Brak różyczki i świnki, ospa w odwrocie. Dominacja Covid-19 – tak chorowaliśmy w 2021 roku w powiecie przasnyskim

W 2021 nie chorowaliśmy na odrę, różyczkę, krztusiec i świnkę. Ospa też pojawiała się rzadziej niż dotychczas. Powiat przasnyski zdominował Covid-19.

 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przasnyszu podsumował 2021 rok. W tym okresie przeprowadzono 12628 wywiadów epidemiologicznych. Jak się okazuje, ilość zarejestrowanych zachorowań na choroby zakaźne była większa w porównaniu z rokiem ubiegłym. Jedną z przyczyn była trwająca w Polsce i na całym świecie epidemia Covid-19.

 

Ospa w odwrocie i mała liczba zatruć pokarmowych

– Ilość odnotowanych zachorowań  na ospę wietrzną w 2021 roku była znacznie niższa w porównaniu z rokiem ubiegłym – odpowiednio 265 do 87 przypadków. Podobnie jak w ubiegłym roku nie zarejestrowano zachorowań na różyczkę, świnkę oraz krztusiec. Nie odnotowano zachorowań na odrę (ostatnie zachorowania miały miejsce w 1998 r.) – informuje Maria Śliwińska, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Przasnyszu.

 

Rok 2021 nie był też rokiem zatruć pokarmowych. Sanepid odnotował tylko 8 przypadków wywołanych pałeczkami Salmonella. Nie zarejestrowano także żadnego ogniska zbiorowego zatrucia pokarmowego. Odnotowano za to 35 przypadków bakteryjnych zakażeń jelitowych. Większość z nich wywołały laseczki beztlenowe Clostridium difficile. Pojawiło się 17 przypadków wirusowych zakażeń jelitowych, w tym 10 zachorowań wywołanych przez rotawirusy oraz 7 o bliżej nieokreślonej etiologii.

 

Grypa i zachorowania grypopodobne

Przasnyski Sanepid prowadził monitoring zachorowań grypopodobnych i grypy oraz ostrych zakażeń dróg oddechowych, które były raportowane przez placówki powiatu w tak zwanych meldunkach tygodniowych.  W 2021 roku, nie tylko w okresie grypowym, zanotowano 29520 zachorowań.

– Większość przypadków zachorowań grypopodobnych zdiagnozowano na podstawie objawów klinicznych, co powoduje ich stosunkowo niską wiarygodność etiologiczną. Z powodu objawów oddechowych w przebiegu tych zachorowań hospitalizowano 144 osoby. Tylko 1 ze zgłoszonych zachorowań na grypę potwierdzono badaniami laboratoryjnymi (w roku 2020 – 53 przypadki).  W roku 2021 diagnostyka zakażeń oddechowych skupiona była na badaniach Covid-19 – informuje Śliwińska.

 

Choroby przenoszone droga płciową

Akcje informacyjne związane z chorobami przenoszonymi drogą płciową, jak się okazuje w przypadku powiatu przasnyskiego przynoszą efekty. W ubiegłym roku nie zarejestrowano bowiem zachorowań na choroby przenoszoną drogą płciową oraz nie odnotowano nowych przypadków zakażenia wirusem  HIV.

 

Pojawiły się podejrzenia gruźlicy

Gruźlica to bardzo ciężka choroba bakteryjna, która nadal powszechnie występuje na całym świecie. U większości zakażonych przebiega w sposób bezobjawowy. Osłabienie układu immunologicznego, na przykład na skutek starzenia się organizmu lub z powodu przebiegu chorób, może jednak doprowadzić do rozwinięcia się pełnoobjawowej choroby. Podejrzenia zachorowania na gruźlicę pojawiły się w powiecie przasnyskim.

– Realizując obowiązek nadzoru nad otoczeniem osób chorych na gruźlicę przeprowadzono 13 wywiadów w związku z otrzymaniem zgłoszeń ZLK – 2. Ogółem pod nadzór przekazano 17 osób z otoczenia chorych. Jedna osoba chora miała kontakt ze zwierzętami gospodarskimi. Informację przekazano do Powiatowego Lekarza Weterynarii. W roku sprawozdawczym nie zarejestrowano zgonów z powodu gruźlicy – dodaje dyrektor.

 

Ponad 650 hospitalizowanych i 132 zgony

W roku ubiegłym Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologicznej w Przasnyszu odnotowała 3128 zachorowań na COVID-19 spowodowane wirusem SARS-CoV-2. Hospitalizacji poddanych było 657 pacjentów oraz odnotowano 132 przypadki zgonów związanych z wirusem.

– Wdrożenia masowych szczepień było ogromnym wyzwaniem planistycznym, organizacyjnym i logistycznym umożliwiającym zapanowanie nad pandemią. Według danych z serwisu gov.pl w pełni zaszczepiona jest połowa mieszkańców powiatu przasnyskiego – dodaje.

Na terenie powiatu przasnyskiego zostały zgłoszone 2 przypadki niepożądanych zdarzeń po szczepieniu COVID-19. Jeden z nich był łagodny, a drugi poważny.

 

j.b.

Sprawdź również
guest
4 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Martynka
Martynka
7 miesięcy temu

Na czym opera się autor artykułu? Na faktycznym stanie (niemożliwe do określenia) czy na diagnozie lekarskiej, bo to dwa różne źródła? Żenada! Teraz już nawet chorujemy i umieramy wyłącznie na to, na co jest dozwolone!

Adam
Adam
7 miesięcy temu
Reply to  Martynka

Moze naucz się czytać ze zrozumieniem. Pierwsze zdanie już mówi skad są dane. SANEPID.

Bronek
Bronek
7 miesięcy temu

czekamy na odrę, gruźlicę , różyczkę ze wschodu… jedni nie pojechali na świeta do mamy i taty, dziadków bo kowid, mimio 3 dawek wyrobu medycznego nosili nic nie dające maseczki a teraz przyjmują uchodźców i jeszcze misiaczki robią na fotach… brawo.

Karol
Karol
7 miesięcy temu

Warto czasem wejść na zaszczepsiewiedza pl bo można komuś uratować życie. Sam przekonałem rodziców do zaszczepienia się przeciw covid i grypie dzięki tej stronie.