Branża hodowców trzody protestuje wobec drakońskich podwyżek za świadectwa zdrowia dla świń

Polski Związek Hodowców i Producentów Trzody Chlewnej „POLSUS” stanowczo protestuje wobec drastycznego wzrostu stawek opłat za kontrolę i wystawienie świadectwa zdrowia dla świń przez powiatowych lekarzy weterynarii, publikując stosowne oświadczenie.

 

Tak drastyczna podwyżka jest dla rolników niezrozumiała. W związku z tym POLSUS zwrócił się do wicepremiera i ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka oraz głównego lekarza weterynarii Pawła Niemczuka z prośbą o weryfikację gigantycznej podwyżki.

 

Przypomnijmy, że zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 29 lipca 2022 r. w sprawie stawek opłat za czynności wykonywane przez Inspekcję Weterynaryjną, opłata podstawowa za wystawienie świadectwa zdrowia zwierząt wzrosła z 10,00 do  112,80zł.

„W grupie macior, loszek i knurów bardzo często sprzedawane są pojedyncze sztuki. Wg nowych stawek koszt świadectwa weterynaryjnego przy sprzedaży jednej sztuki na dzień dzisiejszy stanowi 10 – 15% wartości sprzedanego zwierzęcia. Jest to sprzeczne z próbą odbudowy i zapobieżenia upadkowi hodowli i produkcji trzody chlewnej w gospodarstwach rodzinnych” – czytamy w oświadczeniu Polskiego Związku Hodowców Trzody.

 

M.Jabłońska

 

Sprawdź również
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ANDRZEJ
ANDRZEJ
1 miesiąc temu

„Polski Związek Hodowców Trzody ” pisze -„macior ” Ja wiedziałem ,że maciorka to owca a świnia to locha . Patrzcie jak to się zmienia ,że człowiek nie nadąża nawet ze zmianą nazewnictwa. Nie chce mi się wierzyć by PZHT nie wiedział co to locha a co maciora .

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
1 miesiąc temu
Reply to  ANDRZEJ

Przecież maciora to świnka, która ma małe prosiaczki. Więc o co Ci chodzi?

Amator
Amator
1 miesiąc temu

Trzeba uwalić polskiego rolnika żeby nie przeszkadzał we wciskaniu importowanego g… . Przy okazji lepiej też się będzie powodzić molochom z nastawami po 10 000 sztuk.

Last edited 1 miesiąc temu by Amator
Rolnik
Rolnik
1 miesiąc temu

PiS niszczy Polska produkcje żywności. Teraz to będą przywozić zagranicy tuczniki albo pułtusze bo i tak już przywożą.