Bon turystyczny ma trafić do ponad 6 mln dzieci. Kiedy wejdzie w życie i co zrobić, aby go otrzymać?

Polski Bon Turystyczny to rozwiązanie wspierające zarówno polskie rodziny, jak i branżę turystyczną. Będą mogły z niego skorzystać osoby, które pobierają świadczenie 500+ i przeznaczyć go na wypoczynek w Polsce. Przewidziano dodatkowe wsparcie dla dzieci niepełnosprawnych.

 

Sejm uchwalił ustawę o Polskim Bonie Turystycznym 19 czerwca. 30 czerwca projektem zajęła się senacka komisja.

„Jeżeli ustawa byłaby przyjęta w lipcu, to rozwiązania prawne chcielibyśmy wdrożyć jeszcze w tym samym miesiącu. Są one bardzo oczekiwane przez branżę turystyczną” – mówił Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP. Podkreślał także, że bon służy bezpośrednio 6 milionom polskich dzieci.

„To 500 zł do dyspozycji na każde dziecko. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością dajemy dodatkowy bon także w wysokości 500 zł. To środki, które mogą być wykorzystane bezpośrednio – czy to w trakcie pobytu wakacyjnego, czy feryjnego” – uzupełnił Mucha.

O szczegółach programu mówił także dr Dominik Borek, zastępca dyrektora w Departamencie Turystyki Ministerstwa Rozwoju. Według niego wartość programu opiewa na kwotę między 3,6 a 4 mld zł do końca 2021 roku.

Z bonu ma skorzystać ponad 6 milionów dzieci do 18. roku życia, w tym blisko 300 tys. z różnego typu niepełnosprawnościami. „Programem zostaną także objęte maluchy, które urodzą się trakcie jego trwania oraz dzieci, które uzyskają wtedy orzeczenie o niepełnosprawności” – mówił dr Borek.

 

Bon to uzupełnienie 500 +. Co zrobić, by go zdobyć?

Bon, powiązany ze świadczeniem 500+, będzie uzupełnieniem tego wsparcia. Ma zmniejszyć nierówności dochodowe w Polsce. Intencją projektu jest zwiększenie aktywności turystycznej Polaków oraz wsparcie turystyki krajowej.

Aby skorzystać z bonu, należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Po uwierzytelnieniu się w systemie osoba uprawniona będzie miała dostęp do listy miejsc, w których taki bon może być realizowany. Można będzie wybrać jedno z nich, sprawdzić, co jest atrakcyjnego w pobliżu, a następnie zarezerwować pobyt, podając kod swojego bonu.

„Bon będzie elektroniczny, w formie ciągu cyfr, który będziemy podawać, chcąc dokonać płatności. W swoim profilu klient będzie widział, ile mu jeszcze pieniędzy zostało” – opisywał Rafał Truszkowski, wicedyrektor Departamentu Rozwoju Usług IT z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W programie będą mogli uczestniczyć przedsiębiorcy organizujący imprezy realizowane na terenie Polski, z drugiej strony przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi hotelarskie. „Mamy tu na myśli bardzo szerokie spektrum podmiotów, łącznie z właścicielami gospodarstw agroturystycznych. Jeśli chodzi o turystyczne obiekty noclegowe, które mają 10 i więcej pokoi, jest ich w Polsce ponad 11 tys. Ale grupa beneficjentów programu będzie większa, bo np. rolnicy często wynajmują 1 czy 2 pokoje” – mówił Borek.

Poza wspomnianymi powyżej podmiotami bony będą mogły też realizować organizacje pożytku publicznego, zarówno w zakresie usług hotelarskich jak i pakietów turystycznych. „W tym przypadku imprezy te muszą być organizowane okazjonalnie, na zasadach niezarobkowych, dla ograniczonej grupy osób” – dodał Borek.

 

źródło: Centrum Prasowe PAP, oprac. M. Jabłońska


 

guest
17 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
11 miesięcy temu

Czekam na program Grecja Plus…

Póki co bal na Titanicu trwa…

Co jeszcze rozdamy przed wyborami? Bony na fryzjera? A może na masaże? Przecież te branże też ucierpiały.

