“Boże Ciało” w Przasnyszu i powiecie przasnyskim.

Wczoraj 31 maja, obchodziliśmy “Boże Ciało”. Przez Przasnysz oraz cały powiat przasnyski przeszły procesje wiernych chcących upamiętnić Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w ciało i krew Chrystusa.

Boże Ciało, czyli Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to święto ruchome. Obchodzimy je co roku, dokładnie 60 dni po Wielkanocy, w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej. Boże Ciało może wypaść między 21 maja, a 24 czerwca. W tym roku obchodziliśmy je 31 maja. Boże Ciało jest świętem nakazanym, co oznacza, że w ten każdy wierny ma obowiązek uczestniczyć we mszy świętej. W Polsce jest to także dzień ustawowo wolny od pracy.

Jest to święto o stosunkowo krótkiej tradycji, z historią krótszą niż 1000 lat. W 1246 roku zostało ustanowione dla diecezji Liège na terenie dzisiejszej Belgii. Zrobił to tamtejszy biskup pod wpływem mistycznych wizji Julianny z Mort Cornillon. Już 6 lat później uroczystość została rozszerzona na całe terytorium ówczesnych Niemiec. Dla całego Kościoła uroczystość miała zostać wprowadzona w 1264 roku przez papieża Urbana IV.

Obchody w naszych parafiach.

Fara Przasnysz

Chorzele.

Jednorożec. (fot. M.W. Kmoch)

 

Źródło gazeta.pl
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments