Brak ulicy najsłynniejszego starosty Przasnysza zwanego „Młotem na Kozaków” to poważne zaniedbanie – uważa mieszkaniec

Do Rady Miasta Przasnysz zwrócił się mieszkaniec, który wnioskuje o nadanie jednej z ulic miasta Przasnysz imienia „najsłynniejszego w historii Starosty tego miasta Księcia na Wiśniowcu, Łubniach i Chorolu”. Rada odpowiada.

 

Starosta o którego nadanie imienia jednej z ulic wnioskuje mieszkaniec to Jeremi Wiśniowiecki (żył w latach 1612 – 1651).

„Był jednym z najwybitniejszych dowódców wojsk koronnych, zasłynął w walkach z Tatarami i zbuntowanymi Kozakami. Zdobył sobie miłość i uznanie całej szlachty polskiej wspaniałą obroną Zbaraża, od całej potęgi Kozacko – Tatarskiej wielokrotnie przeważającej liczbą i uzbrojeniem. Dzięki jego radom i pomocy Król Jan Kazimierz odniósł wspaniałe zwycięstwo pod Beresteczkiem. Książę Jeremi Wiśniowiecki ur. 17.08.1612, a zmarł sterany trudnościami wojennymi w wieku 39 lat czyli bardzo młodo. Jednak jego sława wśród całej szlachty była tak wielka, że po abdykacji Króla Jana Kazimierza w 1668 wybrała jego nieudolnego syna królem Polski. Elekcja ta była tak niespodziewana, iż na godzinę przed nią nikt nie myślał, uważano iż wygra Kandydat popierany przez Francję lub Austrię” – pisze w uzasadnieniu mieszkaniec.

 

Dodaje, że brak ulicy Jeremiego Wiśniowieckiego w Przasnyszu uważa „za poważne zaniedbanie, które należałoby jak najszybciej naprawić”.

Do wniosku odniosła się już Rada Miejska i burmistrz Łukasz Chrostowski, który stwierdził, że wniosek zostanie wzięty pod uwagę przy najbliższej sprawie nadania nazwy ulicy.

„Rada Miejska rozstrzyga w przedmiocie takich wniosków w ramach uchwał dotyczących nazewnictwa ulic. W przypadku wpływu do tutejszej Rady takiego projektu uchwały Pański wniosek zostanie wzięty pod uwagę. Jednocześnie informuję, że do urzędu wpływa szereg konkurencyjnych propozycji nazw, a dotychczasowa praktyka wskazuje, że priorytetowo wybierano nazwy osób bezpośrednio związanych z Przasnyszem. Na chwilę obecną do agendy spraw Rady Miejskiej nie wpłynął projekt uchwały dotyczący nadania nazwy ulicy” – odpisała mieszkańcowi z kolei, przewodnicząca rady miejskiej, Krystyna Sawicka.

A co Wy sądzicie? Czy Jeremi Wiśniowiecki powinien Waszym zdaniem mieć w Przasnyszu swoją ulicę?

 

ren

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
11 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Pasjonat
Pasjonat
1 rok temu

Oczywiście ! Kolejne osoby, które powinny otrzymać swoje ulice to Zenon Kiembrowski, Władysław Otłowski, Maria Kaczyńska, Marian Arct, Edmund Zdanowski, Zenobia Jeliñska, Andrzej Bieńkowski

Adam
Adam
1 rok temu
Reply to  Pasjonat

Czy to możliwe żeby w Przasnyszu nie było ulicy powieszonych podczas wojny wymienionych przez Ciebie bohaterów? Jesteś pewien że nie ma?

Boguś
Boguś
1 rok temu

Jakie szczęście że nie palowal Ukraińców… a nie czekaj nie było takiej nacji… do lat 20 XX wieku

Anna
Anna
1 rok temu

I mądrze Pani Sawicka mówi. Najpierw nasi lokalni bohaterowie.

Jeremi
Jeremi
1 rok temu

Pffff tez mi autorytet. Dbał o interesy szlachty. Postać Wiśniowieckiego została wyidealizowana w Trylogii Henryka Sienkiewicza, jednak już wśród XIX-wiecznych historyków książę budził kontrowersje, głównie ze względu na bardzo brutalną formę sprawowania władzy, która jednak umożliwiła mu przejęcie i utrzymanie wielu kresowych posiadłości. Dużo wątpliwości budzi również stosowana przez Jaremę polityka tłumienia powstania Chmielnickiego, poprzez stosowanie okrutnych represji[22] (m.in. wbijania na pal), choć należy podkreślić, że ówczesne prawo, np. za napad na drodze przewidywało łamanie kołem, ćwiartowanie żywcem lub właśnie wbicie na pal. Jeremi wykonywał na Kozakach kary przewidziane ówczesnym prawem dla rozbójników, uznając, że na nie zasłużyli. Należy jednocześnie… Czytaj więcej »

Bad Wolf
Bad Wolf
1 rok temu
Reply to  Jeremi

Czy pisząc o „powieści biograficznej” z 2018 roku, masz na myśli książkę W. Tomkiewicza? Jeżeli tak to informuję cię, że pierwsze wydanie tej książki miało miejsce w 1933 roku.

Pasjonat
Pasjonat
1 rok temu
Reply to  Jeremi

Wikipedia …

🙃ktm
🙃ktm
1 rok temu

Eugeniusza Lipińskiego Mrówki proponuję ulicę

Mieszczuch
Mieszczuch
1 rok temu

Miasto ostatnimi czasy słynie z nadawania dziwnych nazw ulic, co więcej.. z błędami, więc warto wszystko dobrze sprawdzić 😆😆

Pasjonat
Pasjonat
1 rok temu
Reply to  Mieszczuch

Proponuje poczytać, a dopiero się wypowiadać 🙂 Za dużo wolnego czasu na emeryturze, dlatego przejść się po mieście i chociaż papierki pozbierać.

Klaudiusz
Klaudiusz
1 rok temu
Reply to  Mieszczuch

Rzeczywiście mamy Miejski Dom Kultury im. Stanisława Ostoi-Kotkowskiego i ulicę im. Stanisława Ostoja-Kotkowskiego. Czy Ci dwaj panowie byli spokrewnieni?