Bon turystyczny ma trafić do ponad 6 mln dzieci. Kiedy wejdzie w życie i co zrobić, aby go otrzymać?

Polski Bon Turystyczny to rozwiązanie wspierające zarówno polskie rodziny, jak i branżę turystyczną. Będą mogły z niego skorzystać osoby, które pobierają świadczenie 500+ i przeznaczyć go na wypoczynek w Polsce. Przewidziano dodatkowe wsparcie dla dzieci niepełnosprawnych.

 

Sejm uchwalił ustawę o Polskim Bonie Turystycznym 19 czerwca. 30 czerwca projektem zajęła się senacka komisja.

„Jeżeli ustawa byłaby przyjęta w lipcu, to rozwiązania prawne chcielibyśmy wdrożyć jeszcze w tym samym miesiącu. Są one bardzo oczekiwane przez branżę turystyczną” – mówił Paweł Mucha, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta RP. Podkreślał także, że bon służy bezpośrednio 6 milionom polskich dzieci.

„To 500 zł do dyspozycji na każde dziecko. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością dajemy dodatkowy bon także w wysokości 500 zł. To środki, które mogą być wykorzystane bezpośrednio – czy to w trakcie pobytu wakacyjnego, czy feryjnego” – uzupełnił Mucha.

O szczegółach programu mówił także dr Dominik Borek, zastępca dyrektora w Departamencie Turystyki Ministerstwa Rozwoju. Według niego wartość programu opiewa na kwotę między 3,6 a 4 mld zł do końca 2021 roku.

Z bonu ma skorzystać ponad 6 milionów dzieci do 18. roku życia, w tym blisko 300 tys. z różnego typu niepełnosprawnościami. „Programem zostaną także objęte maluchy, które urodzą się trakcie jego trwania oraz dzieci, które uzyskają wtedy orzeczenie o niepełnosprawności” – mówił dr Borek.

 

Bon to uzupełnienie 500 +. Co zrobić, by go zdobyć?

Bon, powiązany ze świadczeniem 500+, będzie uzupełnieniem tego wsparcia. Ma zmniejszyć nierówności dochodowe w Polsce. Intencją projektu jest zwiększenie aktywności turystycznej Polaków oraz wsparcie turystyki krajowej.

Aby skorzystać z bonu, należy zarejestrować się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Po uwierzytelnieniu się w systemie osoba uprawniona będzie miała dostęp do listy miejsc, w których taki bon może być realizowany. Można będzie wybrać jedno z nich, sprawdzić, co jest atrakcyjnego w pobliżu, a następnie zarezerwować pobyt, podając kod swojego bonu.

„Bon będzie elektroniczny, w formie ciągu cyfr, który będziemy podawać, chcąc dokonać płatności. W swoim profilu klient będzie widział, ile mu jeszcze pieniędzy zostało” – opisywał Rafał Truszkowski, wicedyrektor Departamentu Rozwoju Usług IT z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

W programie będą mogli uczestniczyć przedsiębiorcy organizujący imprezy realizowane na terenie Polski, z drugiej strony przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi hotelarskie. „Mamy tu na myśli bardzo szerokie spektrum podmiotów, łącznie z właścicielami gospodarstw agroturystycznych. Jeśli chodzi o turystyczne obiekty noclegowe, które mają 10 i więcej pokoi, jest ich w Polsce ponad 11 tys. Ale grupa beneficjentów programu będzie większa, bo np. rolnicy często wynajmują 1 czy 2 pokoje” – mówił Borek.

Poza wspomnianymi powyżej podmiotami bony będą mogły też realizować organizacje pożytku publicznego, zarówno w zakresie usług hotelarskich jak i pakietów turystycznych. „W tym przypadku imprezy te muszą być organizowane okazjonalnie, na zasadach niezarobkowych, dla ograniczonej grupy osób” – dodał Borek.

 

źródło: Centrum Prasowe PAP, oprac. M. Jabłońska


 

Sprawdź również
Subscribe
Powiadom o
guest
17 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 lat temu

Czekam na program Grecja Plus…

Póki co bal na Titanicu trwa…

Co jeszcze rozdamy przed wyborami? Bony na fryzjera? A może na masaże? Przecież te branże też ucierpiały.

