 lat temu

Droga Redakcjo, dlaczego usuneliscie mój wpis na temat radnego Ćwieka?
Tak się na sesji odgrażał, że będzie pozywał swoich krytyków. Czekam więc na działanie.

Gość
Gość
4 lat temu

Słuchając niektórych radnych to, aż wstyd, że tacy niekompetentni ludzie decydują o budżecie, nie mając pojęcia co dzieje się w oświacie. Dorośli dzieciom zgotowali ten los, nie biorąc pod uwagę konkretnych argumentów dyrektorów. W szkołach brak funduszy na wszystko. Żenada! Mam nadzieję, że kiedyś ktoś, ich z tego rozliczy.

Zenon Martyniuk
Zenon Martyniuk
4 lat temu
Reply to  Gość

My ich z tego rozliczymy przy następnych wyborach

kasia
kasia
4 lat temu

Miarą jakości budżetu jest wielkość inwestycji, one tworzą miejsca pracy i rozwijają miasto. Blisko trzykrotny spadek środków na inwestycje w 2020r. w stosunku do ubiegłego roku jest bardzo niepokojący. Wszystkie instytucje podległe miastu też muszą oszczędzać a nie tylko żądać. W/w artykuł
dzieli radnych na PiS, PSL itd. a przecież to są osoby z Przasnysza i jakieś dziwne sztuczne segregacje są bez sensu – w RM nie potrzebujemy politycznych podziałów. Analizując budżet nie widzę żadnego zagrożenia dla funkcjonowania jednostek podległych UM.

Adam
Adam
4 lat temu
Reply to  kasia

Oni sami się podzielili chwilę po tym jak oszukali mieszkańców po wyborach. Glosowalismy na PPP, a w rzeczywistości to był PiS.

Magda
Magda
4 lat temu
Reply to  kasia

To słabo Pani przeanalizowała.

Anonim
Anonim
4 lat temu
Reply to  kasia

A jakie miejsca pracy zagwarantuje inwestycja w ulice Azaliową i Brzoskwioniową? Bo raczej miejsca pracy zostaną utracone w jednostkach miejskich. Słuchała Pani radnego Ćwieka?

kasia
kasia
4 lat temu
Reply to  Anonim

Stanowiska budżetowe to strata w gospodarce miejsc pracy – abecadło ekonomii

imie
imie
4 lat temu
Reply to  Anonim

czyli lepiej będzie nie realizować inwestycji, aby kilka osób bez sensu nadal na nasz koszt przekładało papiery z lewej do prawej? mamy nadal brodzić w błocie i do tego utrzymywać darmozjadów?
i nie damy zarobić wykonawcy który odprowadzi podatki od swojego wynagrodzenia i da pracę swoim pracownikom, oraz da zarobić dostawcom materiałów?
co za dno intelektualne.

Anonim
Anonim
4 lat temu
Reply to  imie

A masz pewność, że wykonawca realizujacy inwestycję, płacący wynagrodzenia i podatki bedzie z terenu miasta czy tez powiatu? To rozumiem, że wiesz już jak będą riztrzygniete przetargi i kto zaoferuje najnizsza cenę…

imie
imie
4 lat temu
Reply to  Anonim

nie ma pewnosci ze wykonawca bedzie z terenu miasta albo powiatu. ale bedzie to najlepszy wykonawca wg kryteriow przetargu w trybie PZP.
Najważniejsze ze bedzie budowana infrastruktura oraz byc moze – zgodnie z tym co ktos tam napisał powyzej – zmniejszą się koszty w urzędzie na płace urzędników którym logicznie rzecz biorąc zależy tylko na tym aby żadne drogi nie powstawały, bo tylko w takim scenariuszu mają zapewnioną robotę.

Wkurzony
Wkurzony
4 lat temu
Reply to  kasia

Pani Kasia przeanalizowała budżet i nie widzi zagrożenia dla funkcjonowania szkół. Dyrektorzy szkół przedłożyli plany finansowe i po raz pierwszy w historii miasta biją na alarm, wysyłając pisma o ograniczeniu statutowej działalności, ale pani Kasia i radni PiS PPP wiedzą przecież lepiej.

imie
imie
4 lat temu

brawo radni PIS i PPW! najpierw inwestycje mające na celu ucywiizowanie warunków życia mieszkanców, czyli przede wszystkim infrastruktura, a dopiero potem fajerwerki mające na celu umożliwienie promowania się stałej ekipie od pozowania do zdjęć i pisania w mediach społecznościowych.

