Boom na budowę domów w powiecie przasnyskim słabnie. Mieszkańców odstraszyły ceny?

Pozwolenia na budowę siedmiu bloków mieszkalnych i 157 domów jednorodzinnych wydał Wydział Budownictwa w Starostwie Powiatowym w ubiegłym roku. Zainteresowanie budową domu bez zezwolenia „ogranicza się do zapytań”.

 

W 2021 roku w powiecie przasnyskim pomimo pandemii dość prężnie rozwijało się budownictwo mieszkaniowe. Jak informuje Starostwo Powiatowe w Przasnyszu, w ubiegłym roku wydział budownictwa wydał trzy pozwolenia na budowę budynków wielorodzinnych. Pozwolenia dotyczyły aż 7 bloków mieszkalnych.

Wyjątkowym zainteresowaniem cieszyła się budowa domów jednorodzinnych. W roku 2021 wydano aż 157 pozwoleń na budowę budynków mieszkalnych jednorodzinnych, podczas gdy rok wcześniej takich pozwoleń wydano 130. Wzrost jest niemały, biorąc pod uwagę fakt, że w latach 2017-2019 pozwoleń na budowę budynków jednorodzinnych wydawano rocznie około 100.

 

Od nowego roku 2022 zainteresowanie budownictwem zarówno osób marzących o własnym domu, jak i inwestorów budujących bloki, jest znacznie niższe.

– Pod koniec ubiegłego roku, ani w tym roku wydział budownictwa nie wydawał jeszcze pozwoleń na budowę budynków wielorodzinnych. „Boom” na budowanie domów jednorodzinnych w chwili obecnej można określić jako umiarkowany w porównaniu z rokiem 2020 i 2021 – mówi nam Magdalena Kowalewska, kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego i Promocji w Starostwie Powiatowym w Przasnyszu.

Od początku roku do połowy marca wydano dotychczas 20 pozwoleń na budowę takich budynków. Spadek zainteresowania budową można zapewne tłumaczyć galopującym wzrostem cen materiałów budowlanych, z którym mamy do czynienia od kilku miesięcy. Szacuje się, że ceny wzrosły w porównaniu do poprzedniego roku średnio o 27 proc. Rekordowe wzrosty zanotowały izolacje termiczne, których cena poszybowała w górę o ponad 70 proc. Sytuacja się nie poprawia. Jak informują specjaliści z branży, wojna na Ukrainie, a wraz z nią wzrost cen surowców na rynkach światowych, przyczynią się do dalszego wzrostu cen materiałów budowlanym na polskim rynku.

 

Z pomocą dla rodzin marzących o własnym domu z ogródkiem przyszedł rząd, który w ramach programu Nowy Ład ogłosił, że domy o powierzchni do 70 metrów kwadratowych można dziś wybudować bez zezwolenia. Wprowadzone przepisy miały uprościć cały proces budowy. Choć przeciwnicy takiego rozwiązania obawiali się, że przepis doprowadzi do chaosu architektonicznego, to jak się okazuje niepotrzebnie. W powiecie przasnyskim zainteresowanie budową takiego domu nie jest duże.

– W przypadku domów do 70 m2 jak na razie zainteresowanie mieszkańców ogranicza się do zapytań, ale nie mieliśmy jeszcze żadnego zgłoszenia budowy takiego budynku – mówi nasza rozmówczyni.

 

ren

Sprawdź również
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments