Budki dla jerzyków w Przasnyszu już są. Wiemy gdzie.

Pod koniec kwietnia informowaliśmy o pomyśle radnego Piotra Kołakowskiego, dotyczącym instalacji budek lęgowych dla jerzyków, które pomogą uchronić przasnyszan przed plagą uciążliwych insektów. Jerzyki to niestrudzeni zabójcy wszelkiego rodzaju robali. Dziś miasto poinformowało, że pomysł został zrealizowany. Wiemy, gdzie pojawiły się budki.

 

Jerzyk jest ptakiem zasiedlającym głównie miasta, gdzie gniazduje przede wszystkim na murowanych, wyższych budynkach. Budkę lęgową umieszcza się jak najwyżej, najlepiej na ścianie powyżej drugiego piętra, ale w miejscu, gdzie ptaki mają swobodny dolot. Jerzyki często gniazdują w koloniach, można powiesić dla nich kilka budek na jednym budynku.

Tak właśnie zrobiliśmy! – informuje urząd miasta. – Budki lęgowe zostały umieszczone na budynku Szkoły Podstawowej nr 1, Szkoły Podstawowej nr 2, Szkoły Podstawowej nr 3, Miejskiego Przedszkola nr 1, Miejskiego Przedszkola nr 2 oraz Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Pozostaje nam wierzyć, że jerzyki szybko zadomowią się przygotowanych dla nich domkach i zapewnią nam wolność od komarów, much i kleszczy. Wiemy także, że pomysł radnego spotkał się z dużą sympatią mieszkańców, dlatego radny po konsultacjach prowadzonych z Nadleśnictwem Przasnysz, zamierza ustalić, o jakie inne pożyteczne gatunki ptaków warto zadbać w naszym mieście. Być może dzięki budkom lęgowym uda się przywrócić choć część małego ptactwa, które zniknęło z Przasnysza z powodu masowych wycinek, ogławiania drzew i pozbawienia ich miejsc lęgowych.

O korzyściach wynikających z obecności jerzyków oraz innych ptaków w przestrzeni miejskiej informowaliśmy tu:

Przasnysz. Sposób na plagę komarów i kleszczy? Budki lęgowe dla jerzyków!


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hh h
Hh h
3 lat temu

Super, teraz kolej na budki dla bezdomnych…

Remix
Remix
3 lat temu

A gdzie inwestorzy, których burmistrz obiecywał tak silnie pozyskiwać?