Borsuk
Borsuk
3 lat temu

Przed rokiem 2015 to dopiero rozdawnictwo kwitło, na skalę europejską. To był dopiero rozmach zwłaszcza za czasów Globalnego myśliciela kiedy to wspomagano m.in.międzynarodowy fundusz walutowy. Zamiast polskich dzieci , różne sieci handlowe , Lidle ,Le klerki itp. oferując im darmowe grunty , zwolnienia z podatków byle tylko po odpowiedniej gratyfikacji dla decydentów zaczęły drenować kieszenie ubożejącego społeczeństwa! Zadłużono więc ekspresowo na kolejne 500 mld zł budżet, zasłaniając się kryzysem i zieloną wyspą zarazem! A za uzyskane dotacje budowano najdroższe autostrady , które sypały się jeszcze przed zakończeniem inwestycji , porty lotnicze , stadiony , a nawet ekrany antyhałasowe i słupki… Czytaj więcej »

jas
jas
3 lat temu
Reply to  Borsuk

Borsuku, bardziej trafnie nie można było tego opisać 👍👍👍

Borsuk
Borsuk
3 lat temu
Reply to  jas

Dzięki.Jest tu taki jeden „prawdziwy” (on taki prawdziwy, jak platforma -obywatelska)nie napiszę więcej.Drugą Grecję nam wróży (chyba mu dużo płacą)bo wszystko neguje.Nie podoba mu się że ludzie dostają 500+,300+,13emerytura itd.Teraz bon mu się też nie podoba.
A przecież Ci co dostają,podatki też płacą.
Nad morze Polskie nie wyjeżdża,tylko za granicę.Pewnie mu przeszkadzają dzieci Polskie,które wreszcie dostały szansę wyjazdu i zobaczenia jak wygląda Polskie morze.
Licho z nim,pewnie tak mu każą,to pisze,a rubelki lecą.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 lat temu
Reply to  Borsuk

Nie podoba mi się rozdawnictwo na lewo i prawo. Co w tym złego?

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 lat temu
Reply to  Borsuk

Nie wiem skąd te brednie skopiowaleś. Ale po pierwszym akapicie odechciało mi się czytać. Poczytaj sobie, jak to dokładnie z tym MFW było. Polska nie wyłożyła nawet jednego Euro w gotówce. Udzieliła wyłącznie gwarancji kredytowych. Wiesz co to takiego? Pewnie nie bardzo.

Armię umacniał Antoni Smoleński, kupując śmigłowce, których nie ma do dziś.

I nie wiem,co nazywasz reformą sadownictwa. Obsadzenie kierowniczych stanowisk swoimi ludźmi to jest reforma???

Reszty bełkotu nie chce mi się komentować.

Last edited 3 lat temu by Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 lat temu
Reply to  Borsuk

Przeczytałem jeszcze raz Twoje wypociny. Nie wiem co bierzesz, ale bierz połowę. I nie wierz TVP!

Borsuk
Borsuk
3 lat temu

Ty się powinieneś podpisywać nickiem:zryty beret przez tefałen

Janusz
Janusz
3 lat temu

Hmmm… jednak zmienny… A miał nie czytać…

hmmmmm
hmmmmm
3 lat temu
Reply to  Borsuk

Super napisane ! Prawdziwkowi mózg się zlasował do tego stopnia , że uruchomił kilka swoich kont , aby minusować ile trzeba !

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 lat temu
Reply to  hmmmmm

Weryfikacja użytkownika jest po IP gamoniu.

Henryk
Henryk
3 lat temu
Reply to  Borsuk

zgadzam się w 100% ze słowami Borsuka.

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 lat temu
Reply to  Henryk

Masz oczywiście prawo.

Borsuk
Borsuk
3 lat temu

Brawo Polski rząd!!
Dziękuję że dbacie o Polską gospodarkę i Polskie rodziny.
A Rostowski ten z Bydgoszczu powiedział że „piniędzy nima i nie będzie”
Ale mafie paliwowe miały.
To dopiero majstersztyk Po i Psl

Marek (prawdziwy)
Marek (prawdziwy)
3 lat temu
Reply to  Borsuk

A teraz są piniędze? Skąd niby?

Ile tym razem pożyczyliśmy? Kto to odda? Te same dzieci, które teraz tę kasę dostaną. Tylko nie 500, a pewnie ze 2 razy tyle.

Ronaldinio
Ronaldinio
3 lat temu

A może COŚ dla ludzi, którzy na te rozdawnictwo pracują?

Martyna
Martyna
3 lat temu

a ja się pytam kiedy będzie wsparcie dla pracujących i płacących składki? bo to MY utrzymujemy ten budżet. dlaczego ktoś kto nie wkłada do wspólnego worka z niego wyciaga najwięcej?? dlaczego nie ma pit dzielonego na dzieci, np mam 3 dzieci to dzielę dochó na 5 osób (dzieci i małżonek) bo przeciez dzieci trzeba utrzymać. ale nie Ty tyrasz i moze dostaniesz 500plus a ktoś na to leje i bimba i ma 3x 500plus plus dodatki, zapomogi i zasiłki!