Waldek
Waldek
4 lat temu
Reply to  imie

To kłamstwo! Trzeba rozumieć na czym polega budżet. Wydatki bieżące nie powinny ustępować wydatkom majątkowym. Nie chodzi tu o promocje, ale o koszty funkcjonowania szkół. Panie/Pani mieszkańcu danej uliczki objętej najpewniej tym budżetem.

imie
imie
4 lat temu
Reply to  Waldek

1) napisałem najpierw infrastruktura potem fajerwerki. nie pisałem nic o kosztach oświaty.
2) zgodnie z komentowanym artykułem, cięcia dotyczą. m.in. promocji miasta, imprez, pikników. I bardzo dobrze, w mojej ocenie przed imprezami pierwszeństwo ma infrastruktura.

Krzysztof
Krzysztof
4 lat temu
Reply to  imie

Trzecie zdanie tego tekstu wspimina rowniez oświatę. Czytanie ze zrozumieniem się i kłania, zapraszam do biblioteki

imie
imie
4 lat temu
Reply to  Krzysztof

ktore zdanie MOJEGO tekstu wspomina oświatę? to jak to było z tym czytaniem ze zrozumieniem ? 🙂

Krzysztof
Krzysztof
4 lat temu
Reply to  imie

Tekstu, do którego się odnosisz, do którego odnosi się cała ta dyskusja a więc artykułu zamieszczonego na portalu. Sam piszesz „zgodnie z komentowanym artykułem…” Widzę, że nie tylko czytanie ze zrozumieniem ale i logiczne myślenie jest u Ciebie problemem 🙂

imie
imie
4 lat temu
Reply to  Krzysztof

Nie pisałem nic o oswiacie a jedynie odnioslem sie do tekstu w ktorym byla mowa o cieciach w roznych obszarach, w tym w oswiacie, ale tez w szczególnosci w imprezach.

Napisałem ze wg mnie pierwszenstwo przed IMPREZAMI ma infrastruktura.

Ktoś tam nie zrozumiał więc zapytałem w ktorym miejscu moj tekst odnosi sie do oswiaty.

W odpowiedzi jakis yntelygęt tryumfalnie obwieszcza ze o oswiacie jest mowa w tekscie pod ktorym są niniejsze komentarze 🙂 a więc to ja nie umiem czytać ze zrozumieniem ani logicznie wnioskować 🙂

Logiczne, prawda ? 🙂

Ania
Ania
4 lat temu

To radni PPP i PiS? A ja myślałam, bo ludzie tak mówią, że to odgórnie sterowane z sąsiedniego urzędu. Jak sie nie opamietaja to im podziekujemy. Brawo dla tych co są niezależni i walczą o mieszkańców a nie z nimi. Radni PSL, Mieszkańcy z Regionu i Bezoartyjni tak trzymajcie. PPP i PiS już dziękujemy.

Daniel
Daniel
4 lat temu
Reply to  Ania

Zasłoną dla konfliktu politycznego między większością, a mniejszością są trzy małe uliczki, które mają usprawiedliwiać ten konflikt. Państwo Radni…. Wy pracujecie nad budżetem miasta, a nie nad pogłębianiem kryzysu politycznego w tym mieście…

Magdalena
Magdalena
4 lat temu

wstyd radni którzy są bezradni….biblioteka jest czymś się pochwalić i inne promocje tak samo a pan manager z ABB wstyd karierowicz i lans?reszta tak samo i to wszystko ludzie oglądają i maja wiedzę na kogo głosować ?

Daro
Daro
4 lat temu

Taka przepychanka będzie co roku i nie jest to walka o dobro miasta tylko pokazywanie kto ma więcej głosów. Ja to widzę jako rykoszet poparcia przez burmistrza bylego starosty.

Futerko
Futerko
4 lat temu

A co z tym audytem panie burmistrzu?

Zenek
Zenek
4 lat temu

Piszcie do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (dla „inteligentniejszych” Premiera) niech zlikwidują miasto Przasnysz. Tak uczyniono z pewną gminą w Zachodniopomorskiem. Długi i majątek przejmuje Skarb Państwa, a terytorium dzieli się pomiędzy ościenne gminy. Po co się męczyć i żyć w mieście, które jest nieudolne i na nic je nie stać? Po co mi, obywatelowi taki samorząd terytorialny, który o mnie nie dba, nie zapewnia niczego i nic nie może zrobić! Zastanówcie się. A ostatni zgasi światło w rynku. Orkiestra zagra tusz. Rozejść się…