Borsuk
Borsuk
11 miesięcy temu

Przed rokiem 2015 to dopiero rozdawnictwo kwitło, na skalę europejską. To był dopiero rozmach zwłaszcza za czasów Globalnego myśliciela kiedy to wspomagano m.in.międzynarodowy fundusz walutowy. Zamiast polskich dzieci , różne sieci handlowe , Lidle ,Le klerki itp. oferując im darmowe grunty , zwolnienia z podatków byle tylko po odpowiedniej gratyfikacji dla decydentów zaczęły drenować kieszenie ubożejącego społeczeństwa! Zadłużono więc ekspresowo na kolejne 500 mld zł budżet, zasłaniając się kryzysem i zieloną wyspą zarazem! A za uzyskane dotacje budowano najdroższe autostrady , które sypały się jeszcze przed zakończeniem inwestycji , porty lotnicze , stadiony , a nawet ekrany antyhałasowe i słupki… Czytaj więcej »

jas
jas
11 miesięcy temu
odpowiada  Borsuk

Borsuku, bardziej trafnie nie można było tego opisać 👍👍👍

Borsuk
Borsuk
11 miesięcy temu
odpowiada  jas

Dzięki.Jest tu taki jeden “prawdziwy” (on taki prawdziwy, jak platforma -obywatelska)nie napiszę więcej.Drugą Grecję nam wróży (chyba mu dużo płacą)bo wszystko neguje.Nie podoba mu się że ludzie dostają 500+,300+,13emerytura itd.Teraz bon mu się też nie podoba.
A przecież Ci co dostają,podatki też płacą.
Nad morze Polskie nie wyjeżdża,tylko za granicę.Pewnie mu przeszkadzają dzieci Polskie,które wreszcie dostały szansę wyjazdu i zobaczenia jak wygląda Polskie morze.
Licho z nim,pewnie tak mu każą,to pisze,a rubelki lecą.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
11 miesięcy temu
odpowiada  Borsuk

Nie podoba mi się rozdawnictwo na lewo i prawo. Co w tym złego?

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
11 miesięcy temu
odpowiada  Borsuk

Nie wiem skąd te brednie skopiowaleś. Ale po pierwszym akapicie odechciało mi się czytać. Poczytaj sobie, jak to dokładnie z tym MFW było. Polska nie wyłożyła nawet jednego Euro w gotówce. Udzieliła wyłącznie gwarancji kredytowych. Wiesz co to takiego? Pewnie nie bardzo.

Armię umacniał Antoni Smoleński, kupując śmigłowce, których nie ma do dziś.

I nie wiem,co nazywasz reformą sadownictwa. Obsadzenie kierowniczych stanowisk swoimi ludźmi to jest reforma???

Reszty bełkotu nie chce mi się komentować.

Last edited 11 miesięcy temu by Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
11 miesięcy temu
odpowiada  Borsuk

Przeczytałem jeszcze raz Twoje wypociny. Nie wiem co bierzesz, ale bierz połowę. I nie wierz TVP!

Borsuk
Borsuk
11 miesięcy temu

Ty się powinieneś podpisywać nickiem:zryty beret przez tefałen

Janusz
Janusz
11 miesięcy temu

Hmmm… jednak zmienny… A miał nie czytać…

hmmmmm
hmmmmm
11 miesięcy temu
odpowiada  Borsuk

Super napisane ! Prawdziwkowi mózg się zlasował do tego stopnia , że uruchomił kilka swoich kont , aby minusować ile trzeba !

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
11 miesięcy temu
odpowiada  hmmmmm

Weryfikacja użytkownika jest po IP gamoniu.

Henryk
Henryk
11 miesięcy temu
odpowiada  Borsuk

zgadzam się w 100% ze słowami Borsuka.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
11 miesięcy temu
odpowiada  Henryk

Masz oczywiście prawo.

Borsuk
Borsuk
11 miesięcy temu

Brawo Polski rząd!!
Dziękuję że dbacie o Polską gospodarkę i Polskie rodziny.
A Rostowski ten z Bydgoszczu powiedział że “piniędzy nima i nie będzie”
Ale mafie paliwowe miały.
To dopiero majstersztyk Po i Psl

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
11 miesięcy temu
odpowiada  Borsuk

A teraz są piniędze? Skąd niby?

Ile tym razem pożyczyliśmy? Kto to odda? Te same dzieci, które teraz tę kasę dostaną. Tylko nie 500, a pewnie ze 2 razy tyle.

Ronaldinio
Ronaldinio
11 miesięcy temu

A może COŚ dla ludzi, którzy na te rozdawnictwo pracują?

Martyna
Martyna
11 miesięcy temu

a ja się pytam kiedy będzie wsparcie dla pracujących i płacących składki? bo to MY utrzymujemy ten budżet. dlaczego ktoś kto nie wkłada do wspólnego worka z niego wyciaga najwięcej?? dlaczego nie ma pit dzielonego na dzieci, np mam 3 dzieci to dzielę dochó na 5 osób (dzieci i małżonek) bo przeciez dzieci trzeba utrzymać. ale nie Ty tyrasz i moze dostaniesz 500plus a ktoś na to leje i bimba i ma 3x 500plus plus dodatki, zapomogi i zasiłki!